Завдяки чому збірна України здобула першу перемогу на Євро-2024: тактичний огляд матчу зі Словаччиною

4 хвилини
9,1 т.

Україна провела свій другий матч на Євро-24 – і здобула першу перемогу! Ми виграли у Словаччини 2:1. Пропустивши першими, "синьо-жовті" змогли зібратися і якісним оновленням малюнку гри створили крутий камбек. ОBOZ.UA розбирає головні моменти матчу та показує, які ходи стали вирішальними для перемоги.

Стартові склади

Україна: Трубін – Тимчик, Забарний, Матвієнко, Зінченко – Бражко, Судаков – Ярмоленко, Шапаренко, Мудрик – Довбик.

Словаччина: Дубравка – Пекарік, Вавро, Шкріняр, Ганцко – Куцка, Лоботка, Дуда – Шранц, Боженік, Гараслін.

Перший тайм. Без вогнегасника не минулося

Словаччина з перших хвилин обрала стратегію широкого розташування: "синьо-жовтим" вимушено довелося грати у три центрбеки, щоб нівелювати загрози. Підкріпили це не менш широким тиском – їхня схема 4-5-1 починала працювати на наших захисників, щойно Україна розігрувала від воріт. Затримати м’яча на кілька секунд означало, що поруч буде вже два гравці словаків. Боженік і Шранц заручилися підтримкою Гарасліна та Куцки – виходити зі збереженням м’яча було складно. Ще більше українців притисли до воріт на 10-й хвилині, коли Трубін тричі рятував ворота.

Відео дня

Наша гострота прийшла через фланг Ярмоленка: в якийсь момент здавалося, що Шапаренко перетримає м’яч, але він знайшов Ярмолу, і той котив далі на хід Тимчику – засильно. Після цього сталося ще кілька атак, кульмінацією яких став удар Бражка. Вперше надовго зачепитися за м’яч Україна змогла лише біля 15-ї хвилини, хоча кусючий футбол від Словаччини не давав реалізувати будь-які ідеї, а потім – знову провал на стандарті. На 17-й хвилині Гараслін нелегкою передачею знайшов Шранца, якого втратив Зінченко. Вінгер легко перестрибнув нашого оборонця та з кількох метрів пробив Трубіна.

У цьому матчі Україна була сміливішою, ніж із румунами, хоча ці спроби виглядали як пожежа. Мудрик двічі ухвалив нелогічні рішення: навіщось у контратаці вдарив здалеку замість передачі; а потім шукав цю ж передачу у виході сам на сам, де треба було саме пробивати. Судаков змушений був без м’яча відходити нижче, щоб стати зв’язковим поміж Лоботкою і Дудою, які з’їдали можливість якісного пасу. Під кінець тайму ми нарешті почали атакувати гостріше. Сподобалась атакувальна активність Тимчика – він відбігав увесь фланг і вмикався попереду, додавши темп у зону Ярмоленка. Саме Олександр мав найкращий момент на всю збірну – пробив у стійку, де воротар не встигав закривати кут.

Назвати тим самим левом у першому таймі можна хіба що Трубіна. Чотири круті сейви, кілька перехоплень навісів та прострілів – Анатолій тримав моральну стабільність фанатів навіть після пропущеного голу, де до нього немає претензій. Трохи подихати голкіпер зміг ближче до перерви, де ми посунули активну зону до середини поля та будували власні атаки. Тимчик теж напрацював на це звання, однак тільки в атаці, бо саме з його зони прийшов пропущений м’яч і кілька небезпечних моментів.

Другий тайм. "Джокер" робить різницю

По перерві Україна намагалася захопити ініціативу та почала грати у щось більш звичне. У якийсь момент здалося, що зможемо забити – і гол став демонстрацією традиційного футболу. Мудрик із його швидким проривом, Довбик із прикриттям м’яча корпусом та відтягуванням, Зінченко та його вчасний пас на Шапаренка, якого не було помітно весь перший тайм. Півзахисник відкрився у найбільш потрібну мить і під штангу нарешті пробив Дубравку. Це був такий собі контрольований хаос, коли українці заплутали словаків, де ж перебуває м’яч і куди він зараз прийде. Головне, що ми самі розібралися і змогли пробити голкіпера.

Другий тайм став випробуванням нервів. Команди почали грати помилка на помилку, траплялися вони в усіх зонах. Знову ключовою персоною був Тимчик, який так само відбігав тайм "бокс-ту-бокс", і персональних помилок стало менше після певного заспокоєння його гри. А от у суперника індивідуальні прояви провокували травми – і Ганцко таки потягнув м’яз на рівному місці. Він точно тримав у голові слова Дуди: "Ми всі будемо викладатися на 110%", коли намагався усіма силами повернутися на поле та грати далі навіть з ушкодженням. Лише медики не дозволили йому продовжити – відбулася чергова заміна.

Україна знову згадала про тактику закидань, більше бігати флангами почали Мудрик і Ярмоленко. Хоча під таке бігове навантаження просилася і в нас хоч якась заміна, Ребров відкладав їх до останнього. На 67-й нарешті виходять Яремчук і Зубков – і виникає пресинг! Саме Яремчук створив найкращий момент, протягнувши пів поля і віддавши пас на Мудрика. Передача була запізніла: Шкриняр чудово контролював програшну позицію вінгера, й удар вийшов неакцентованим.

Словаки агресивно грали проти найсвіжіших гравців, але Яремчук був нестримний – він класно відкрився на закидання Шапаренка, обробив м’яч і зміг штовхнути його повз голкіпера. З другим голом повернулося забуте відчуття, коли ми близькі до перемоги. Останні хвилини гри – перехід від помилок до втоми. Збірна України обрізала більшість гострих пасів словацьких футболістів, а розрізні передачі страхували Забарний та Зубков. Побільшало зіткнень, і майже щоразу доводилося витримувати паузу, адже, набігавшись, падали на газон і наші, і суперники. Так і довели гру до кінця – низьким блоком із мінімальними вибіганнями.

2:1 – не без проблем, але Україна здобуває першу перемогу на Євро і ще більше вносить інтригу в групу Е. Ми побачили, що Трубін готовий надійно закрити ворота, а звичний футбол допомагає розірвати щільні редути суперника. 22 червня Бельгія грає проти Румунії.