УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Укрзалізниця": за що вже "погоріли" корупціонери

33,3 т.
'Укрзалізниця': за що вже 'погоріли' корупціонери

Численні публікації результатів журналістських розслідувань "Обозревателя" щодо корупції на "Укрзалізниці" нарешті привернули до ситуації в державному підприємстві увагу правоохоронних органів. До нашого видання потрапила інсайдерська інформація та службові довідки щодо тих епізодів злочинів на залізниці, які вже викристалізувалися в конкретні кримінальні провадження.

Попередні розслідування "Обозревателя":

Президент зацікавився організованим злочинним угрупуванням на УЗ. Уряд покриває

"Саша-стоматолог" спільно з командою "гієн" далі грабує Укрзалізницю

Що добре для мільярдера Юрушева - то смерть для УЗ

Залізничний "карт-Бланк" Юрушева- Іванчука

"Гієни" Іванчука лише на вантажоперевезеннях заробляють на УЗ до 200 млн грн на місяць

"Укрзалізниця": жизнь с "чистого" Бланка?

Крім того, звільнено одного з основних "героїв" наших публікацій - генерального директора підприємства-монополіста Бориса Остапюка. Однак і з цим звільненням не все так просто.

1 грудня 2014 року на сайті Кабміну з'явилося розпорядження №1154-р, яким Яценюк звільнив генерального директора "Укрзалізниці" Бориса Остапюка. Причини звільнення в розпорядженні не вказувалися, а саме питання на засіданні Кабміну ні 26 листопада (цим днем датоване згадане розпорядження), ні напередодні чи після цієї дати не піднімалося. Більше того, подейкують, що відповідне рішення було прийняте в кабінеті Яценюка – за участі його бізнес-партнерів та "меценатів" Андрія Іванчука та Леоніда Юрушева. Потім у вигляді рішення Кабміну воно було проведене заднім числом – наступним же днем після виходу Остапюка з лікарняного, куди той пішов, коли на підприємство були скеровані численні перевірки.

Певно, така лояльність і стриманість у формулюваннях (нагадаємо, раніше Остапюка з "Укрзалізниці" двічі звільняли "за грубе порушення трудових обов’язків") – плата Яценюка Остапюку за вірну службу. Адже коли до "Укрзалізниці", яка була годівницею для "донецьких" і "коломийських" (до останніх належить і Остапюк), нарешті дорвалися "чернівецькі" - давні приятелі Яценюк, його бізнес-партнер Андрій Іванчук та міністр інфраструктури Бурбак, - саме Остапюка вони покликали в якості провідника у заплутаних корупційних схемах. Учні виявилися надзвичайно здібними – і скоро перевершили свого вчителя. А суспільний розголос щодо корупції на "Укрзалізниці", який дійшов аж до президента, довершив справу: Остапюка вирішили прибрати з посади. Натомість на його місце вже підготували нового претендента – відданого, слухняного і, головне, з поки не заплямованою корупційними скандалами репутацією.

Однак, якщо правоохоронці не дадуть "заднього", цілком можливо, що Остапюк (та й інші фігуранти кримінальних схем на "Укрзалізниці") простим звільненням не відбудуться. Адже нині в стадії розслідування перебуває цілий ряд епізодів щодо корупції на залізниці. А по якихось з них вже навіть є кримінальні справи.

Епізод 1: фінансування терористів

Після того, як інформація про діяльність нових очільників "Укрзалізниці" дійшла до Петра Порошенка – він розпорядився провести перевірку підприємства. В рамках цієї перевірки, яку проводили фахівці з СБУ та ГПУ, були не тільки проведені обшуки у 19 службовців "Укрзалізниці", коли прямо в квартирах і робочих кабінетах було вилучено понад 7 млн грн та 1 млн доларів. Перевірялася також фінансова документація "УЗ". І там правоохоронці знайшли шокуючу подробицю: поки на Донбасі йде війна – "УЗ" не лише не припиняє фінансувати Донецьку залізницю, на базі якої терористи створили своє фейкове Міністерство транспорту "ДНР", а й збільшує обсяги коштів та матеріальних ресурсів, які туди доправляються.

