Всі рекорди Євро-2024: чого досягла Україна, подвиг у серії пенальті та вундеркінд з Іспанії

Чемпіонат Європи 2024-го року завершено. Всі результати підбито, а чемпіони святкують. Тепер прийшов час для рекордів! Адже на цьому Євро ми маємо три десятки різноманітних оновлень вікових, часових, командних і не тільки здобутків. OBOZ.UA зібрав усі рекорди, про які ви чули і які могли пропустити. Приготуйтеся, тут буде надзвичайно багато "вперше".

Україна та її "рекорди"

Не найкраща спроба на Євро-2024 закарбувалася в пам’яті українців надовго. На жаль, Україні не вдалося нічого показати із Румунією. Пропущені м’ячі ознаменували лідерство жовто-синіх: ніхто і ніколи не пропускав у кожному першому матчі 4 євротурніри поспіль. Потім ми, хоч і виграли Словаччину, теж пропустили - 13-тиматчева чорна серія, такого не досягали навіть відверті аутсайдери Євро. Серед власних здобутків - нічия 0:0 із Бельгією стала першим матчем, коли ми не пропустили на основній стадії та першою нічиєю для українців на Євро.

Із усім цим багажем жовто-сині поїхали додому. І занесли у свій актив чергове "досягнення": Україна першою в новітній історії ЧЄ не змогла вийти до плей-оф, маючи 4 залікові бали.

Наш квартет теж став рекордсменом. перше в історії чемпіонатів Європи всі 4 команди в одній конкретній групі мали однакову кількість очок і після двох турів, і під кінець. Навіть фінал групового етапу став "цікавезним" - вперше обидва матчі останнього туру в одній групі завершилися по нулях. Весело було і на стадії плей-оф - вперше (знову це слово, ми попереджали) в історії Євро всі команди одного квартету вилетіли одразу в 1/8.

Переможна Іспанія

Про чемпіона Європи можна сказати коротко - Іспанія дотисла Англію в основний час і забрала собі рекордну кількість виграшів ЧЄ. Тепер у них 4 таких кубки і на полі Німеччини, яку іспанці обійшли за кількістю перемог, це виглядає особливо куражно. Ну а ще Фурія Роха забила 15-ть м'ячів за один турнір - найбільша кількість за один розіграш Євро.

Коли голи стають не просто взяттям воріт

Албанія шокувала всю Європу, коли запхала найшвидший гол в історії Євро у ворота Італії. Доклався Бахрамі - на 23-й секунді він зловив захисників на помилці та переграв Доннарумму. Не довго ми чекали наступне оновлення: гравець Туреччини Меріх Демірал покарав Австрію на 57 секунді - і це виявився найшвидший гол в історії плей-оф Євро. Стався цього літа і найпізніший гол: вперше за основний час (без урахування екстра-таймів) взяття воріт зафіксували аж на 99:32, відзначився угорець Кевін Чобот.

Навіть Польща потрапила до нашого списку рекордів. Ганебний виліт із турніру завершився на мажорній ноті, перебиванням пенальті у ворота Франції. Після цього голу Левандовського матч завершився 1:1 - вперше усі 24 збірні завершили груповий етап із набраними очками. Востаннє на Євро всі учасники груп набирали очки, коли їх ще було вісім, у 1992-му році.

Майже рекорд за автоголами

Кращий бомбардир цього Євро - автогол. Неймовірно, але цьому "бомбардиру" вдалося відзначитися аж 10 разів. Зрізали чи навмисне штовхали м’яча у ворота різні футболісти, але найбільше не щастило туркам - у власних відзначалися Акайдін і Мюлдюр. Епізод за участі останнього став завершальним автоголом на турнірі - він вивів Нідерланди до півфіналу. Євро-2024 майже вирвалося в лідери за автоголами серед усіх міжнародних турнірів:

Франція була фаворитом до Євро, але запам'ятається зовсім не цим

Найбільше лузерами показали себе французи. Підопічні Дешама із головного фаворита перетворилися на колектив, що оновив одразу кілька рекордів на турнірі. Вони стали першою збірною в історії Євро, яка вийшла до плей-офф без забитих м’ячів із гри. Потім ця серія продовжилася у 1/8, далі - у чвертьфіналі. Лише в матчі з Іспанією Коло Муані спромігся забити після навісу, та це не допомогло.

