Новий рік по-тайськи, або Дні "божевілля"

Лаос

Сонгкран (Sonhkran) - саме так називається тайський Новий рік. Цього року святкують його з 13 по 16 квітня. І нам вдалося це побачити на власні очі. Ще 12 квітня нас тайці попереджали, що завтра розпочнуться масові обливання водою. Ми сміялись і казали, що ми теж таке маємо на Галичині - обливаний понеділок. Але вже 13 числа переконалися, що у нас то квіточки, а тут - реальне божевілля!

Ми саме були на півночі Таїланду, в Чанг Маї. Вранці я пішла з Марком на ринок і дорогою вперше побачила, як юрби дітей всіх поголовно поливали водою з відер чи зі шлангів, чи з водних пістолетів. Біля них стояли бідони, бочки, надувні басейни, які нон-стопом поповнювалися водою. Тобто вода завжди є і всі, хто проїжджають чи проходять повз, стають мокрими. Нас з Марком того разу не облили лише тому, що ми іноземці. Проте одна тайка попросила полити на статую Будди води та посипати квітами жасмину - то на щастя. Що я з радістю зробила.

Видео дня

Взагалі, давня традиція святкування Нового року тут - це покропити все і всіх водою: по-перше, на щастя, а по-друге, аби був врожай. А тепер це все гіперболізували і перетворили на жестякові поливання - аби заразом і повеселитися як слід. Першого дня, 13 квітня, я би сказала, ще так легенько поливали, а от наступні - вже конкретно. 13 квітня і всі наступні дні нам теж чимало перепало, навіть Маркусиків трейлер залили. Щоправда, дітлахи з відрами, то ще нормально, але більшість дорослих сідають бандами по 5-10 осіб у відкриті кузови машин і їздять вулицями, поливаючи, чи то пак заливаючи всіх, хто опиниться поруч.

Особливо шальоними є банди на машинах, які влаштовують водяні батли і чим дужче заливають один одного водою й інколи посипають якимось порошком. А деякі наповнюють кузов машини брудною водою з річки і нею також всіх "святять". Це вже, як на мене, занадто.

Окрім поливань тайці гульбанять: виносять колонки на двір і якнайголосніше вмикають музику. Там же на дворі, просто при дорозі танцюють, веселяться і п'ють пиво. Я би навіть сказала, конкретно бухають. Суть свята - зібратися родиною до купи. Так вони й роблять. Але молодь трохи знову ж таки все перебільшує. Отож загалом повсюдно така картина: волає музика, кричать і танцюють п'яні й веселі тайці, і чим дуж поливають всіх водою. Довкола стоїть божевільна атмосфера та гучні децибели буц-буц.

Але є й інший бік свята. Духовний.

В останню ніч свята ми ночували на території буддійського храму. Вдосвіта о 4:20 мусили вже збирати намет, бо прочани масово сходилися з целофановими пакетами, наповненими їжею, до храму. Монахи вже їх чекали. Прийшла одна сім'я, принесли їжу, поклонились монаху, дали йому списаний аркуш паперу, потім люди зложили свої руки до молитви, долоня до долоні й пальці вгору, монах почав молитись.

І так всі, хто приходив у храм цього ранку, приносили їжу й молилися з монахом. Також за традицією тайці приносили гілочки з яскравими стрічками і встромлювали їх в такий собі курганчик перед храмом, який до того приготували монахи. Після кількох десятків прихожан курган набув яскравого вигляду: прикрашений стрічками, він виглядав справді по-новорічному. О 6-й ранку розпочалась святкова молитва у храмі. Ми ж незабаром рушили далі в дорогу.

Ось так святкують Новий рік - Сонгкран - у Таїланді.

disclaimer_icon

Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...