"Зона турбулентності" Німеччини

'Зона турбулентності' Німеччини

В останній період і німецькі експерти, і європейські передбачали понад 10% голосів для "Альтернативи для Німеччини". "АдН" набрала трошки більше, але сумнівів, що вони потраплять до Бундестагу не було, і так воно сталося.

Чи є це наслідком міграційної політики Меркель? Я би так не звужував цю проблему, бо міграційна політика і її сприйняття у німецькому суспільстві – важлива складова. Але мені здається, що взагалі цей правий поворот чи наступ правопопулістських політичних сил – це не тільки реалії сучасної Німеччини. Це реалії одразу кількох європейських країн. Це одна з ознак історичного моменту, який ми всі гуртом зараз переживаємо у Європі.

Видео дня

Як це вплине на політику Німеччини? Мені здається, що на зовнішню політику це не вплине чи матиме якийсь разовий вплив на якісь конкретні кроки у конкретних ситуаціях.

За традиційними німецькими розкладами коаліцію сформують Меркель і їх партнери – це перша опозиційна партія, - і парламентська фракція, яка матиме право на основні комітети, які закріплені за опозицією – це соціал-демократи. Отже "Альтернатива для Німеччини" не вийде на якийсь серйозний формалізований рівень у Бундестазі, а працюватиме просто як одна із фракцій.

Для німецької внутрішньої політики це безумовно матиме значення. Як би там не було, і правлячій фракції більшості у Бундестазі доведеться реагувати і весь час комунікувати з цією новою фракцією, і опозиційним соціал-демократам також доведеться співпрацювати з "Альтернативою для Німеччини". Наскільки мені відомо, заявили і ті, і ті, що не збираються співпрацювали, але реагувати все одно доведеться.

Як далі складеться – важко сказати. У Меркель трохи похитнулись позиції – нижчий результат, отже доведеться більше маневрувати. І крім усього іншого сама ситуація складніша, ніж була. Вибори пройшли, а ситуація не стала легше і для німців, і для Меркель особисто, і для майбутнього уряду, і в самій Німеччині ця міграційна проблема продовжує існувати. Тобто треба реагувати і діяти.

І в Європі зараз відбуваються непрості речі. Після обрання Меркель очевидно піде активне переформатування Європейського Союзу.

Так, німці, французи, італійці, іспанці у лютому цього року заявляли про "Європу двох швидкостей". Усередині ЄС пропонується не формалізуючи зробити різні варіанти співпраці, в основному щодо зони євро. У зоні євро навіть пропонувалося запровадити пост міністра фінансів цієї зони. Країн зони євро – 19. Це одна група – там економічно-фінансові важелі впливу на ситуацію одні, решта – це друга група. "Європа двох швидкостей" - це потенційний поділ на багатшу Європу, традиційну, і на кількох з тих нових членів, які вступили у ЄС після 2014 року (там 12 чи 13 нових країн).

Також в євроатлантичних відносинах є проблеми.

Отже для Меркель її четвертий термін перебування на посаді канцлера починається у найбільш турбулентній, найбільш складній ситуації і для Німеччини, і для неї особисто. Тому ці праві допомогти їй не можуть, а створити додаткові проблеми, мені здається, вони здатні.

Чи є російський вплив на "АдН"?

Я не бачу цьому підтверджень. Якщо брати якісь ситуації, які відбулися, слова, які були сказані – то тут можливо більше підстав говорити про російський вплив на Меркель, бо вона дружить з Путіним, вони завжди тепло спілкуються і т.д.

А щодо цих правих, чи там є російський вплив – я про це не чув. Але як показує досвід останнього часу, як правило дуже багато ситуацій і в самій Німеччині, і в Америці (Америка - лідер у цьому відношенні), коли тикають пальцем в Путіна і в Росію для того, щоб відвести погляди чи сліди від своїх власних дій, кроків і спроб.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.