newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Кучма – не вбивця!

Кучма – не вбивця!

Кримінальну справу порушено, щоб виправдати гарного президента, що дбав про країну

Після численних заяв про безкарність замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе Генеральна прокуратура, нарешті, порушила кримінальну справу проти екс-президента країни Леоніда Кучми. Цей факт викликав одразу кілька запитань. По-перше, чому справу порушено саме зараз, більше ніж через десять років після скоєння злочину? Чи дійсно слідство володіє новими доказами, на які натякнув Микола Мельниченко? Чи буде засуджений замовник вбивства?

Видео дня

Відповісти на ці запитання «Обозреватель» попросив адвоката Мирослави Гонгадзе Валентину Теличенко, генерального директора «Української юридичної компанії», адвоката Олега Мусієнка тажурналіста,політолога, експертафонду «Українська перспектива» Олексія Подольського. Пропонуємо до вашої уваги вибрані фрагменти стенограми прес-конференції в ОБОЗі.

Валентина Теличенко: Порушення кримінальної справи ще не означає, що буде встановлено всіх замовників

Постанову про порушення кримінальної справи винесено у понеділок. Так само, як і для Леоніда Кучми, для мене це теж стало несподіванкою. Ще на початку березня Генеральна прокуратура вживала усіх заходів, аби відстояти свою постанову про виключення замовного характеру вбивства. Абсолютно нелогічні і незрозумілі мотиви – чому сталося так, що вже за кілька тижнів з’явилася постанова про порушення кримінальної справи щодо Кучми.

Я це кажу не тому, що я маю сумнів у доцільності порушення кримінальної справи, а тому, що хочу випередити передчасну ейфорію, передчасні радощі з приводу того, що нарешті притягнуто до кримінальної відповідальності тих, кого довго підозрювали.

Порушення кримінальної справи ще не означає, що буде встановлено всіх замовників і що всіх замовників буде покарано. Є надзвичайно багато елементів, які дають підстави для додаткових запитань. Порушивши кримінальну справу щодо Кучми, слідчий мусив негайно повідомити потерпілих – Мирославу Гонгадзе, Лесю Гонгадзе і Олексія Подольського. Цього не було зроблено.

Я підготувала заяву – сподіваюся, що мене з цією постановою ознайомлять. Досі постанови потерпілі та їхні представники не бачили, тому ми змушені коментувати з того, що нам стало відомо завдяки роботі журналістів, оскільки на прес-конференції перший заступник Генерального прокурора Ринат Кузьмін розповів, що нібито є в тій постанові.

Він розповів, що кримінальну справу нібито порушено у зв’язку з перевищенням влади та службових повноважень колишнього президента. В постанові про обвинувачення Пукача йдеться про те, що він виконував злочинний наказ Кравченка та інших високопосадовців. Треба думати, що слідчий вважає, що Кучма і Кравченко давали злочинний наказ Пукачеві вбити журналіста Гонгадзе. Але в такому разі кримінальну справу слід було порушувати за спеціальною статтею – за статтею про вбивство.

Мені неодноразово ставили запитання, чи є ця кримінальна справа результатом якихось політичних ігор. Дуже схоже на те, що це справді результат політичних ігор. Але немає з чого вибирати, ми повинні гратися в ті ігри, які нам нав’язують і використовувати всі можливості, аби показати громадськості, де обманюють, де порушують закон, тому що іншого не дано для потерпілих в цій ситуації. Я сподіваюся, що потерпілі виконають свою місію належним чином.

Олег Мусієнко: Після Кучми варто пригадати Литвина, Потебенька і Деркача

Для мене особисто це було довгоочікуване рішення Генеральної прокуратури, до якого її спонукала непримиренна позиція світової громадськості, деяких громадських організацій, зокрема, «Журналісти без кордонів», тверда позиція США і Євросоюзу.

На попередній прес-конференції в «Обозревателе» я зазначав, що рано чи пізно це рішення буде прийняте. Але на даний час це рішення свідчить про те, що, по-перше, влада злякалася – злякалася того, що президент України зрозумів: розвиток світової історії невпинно прискорюється. Події в далекосхідних, близькосхідних і африканських країнах засвідчили, що влада не може бути впевнена в будь-чому.

На мою думку, саме тому президент дав команду, адже ми всі розуміємо, що без такої команди на таке рішення ГПУ була б неспроможна. Разом з тим погоджуюсь з пані Валентиною про те, що це рішення не є виваженим, послідовним і остаточним. Якщо порушувати кримінальну справу відносно Кучми, то нещирим є перший заступник Генпрокурора Кузьмін в тому, що немає підстав для порушення кримінальної справи відносно Володимира Литвина, адже без глави своєї адміністрації Леонід Кучма не міг стати замовником цього вбивства. В справі наявні достатні докази про причетність Володимира Литвина щодо підбурювання президента.

