УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Александр Ябчанка
Александр Ябчанка
Руководитель направления здравоохранения "Реанимационного пакета реформ", врач-педиатр

Блог | Вся правда про медичну реформу. Тільки факти

Вся правда про медичну реформу. Тільки факти

У законопроекті про медреформу написано, що держава переходить до закупівлі послуг. Зараз держава віддає бюджетні кошти на утримання закладу, але модель фінансування має змінитися, і ці кошти витрачатимуть інакше. А саме – на них купуватимуть послуги у цих самих закладів. Де саме купувати послугу – вибиратиме пацієнт. Таким чином, гроші підуть за пацієнтом.

Тепер питання – закуповувати по якій ціні? На даний момент ціна є невідомою, її ніхто не знає. Ось як загалом працює система фінансування. Є два райони, А і Б, на які держава виділяє фінансування на медицину в залежності від кількості людей, які там прописані. Тобто є дві районні лікарні, які отримують однакове фінансування, але люди з обох районів ходять в районну лікарню А. А в лікарню району Б - ходити не хочуть.

Лікарня А робить тисячу операцій, а в Б таких операцій роблять сто. І це при однаковому фінансуванні. Вартість послуги в районі А і районі Б буде відрізнятись в 10 разів. От чому зараз немає цін на послуги. Бо ціна однієї і тої ж послуги в Україні може відрізнятись в кілька разів.

Читайте: Хто виживе? "Реформа" медицини в цифрах

Тому держава запланувала наступне. По-перше, відразу скажу, що та інформація про ціни на медичні послуги, яка гуляє в інтернеті – чистий фейк. До кінця 2019-го року має бути плановий перехід від утримання бюджетних закладів на закупівлю в них медичних послуг. Як цей процес має відбуватися? У 2018-му році закупівля державою послуг буде лише на первинній ланці медичної допомоги. І вона буде на 100% безоплатна для пацієнта. Все, що решта, а це вузькі спеціалісти, спеціалізована медична допомога, фінансуватиметься так само, як це було до сьогодні. Тобто ніякого переходу на платні послуги нема.

В цій частині нічого не зміниться. За 18-19-ий рік, міністерству треба буде порахувати вартість послуг, зібравши інформацію із тисячі закладів по методиці обрахунку вартості медичних послуг. Лише після того міністерство зможе вийти на середню вартість послуг і скаже, скільки для держави вартуватиме та чи інша послуга. Наголошую, що для держави, а не для пацієнта із власної кишені. І коли будемо знати ціну послуги, то розумітимемо, скільки їх за медичний бюджет зможемо купити. От тоді держава скаже: у нас грошей є на стільки-то послуг, а ось за ці послуги пацієнтам доведеться платити із власної кишені. Або ж на ці послуги мають виділити гроші із держбюджету. І тоді депутатам, якщо вони хочуть бути такими красивими перед виборцями, доведеться список безоплатних медичних послуг розширити, але виключно із фінансуванням.

Читайте: Як працює американська медицина

Я називаю цю реформу вакцинація від популізму, бо не можна пообіцяти те, що не підтверджено грошима.

Ось що буде входити в безоплатний пакет. Це первинна та екстрена допомоги, введення вагітності і пологи, і паліативна медична допомога. Коли порахується вартість послуг, ми будемо розуміти, що із спеціалізованої і високоспеціалізованої буде безоплатним, а що платним. Але це буде не раніше, ніж у 2019-му році.

Опоненти медреформи не сплять і виявляється, зараз зареєстрований проект постанови, якою пропонується скасувати ухвалення закону про медичну реформу.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...