Віктор Вовк
Віктор Вовк
Народний депутат України

Блог | Український урок ядерного роззброєння для ОБСЄ

Український урок ядерного роззброєння для ОБСЄ

Сьогодні виступив на сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ у спеціальних дебатах з питання роззброєння та контролю за непоширенням зброї масового ураження, передусім ядерної зброї. Виступав другим після американського конгресмена і перед французьким депутатом.

Видео дня

Нагадав близько 300 парламентарям з 56 країн-членів ОБСЄ про історичні уроки ядерного роззброєння України та невиконання зобов’язань за Будапештським меморандумом щодо безпекових гарантій Україні, у т.ч. її територіальної цілісності і суверенітету.

Далі наводиться переклад з англійської виступу в ОБСЄ.

"Пане Голово, шановні колеги!

На сьогоднішніх спеціальних дебатах важливо усвідомити уроки історії.

Після розпаду Радянського Союзу, Україна успадкувала третій за величиною ядерний арсенал світу, в тому числі близько 1900 стратегічних ядерних боєголовок. Цей арсенал десь у 2,5 рази перевищував загальний ядерний арсенал Великобританії, Франції та Китаю.

Україна добровільно погодилася відмовитися від цієї ядерної зброї в обмін на міжнародні гарантії її безпеки та територіальної цілісності.

Зробивши велику поступку, у грудні 1994 року Україна разом з США, Великобританією та Росією підписала "Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї". Згідно з його умовами Україна погодилася приєднатися до Договору як неядерна держава та передати всю ядерну зброю до Росії для ліквідації.

Будапештський меморандум фокусується на проблемі нерозповсюдження та містить безпекові зобов'язання, надані в обмін на ядерне роззброєння з боку України.

Усвідомлюючи екзистенційну російську загрозу, Україна погодилася здати свою ядерну зброю лише за умови, що країна отримає гарантії безпеки від головних ядерних держав - США, Великобританії та Росії.

Немає жодного сумніву, що Україна виконала свої зобов'язання повністю і добросовісно.

Водночас, російська збройна агресія та незаконна анексія Криму стали грубим порушенням зобов'язань Росії, взятих нею як в рамках Будапештського меморандуму, так і Гельсінського заключного акту ОБСЄ.

Ми звертаємо увагу міжнародної спільноти на те, що агресія Росії проти України насправді підриває увесь глобальний режим нерозповсюдження ядерної зброї та спонукає інші держави, вразливі до зовнішніх загроз та небезпек, розглядати ядерну зброю як легітимний засіб стримування зовнішньої агресії.

Я наголошую, що базовим питанням Будапештського меморандуму є ядерне нерозповсюдження, яке є найважливішим аспектом колективної безпеки в світі. Як тоді можна ставити під сумнів серйозність цього документу?

Хто буде довіряти міжнародній спільноті, коли вона закликає держави, які прагнуть отримати ядерну зброю, відмовитися від цієї мети в обмін на гарантії?

Якщо міжнародна спільнота, включно з нашою Організацією, не буде вимагати суворого дотримання Будапештського меморандуму і притягувати Росію до міжнародно-правової відповідальності, то це повністю дискредитує ідею безпекових гарантій як способу запобігання розповсюдженню ядерної зброї. Який сигнал вона надсилає Ірану, Північній Кореї та іншим?

Я твердо переконаний, що це питання є головним викликом для ОБСЄ в галузі контролю над озброєннями, ядерного роззброєння та нерозповсюдження зброї масового ураження!"

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...