Крім того, якщо порушувати справу проти замовників, то неясно, яким чином Генеральна прокуратура уникнула питання про порушення справи відносно колишнього Генпрокурора Потебенька, за часів перебування якого на посаді блокувалося розслідування справи Гонгадзе. Я маю докази, які свідчать про те, що пан Потебенько, будучи Генпрокурором України, давав усні вказівки членам оперативно-слідчої групи рити, як він казав, кругом і всюди, але носа не казати в МВС.

Не зрозуміло, чому разом із справою проти Кучми не порушено справу проти колишнього голови СБУ Леоніда Деркача, який достовірно знав про скоєння цього злочину посадовими особами МВС. Несвоєчасне рішення про порушення кримінальної справи після рішення суду першої інстанції, апеляційного суду про відмову у задоволенні клопотання представників потерпілих по справі засвідчили про наявність тиску і несвободу нашої судової влади, яка повністю залежна від першої особи держави і Генеральної прокуратури. Цей факт може також свідчити про наявність тотальної кільцевої заруки між прокуратурою і судами.

Разом з тим, приймаючи рішення про порушення кримінальної справи відносно Кучми, ГПУ вільно чи невільно спаплюжила судову гілку влади і довела суспільству, що суд у нас не є неупередженим, справедливим і об’єктивним.

Я думаю, прозрів, перш за все, президент України Янукович, який зрозумів, що будь-яка влада вже ніколи не поверне Україну до часів кучмізму.

Олексій Подольський: Кучма не хотів нікого вбивати, а міліцейські «держиморди» перевиконали план

Я не вбачаю тут якихось несподіванок у зв’язку з тим, що начебто є якесь протиріччя між тим, що зняли слово «замовлення» і перестали кваліфікувати як замовне вбивство, а потім нібито несподівано порушили кримінальну справу проти Кучми. Я думаю, що тут є чіткий план Генеральної прокуратури, і він полягає в наступному.

Як ви знаєте, Пукач стверджує, що він випадково вбив Гонгадзе. Зверніть увагу: Кучмі інкримінують не вбивство, а перевищення службових повноважень. Я думаю, буде доводитись те, що Кучма не мав на увазі насильство. Він мав на увазі якусь виховну роботу чи щось таке. Що стосується міліцейських «держиморд», то вони перевиконали план, когось побили, когось вбили, і за це мають відповідати. Що ж до Кучми, то він тільки перевищив свої службові повноваження і дав якісь вказівки органам МВС.

Але в зв’язку з тим, що ця стаття, яка інкримінується Кучмі, має термін давнини, який сплив минулого року, ця справа буде припинена. Засудять, скажімо, Пукача за те, що він самостійно допустив… Таким чином буде обілений президент, який турбувався про країну і який до вбивств і до насильства не має ніякого відношення.

Чому взагалі була потрібна ця справа? Пукач дав чіткі покази, які на суді все одно би прозвучали. Засоби масової інформації – і наші, і закордонні, все одно би дізналися, що говорить Пукач. Крім того, плівки Мельниченка ще у вересні чи у жовтні були визнані автентичними на 99%. З цим теж треба щось робити. Не робити нічого – це наволікати на себе звинувачення, що ми покриваємо і адвокатуємо замовників вбивства.

Тому якийсь хід мав бути, і ми спостерігаємо цей хід, який називається: «з двох зол – менше». Вони зроблять цю справу і приведуть до того, щоби обілити Кучму і не зробити його замовником вбивства журналіста. Я думаю, що цей план здійснюється поетапно. Спершу вбивство визнали незамовним, а потім Кучмі інкримінували перевищення службових повноважень, а не вбивство журналіста. В цих формулюваннях я бачу чітку логіку.

Повну версію аудіозапису прес-конференції (із відповідями на запитання читачів) можна скачати тут

Читайте новини за підсумками прес-конференції:

ГПУ планирует отбелить Кучму?

Кучме припомнят и Чорновола

Адвокат Мирославы Гонгадзе хочет увидеть постановление

Диктофон Мельниченко до сих пор лежит в кабинете президента!

Дивіться тематичні відеосюжети:

Кучму посадят?

Дело Кучмы закроют

Дело Кучмы: рано радоваться

Влада злякалася

Кучма – не вбивця!

Кучма – не вбивця!

Кучма – не вбивця!

Кучма – не вбивця!