Чи не перше, що зробив Остапюк, коли прийшов на посаду – це зміна принципів фінансування Донецької залізниці. Нововведення дало змогу фактично безперебійно постачати на контрольовану терористами залізницю матеріальні ресурси. Обсяги – вражають. За вказівкою гендиректора "УЗ" на Донецьку залізницю доправлено матеріальних ресурсів на 631,4 млн.грн. Також терористи отримали майже 30 тисяч тонн дизпалива загальною вартістю 460 млн. грн. Це – 63% від запланованого річного обсягу.

Епізод 2: заниження тарифів на вантажні перевезення

Ще один факт, що тягне на окреме кримінальне провадження, який було виявлено під час перевірок "УЗ" - необґрунтоване заниження тарифів на перевезення вантажів, що призвело до мільйонних збитків і для підприємства, і для держави.

Попри те, що пересічна людина гадає, що основний вид діяльності "Укрзалізниці"- це пасажирські перевезення, це далеко не так. Пасажирські перевезення складають лише близько 20%, решта – перевезення вантажів. Теоретично, існують конкретні тарифи для здійснення таких перевезень. На практиці ж, вартість цієї послуги залежить від наближеності компанії-клієнта до адміністрації залізниці.

Правоохоронцям вдалося встановити, що за безпосередньої вказівки Остапюка тарифна комісія "Укрзалізниці" надала необґрунтовані преференції компанії-посереднику у здійсненні вантажних залізничних перевезень - ТОВ "Інтертрансгруп". При розрахунку вартості послуг залізниці для цієї компанії члени тарифної комісії з якогось дива застосовували занижені на 10% коефіцієнти. В результаті, лише за три місяці "пільгових перевезень держава недоотримала понад 15 млн. прибутку.

Згодом правоохоронні органи таки змогли з’ясувати причини дивного підходу до тарифоутворення у випадку з "Інтертрансгруп": ця фірма виявилася наближеною до самого Остапюка.

Однак, за інформацією, що є у "Обозревателя", за заниженими тарифами залізниця перевозила товари не лише для "Інтертрансгруп", а й для ряду інших фірм. І почалося це не в 2014 році, а набагато раніше – ще при попередньому призначенні Остапюка до "Укрзалізниці".

Зокрема, ще в попередню "каденцію" на головній посаді в "Укрзалізниці" лише за 4 місяці через необґрунтовані тарифні пільги на вантажоперевезення для ряду фірм підприємство (а значить і держава) недоотримали близько 100 тисяч доларів. У 2006 році, коли, власне і відбувалася ця історія, ці гроші були дуже і дуже пристойною сумою. Для прикладу, ПП "Фреш Лайн", яку пов’язують з нардепом від УДАРу Русланом Сольваром, Остапюк люб’язно дозволив перевозити залізницею зерно, сплачуючи не по 13,32 дол./т, а по12,52, що лише в червні дозволило компанії заощадити майже 7 тис.доларів. ТОВ "Т-Транс" добрих півроку перевозило вугілля не по 4,02 долари за тонну, а всього лише по 3,61 долларів, внаслідок чого УЗ недоотримала без малого 62 тисячі умовних одиниць. Близько 10 тисяч доларів "подарувала" держава фірмі "Асотра" , поки ця компанія транзитом впродовж 4 місяців возила залізницею чорні метали.

Коли ці факти виплили на поверхню, Остапюка і було звільнено.

В останній прихід на "УЗ" Остапюк вирішив заробляти на вантажоперевезеннях, взявши на озброєння схему, яка діяла при Сім’ї. Всі угоди на вантажоперевезення мають оформлятися через фірму-"прокладку", де в інтересах нових кураторів "Укрзалізниці" кожен клієнт має залишити певну суму відкату – зазвичай, 3% від суми угоди. Нині всі договори проходять через фірму "Ніка-транс" - і приносять Остапюку та його покровителям щонайменше 150 млн грн щомісяця. Тож цей "проект" навіть прибутковіший, ніж вигаданий Бланком Український пасажирський логістичний центр, який на перепродажу пасажирських квитків дозволяє забирати собі по 5% від вартості кожного проїзного документа. За 12 місяців, за минулорічними показниками, тут набігатиме всього лише якісь "злиденні" 350 млн.грн.

Епізод 3: тендери з порушеннями

Перевіряючи "Укрзалізницю" і її службовців, правоохоронці наштовхнулися і на випадки зловживань на користь конкретних фірм під час проведення тендерних закупівель. Зокрема, в довідці щодо виявлених зловживань згадується історія з закупівлями, які проводить "УЗ" у ТОВ "Експозиція" - "підводні камені" у відповідних угодах правоохоронцям вдалося виявити завдяки залученню фахівців з Мінекономрозвитку.

