УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Залізничний "карт-Бланк" Юрушева - Іванчука

10,6 т.
Залізничний 'карт-Бланк' Юрушева - Іванчука

"Обозреватель" продовжує цикл журналістських розслідувань щодо розграбовування "Укрзалізниці" "гієнами" Яценюка.

Попередні розслідування "Обозревателя":

Президент зацікавився організованим злочинним угрупуванням на УЗ. Уряд покриває

"Саша-стоматолог" спільно з командою "гієн" далі грабує Укрзалізницю

Що добре для мільярдера Юрушева - то смерть для УЗ

Сьогодні ми розкажемо, хто та як заробляє на продажу квитків на потяги "Укрзалізниці".

"Збиткові" пасажирські перевезення знову дорожчають

З 1 жовтня "Укрзалізниця" знову на 10% підвищує вартість квитків на пасажирські перевезення в межах України, яке торкнеться всіх категорій вагонів, окрім СВ та поїздів категорії "Інтерсіті+". На десяту частину від вартості квитків у 2013 році ціни на проїзд вже піднімалися 8 серпня.

В "Укрзалізниці", щоправда, стверджують: самі пасажири жовтневого здорожчання квитків не відчують – завдяки застосуванню коефіцієнта пониження індексації вартості проїзду – 0,93 (тоді як у серпні цей коефіцієнт дорівнював 1,07). Для ілюстрації тези "гуманного підвищення" наводять вартість квитків у потязі "Київ-Харків": місце у плацкарті нині коштуватиме 119,97 грн, а в купе – 217,29 грн. Тоді як у серпні такі квитки можна було придбати за 124,24 грн та 226,04 грн відповідно. Для порівняння, восени минулого року з Києва до Харкова у купе можна було доїхати за 170 грн.

Підвищення вартості квитків в "Укрзалізниці" пояснюють "збитковістю" цієї послуги. Кажуть, що возять людей ледь не собі на збиток. А підвищення вартості квитка, мовляв, наблизить тарифи на пасажирські перевезення до економічно обґрунтованого рівня і частково покриття витрат, що зросли через підвищення цін на продукцію, потрібну для пасажирських перевезень та забезпечення безпеки руху.

Тобто, проводячи закупівлі для потреб "Укрзалізниці" через "свої" фірми та за позахмарними цінами і заробляючи на відкатах з цих відверто злочинних оборудок, керівництво "Укрзалізниці", підконтрольне групі Яценюка, вкотре перекладає тягар утримання розграбованої держструктури на плечі українців.

Парадокс, але за умов "вимушеного" підвищення тарифів на "пасажирські перевезення", керівництво "Укрзалізниці" створює в цій сфері чергове підприємство-"прокладку", єдине фактичне призначення якої – брати мільйони гривень "з повітря".

Дороге посередництво

В Україні існує цікава закономірність: у залізничних касах часто-густо квитки на популярні потяги купити проблематично. Чого не скажеш про приватні компанії, що займаються продажем проїздних документів: у них завжди можна знайти будь-який квиток. Хоча й дорожче, адже до тарифів "Укрзалізниці" компанії-реалізатори додають свою націнку. Чомусь поки ця закономірність уваги правоохоронців не привернула – хоча тут, певно, є чим поцікавитись. Однак мова зараз – не про те.

У червні цього року на базі "Укрзалізниці" було створено держпідприємство "Український пасажирський логістичний центр" (УПЛЦ). Ключовою функцією цієї компанії стане реалізація пасажирських та багажних квитків – в тому числі, і електронних. Щоправда, продаватиме новостворений центр квитки не пасажирам, а все тим же компаніям-реалізаторам. Фактично, діяльність УПЛЦ зводитиметься до посередництва між касою та реалізатором. Тож на перший погляд, доцільність створення цієї структури викликає сумніви.

Але то лише на перший погляд. Як стало відомо "Обозревателю" з власних джерел, за те, що УПЛЦ візьме квитки у касі і передасть їх реалізатору, ця структура-"прокладка" братиме 5% від вартості кожного квитка. Які, природно, реалізатори врахують при формуванні вартості проїзних документів для кінцевих споживачів. Тож насправді для українців квитки на потяги здорожчають значно більше, ніж запевняє керівництво "Укрзалізниці".

Таким нехитрим способом компанія-"прокладка" на рівному місці зароблятиме сотні мільйонів гривень на рік. Дивіться самі. Минулого року залізниця перевезла понад 920 мільйонів осіб і заробила на цьому майже 7,1 мільярдів гривень. Якщо врахувати навіть минулорічні показники, то творці УПЛЦ за рік отримають щонайменше 350 мільйонів гривень. А ще ж не варто забувати про перманентне підвищення цін на квитки і те, що в тому ж 2013 році спостерігалася тенденція до збільшення пасажироперевезень (+ 8,1%).

"Карт-Бланк" для Юрушева

Тепер – до того, в чиїх кишенях осідатимуть додаткові сотні мільйонів. Тут якраз – жодних несподіванок. Ідеологами і практиками створення чергової "прокладки" стали ті, хто вже "собаку з’їв" на відкатах.

Автором і натхненником появи "Українського пасажирського логістичного центру" став заступник корупціонера Бориса Остапюка Максим Бланк. Його офіційний бос Остапюк нині відсторонений від виконання обов’язків гендиректора залізниці через те, що уряд під тиском журналістів і громадськості змушений був відреагувати на кричущі факти грабування "Укрзалізниці" хоча й формальною, але перевіркою.

А от Бланк в керівництві "Укрзалізниці" залишився – і навіть пішов на підвищення: тепер він виконує обов’язки Остапюка. А згодом, подейкують, цілком може посісти місце вчорашнього шефа. І це – попри те, що вуха Бланка стирчать за низкою нещодавніх тендерів "Укрзалізниці", зокрема, тих, про які "Обозреватель" писав у попередній публікації. Нагадаємо: тоді мова йшла про сотні мільйонів гривень, які отримає одна з фірм мільярдера Леоніда Юрушева за ремонт вагонів – у той час, як власні вагоноремонтні підприємства "Укрзалізниці" дихають на ладан, простоюючи без роботи. Крім того, на догоду Юрушеву, керівництво "Укрзалізниці" перейшло на швидкісні поїзди Крюковського вагонобудівного заводу, де, за деякими даними, мільярдер зберіг свою частку. Ми вже розповідали, що Бланк до приходу в "Укрзалізницю" працював на головного спонсора політичної діяльності Яценюка Юрушева – був фіндиректором юрушевського "Дніпровагонремонтбуд" (яке і виграло багатомільйонні тендери УЗ) та очолював компанію "Аструм Інвестиційний Менеджмент", яка теж належить Юрушеву.

Але повернемося до наших "баранів" - чи то пак до Українського пасажирського логістичного центру. Його створення – один з етапів широко анонсованого реформування "Укрзалізниці", яка, згідно з планами "реформаторів" зрештою має перетворитися з державного монополіста на акціонерне товариство. Програму реформування активно популяризує саме Максим Бланк. І він же - о, диво! – куруватиме "роботу" чергової компанії-"прокладки".

Залишається лише питання: з ким ділитиметься новоспечений "рятівник" галузі – чи то з "чернівецькими" Яценюком та Бурбаком, чи то вершки з оборудки зніматиме сам Юрушев. Та за великим рахунком, це лише деталі, адже всі ці люди належать до єдиної зграї – зграї "гієн", що втратили рештки страху і совісті, грабуючи державу.

Далі буде…