Ігрові рекорди

- Найдовше володіння перед голом. Ремо Фройлер забив Італії у плей-оф, а дійшов до нього м’яч після 31 передачі! Такої довгої гольової комбінації в історії Євро ще не було. Швейцарці оновили 8-річний рекорд Акселя Вітселя.

- Н’Голо Канте провів 12 матчів без поразок поспіль - це рекорд і в команді Франції, і на Євро

- Голкіпер Португалії Кошта став першим воротарем, який відбив 3 пенальті у післяматчевій серії на чемпіонатах Європи.

- Та ж Португалія провела найкоротшу серію пенальті. Завдяки куражу Кошти було лише 6 ударів - піренейці пройшли Словенію 3:0.

- Перемога Іспанії над Францією у півфіналі зробила її першою командою, яка виграла всі матчі на шляху до фіналу. Ніхто в історії не брав 6 із 6 перемог на одному Євро в основний час. А потім вони виграли і фінал.

Ламін Ямал: хлопчина-рекордсмен

Усе, що тільки можна цього Євро асоціюється із Ямалом. У першій же грі турніру він став наймолодшим асистентом в історії (16 років і 338 днів), далі - наймолодшим голеадором в історії чемпіонатів Європи (16 років 362 дні). А потім Ямаль рекордив кожну наступну стадію.

Наприклад, став наймолодшим гравцем плей-оф, чвертьфіналу, півфіналу та фіналу проти Англії. Найцікавіше - він зіграв у два різних віки: йому було 16 років і 362 дні на момент півфіналу проти Франції, а вже під час фіналу Ламін з’явився на полі 17-річним юнаком. У будь-якому випадку, це рекорд молодості на всіх чемпіонатах Європи та світу.

Ще до вікових рекордів

Тепер до футбольного "вина" - гравців, які вражали нас своїм віком. Той же Лука Модрич (якого називають хорватським дідом, спочатку вразив спринтом проти італійців, а потім у 38 років і 289 днів став найстаршим гравцем в історії Євро, на рахунку якого є гол (у тому ж матчі). А от Пепе пробив планку пенсіонерів - у 41 з лишком років він перевершив Пітера Шилтона та став найстаршим гравцем і на ЧЄ, і на ЧС, який брав участь у матчі стадії плей-оф. Роналду не лишився осторонь: хоч у нього немає голів, проте є найбільш віковий асист - у 39 років 138 днів. Так багато дрібниць і так багато оновлень.

Покарання від рефері - теж рекорд

Португалія нас не полишає - ця команда отримала не менш ганебний рекорд, аніж Франція. За симуляції на цьому Євро карали багато разів, але лише португальці спромоглися отримати гірчічник за "дайвінг" у кожному матчі групи! У перших двох іграх нагородили Леау, а в останній - Педру Нету.

Туреччина ніколи не асоціювалася зі спокоєм, а цього турніру ще й встановила рекорд чемпіонатів Європи за жорстокістю. У дослідників Opta було чимало роботи в останній місяць, їх змусили їх багато рахувати. Так от - у грі з Чехією румунський арбітр Іштван Ковач показав аж 18 карток (16 жовтих та 2 червоних), стільки в одному матчі за 90 хвилин не було ніколи. Якщо пам’ятаєте, обидві команди під кінець матчу влаштували справжню зарубу та сміливо йшли в стики. Це вилилося у величезну кількість важких для рефері моментів. Ковач показав за другий тайм 13 карток, інтенсивно попрацювавши із 80-ї хвилини. Тоді відкрився цілий клондайк жовтих карток - аж 8 штук за 18 хвилин (переважно туркам). Доповнили це і другим видаленням - аж дивно, що обидві показали чехам. Загалом же Туреччина за 5 ігор ЧЄ-24 назбирала аж 20 карток і одну червону.