Вже за Остапюка було видано наказ, яким було незаконно збільшено об’єми постачання ТОВ "Експозиція" (пов’язують з братами-бізнесменами Дубиневичами) анкерів закладних для залізничного полотна – аж вдвічі. Причому, ціни, по яких "Укрзалізничпостач" купував анкери, були завищені на 50 млн грн.

Наразі правоохоронні органи вивчають інші тендерні угоди "Укрзалізниці" і "Укрзалізничпостачу". Зокрема, особливо ретельно вивчатимуть тендерні угоди, укладені держпідприємством з компаніями, близькими до керівництва "УЗ" та "Укрзалізничпостач". Під питанням – ТОВ "Нікатекс-Трейд", у якої залізниця закуповуватиме текстильну продукцію, ТОВ "Елемент-Оіл", що отримала право постачати мастила та дизпальне, "ТОВ "Компанія "Галнафтоінвест", котра мала подавати залізниці будівельні матеріали.

Наразі після проведення оперативно-економічного аналізу встановлено, що лише за три місяці поточного року ці підприємства отримали від ДП "Укрзалізничпостач" 25 млн.грн. З яких близько половини – 11,65 млн було перераховано на підприємства з ознаками фіктивності.

Хоча, зрештою, тут правоохоронцям ще лише належить відшукати переконливі докази причетності керівників української залізниці до цих фірм. Тоді як Остапюк далеко не завжди був таким обережним. Чи не одразу після призначення гендиректором він домігся від керівництва тендерного комітету ДП "Укрзалізничпостач" обрати у якості постачальника деревини для шпал ТОВ "Форест", яка запропонувала ціну, на 1 млн.грн вище, ніж найближчі конкуренти. Секрет – у прізвищі засновника цієї фірми. Це О.М.Вислинська, яка є не тільки поставником деревини для "УЗ", а й дружиною для Остапюка.

Крім того, ми вже писали про те, як заступник генерального директора Максим Бланк допомагав своєму покровителю і нещодавньому роботодавцю мільярдеру Леоніду Юрушеву вигравати тендери на "Укрзалізниці". Руками Бланка і Остапюка бізнес-група Яценюка віддячила Юрушеву за фінансову підтримку прем’єрської політсили. Тільки одне з численних юрушевських підприємств – "Дніпровагонрембуд" - отримало від державного монополіста замовлень по ремонту вагонів на більш ніж на 1,5 млрд грн.(!), і байдуже, що власні підприємства "УЗ" - як наприклад Дарницький вагоноремонтний завод – зробили би цю ж роботу дешевше. Тим більше, що за відсутності замовлень власні підприємства фактично доведені до межі банкрутства.

Справа проти корупції

Задля справедливості, слід зазначити, що грабувати "Укрзалізницю" почали набагато раніше, ніж на держпідприємство втретє прийшов Остапюк і вперше – Бланк. Одне з кримінальних проваджень, яке розслідується нині Генпрокуратурою, охоплює період з 2003 по 2013 рік. Співробітники ГПУ з’ясували, що протягом 10 років свої "дивіденди" отримували не тільки керівники "Укрзалізниці", а й посадовці Мінінфраструктури та Фонду держмайна. Вони приймали рішення та укладали угоди, внаслідок яких з державної власності було вкрадено будівель та залізничних вагонів майже на 300 млн грн.

В рамках того ж кримінального провадження слідчими було встановлено, що посадовці ВАТ "Укртранслізинг", ТОВ "Лемтранс", корпорація "Міжрегіональний промисловий союз", ТОВ "ФМС Груп" та ТОВ "Емброл Україна" під час формування статутного фонду ВАТ "Укртранслізинг", де ці підприємства мали свої частки, провели на папері ряд фінансово-господарських операцій. В результаті державна частка у статутному капіталі товариства була суттєво зменшена. А зацікавленим особам вдалося вивести грошей та майна на 297,5 млн.грн.

Однак, попри існування цього кримінального провадження, досі невідомо, чи понесла покарання хоча б одна людина з тих, хто скільки років поспіль грабує державу на мільярди гривень.