Віктор Вовк
Віктор Вовк
Народний депутат України

Блог | Чи готові німці знову грати з вогнем?

Київ під німецькою окупацією

Німеччина нарешті робить перші нерішучі кроки щодо усвідомлення своєї величезної історичної відповідальності перед Україною. Водночас, як показали вчорашні дебати у Бундестазі щодо проекту резолюції "Історична відповідальність Німеччини перед Україною", внесеного фракцією партії Зелених, цей неминучий процес дається німцям вкрай важко.

Видео дня

Виступи депутатів Бундестагу засвідчили, що в Німеччині й досі існують серйозні вади в сприйнятті України. Багато німців, як і раніше, ставляться до України як частини якоїсь спільноти колишнього Радянського Союзу або "історичної Росії", що заважає їм сприймати Україну як суверенну державу з власною історією та ідентичністю, а також народом, орієнтованим на цивілізаційну Європу.

Більше того, домінуюче місце на сході Європи в колективній свідомості німців займає Росія, а в частині відповідальності за нацистські злочини - "комплекс вини" перед росіянами, поляками та євреями. Але не перед українцями як одними з головних жертв нацизму. Натомість, поширені кремлівські пропагандистські кліше з вкрай спотвореною інтерпретацією історії. Зокрема, що німецька агресія спрямовувалась винятково проти Росії, а Україна з жертви війни на знищення огульно перетворюється на колабораціоніста нацистів.

На жаль, німцям ще потрібно буде докласти чимало зусиль для осмислення історичної правди щодо німецько-українських відносин та ролі німецького фашизму, як і російського комунізму, в страшній історії України ХХ століття.

А поки залишається актуальним коментар Радикальної партії Олега Ляшка щодо викривленого почуття відповідальності німців за жахливе минуле, який ми дали напередодні не дуже доречного візиту канцлера Німеччини Ангели Меркель до Москви 10 травня 2015 року, щоб "вшанувати пам'ять мільйонів загиблих з вини Німеччини". Вважаю доцільним нагадати його знову:

"Німеччина в особі її канцлера Ангели Меркель, схоже, в чергове готова засвідчити своє дещо викривлене почуття відповідальності за своє страшне минуле, а також своє не надто глибоке усвідомлення коріння власного фашизму.

Традиційна для останніх 50 років від часів канцлера Віллі Бранта миролюбна "східна політика" Німеччини мала важливий вимір – історичний. Вона базувалася значною мірою на справедливому відчутті німцями своєї вини перед народами на сході Європи, передусім перед євреями (та нинішнім Ізраїлем), поляками (і Польщею) та росіянами (і нинішньою Росією). Але чомусь ніяк не перед українцями та Україною!

В Німеччині, як не дивно, вкрай слабо усвідомлюють величезну історичну провину німців саме перед українцями як однією з найбільш постраждалих від німців європейських націй. В масовій німецькій свідомості гітлерівська війна на сході Європи й досі сприймається як "війна в Росії", попри те, що зона бойових дій, окупації та руйнувань поширилася на усю без винятку територію України і не більше ніж на 10% території Росії.

А з сукупних людських втрат СРСР у 27 млн. загиблих в часи 2-ої Світової війни, майже 40% або понад 10 млн. жертв були українці. Україна, як і сусідня Білорусь, втратили з вини німців та їх союзників найбільшу частку свого населення серед усіх нинішніх країн Європи.

Тож, щоб "вшанувати пам'ять мільйонів загиблих з вини Німеччини", як заявила Меркель, вона має приїхати передусім до Києва та Мінська. Це стало б першим кроком до відновлення історичної справедливості, порозуміння та довіри в прямих стосунках між українцями та німцями.

Водночас, запланований Меркель візит 10 травня до Москви, попри усі озвучені начебто шляхетні наміри, стане фактичною участю німецького канцлера у пропагандистсько-імперському шоу Путіна з святкування Дня Перемоги. В умовах збройної агресії Росії проти України – найбільшої жертви нацизму – та очевидної еволюції нинішньої Росії по шляху, який пройшла сама Німеччина під керівництвом Гітлера, цей візит лише, з одного боку, заохотить агресора до подальшої війни, а з іншого, засвідчить глибинне неусвідомлення німцями своєї відповідальності й вини за нацизм та європейську катастрофу ХХ століття.

Чи готові німці знову грати з вогнем? Невже не бачать вражаючу подібність між путінської Росією та власним жахливим минулим? Закривають очі на подібність Путіна одночасно до Сталіна і Гітлера?

Німеччина багато нам завинила й прийшов час їй платити по історичним рахункам вже українцям та Україні. Ми в праві очікувати саме від нинішнього лідера Європи як всебічної допомоги у захисті нашої територіальної цілісності і незалежності від імперських зазіхань з боку путінської Росії, так і всілякого сприяння у подальшій європейській модернізації та інтеграції нашої країни".

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...