newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Рада не дасть Яценюку спокою

Рада не дасть Яценюку спокою

Нардепи не дозволять "пілоту" кидати "літак" на півдорозі

Верховна Рада Україна пережила шалені дні. Відбувся розвал коаліції, було розпущено фракцію КПУ, пролунала заява прем’єр-міністра Яценюка про відставку. 31 липня парламентарі знов зберуться на позачергове засідання, щоб розглянути три принципових питання: відставка прем’єра, секвестр Держбюджету та закон, що дозволить продати 49% акцій газотранспортної системи України.

"Обозреватель" запросив представників трьох парламентських фракцій – "Свободи", "Батьківщини" та УДАРу – розповісти про тактику їхніх політичних сил у цей складний період невизначеності.

Видео дня

Пропонуємо до вашої уваги окремі фрагменти прес-конференції за участю народних депутатів України: Оксани Продан (фракція УДАР), Володимира Яворівського (фракція "Батьківщина) та Андрія Іллєнка (фракція "Свобода").

ЯЦЕНЮК НЕ ДОЧЕКАЄТЬСЯ ВІДСТАВКИ

24 липня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк подав у відставку. 31 липня у Верховній Раді відбудеться голосування по цьому питанню. Чи відпустять нардепи прем’єра?

Андрій Іллєнко: "Процес розпаду штучно створеної коаліції і початок процесу розпуску парламенту не означає відставку уряду і не тягне за собою відставку уряду. Відставка Арсенія Яценюка була його політичним жестом, який жодним чином юридично не витікає з того, що вібдулося в той день у парламенті.

Більше того: він продовжує бути прем’єр-міністром України, поки парламент не прийме рішення про його відставку. Наскільки я знаю, такого рішення парламент не збирається приймати. Зокрема, наша фракція не буде голосувати за відставку Арсенія Яценюка. Ми вважаємо, що він є на своєму місці, вважаємо, що він є ефективним управлінцем і керівником уряду. Ми вважаємо, що цей уряд повинен допрацювати свій час до того моменту, поки не буде обрано новий парламент, сформується коаліція і ця коаліція висуне новий уряд".

Оксана Продан: "Згідно із законом парламент повинен розглянути заяву прем’єр-міністра. Але що стосується такої дивної заяви про відставку… Я абсолютно згодна з Андрієм – це виключно політична заява. Ми всі є командою одного великого "літака", які працюють в одній упряжці один з одним. Тому дуже дивно було почути заяву: раз коаліції немає, я працювати не буду. Це все одно, що один з пілотів на час його чергування біля штурвалу каже: я, напевно, не буду.

Я впевнена, що після четверга всі відносини між демократичними силами будуть відновлені, ми будемо продовжувати працювати на захист України і на будівництво України".

Володимир Яворівський: "Всі коаліції створюються штучно, навіть деякі партії. Але це був виклик часу, і ми на нього відразу відреагували. Ми обрали Яценюка саме від нашої коаліції, тобто зараз прем’єр-міністр не має реальної підтримки у парламенті.

Якщо Яценюк подав у відставку, здавалося б, ми повинні його підтримати. Закони, які від пропонує, не приймаються. Якщо за них не буде проголосовано, то який сенс йому повертатися? Щоб бути хлопчиком для биття? Можливо, ми не будемо голосувати за відставку, але все залежить від того, як ми поставимо питання у четвер і чи будуть прийняті ті законопроекти, які просить уряд – звичайно, з поправками. Якщо будуть прийняті ці закони, я переконаний, що Яценюку можна залишатися. Він вписався у ситуацію. Як прем’єр, особливо на тлі Азарова, Україна має обличчя. Він вміє говорити зі світом, знає, як говорити. Звичайно, прийняти це розбите корито і протримати його… Я думаю, що симпатії людей на його боці".

ЩОБ ДОПОМОГТИ АРМІЇ, ТРЕБА "ВИТРУСИТИ" ОЛІГАРХІВ

Питання секвестру Держбюджету щодо збільшення витрат на армію повисло у повітрі. Нардепи пояснюють, що саме їх не влаштовує у запропонованих змінах.

Андрій Іллєнко: "Усім нормальним людям зрозуміло, що треба виділяти гроші на українську армію. "Свобода" пропонувала низку законопроектів, зокрема, про воєнний податок на олігархів. На жаль, це не знаходить великої підтримки в залі. В урядовому проекті мене здивувало те, що вводиться додаткове оподаткування, приміром, на нафтопродукти – і я підтримую це. Але, з іншого боку, чомусь там не згадується експорт залізної руди, який фактично є основним бізнесом пана Ахметова. Виникає питання: невже в нас в країні сьогодні все так добре, що ми можемо дозволяти комусь мати великі надприбутки і це не цікавить державу з точки того, що, можливо, треба трохи поділитись.

Ми вимагатимемо від держслужбовців піти на два місяці у відпустку за власний рахунок. Можливо, слово "держслужбовець" солодко звучить для виборця – в уяві одразу малюється міністр на Мерседесі. Але мова йде також і про працівників райдержадміністрацій десь у селищі міського типу, які отримують зарплату 1500 гривень. Це у них не буде два місяці зарплати. Через два місяці нам доведеться цей апарат заново збирати – не зрозуміло, хто там залишиться.

Якщо держава готова піти на такі кроки, то, напевно, треба починати з тих, хто вже нагуляв злочинний капітал. Напевно, вони мають трішечки поділитися".

"Але, попри всю неоднозначність і попри величезну кількість питань і наших зауважень – наша фракція голосувала за його внесення до порядку денного. На жаль, він не набрав достатньої кількості голосів".

Оксана Продан: "Для нас дуже важливо, щоб ми не дозволили на законодавчому рівні уряду, урядовцям, будь-яким бюджетним установам, залишити людей на два місяці без гарантованої заробітної плати. В останній редакції секвестру передбачалося, що на два місяці всі бюджетні установи будуть позбавлені 90% бюджетного фінансування.

Я дуже сподіваюсь, що на цьому тижні уряд доопрацює цей законопроект, врахує наші зауваження і пропозиції, і в четвер ми зможемо за нього проголосувати".

Володимир Яворівський: "Ми тут єдині в тому, що треба шукати не тільки тих, хто не здатен захиститися, а треба було б швидше приймати закон про податок на багатство, треба було б знайти можливість витрусити в цей важкий момент наших олігархів. Треба шукати інші виходи, а не йти найпростішим шляхом – тут я готовий уряд критикувати до кінця".

НАВІТЬ ЧИННИЙ "РАХІТИЧНИЙ" ПАРЛАМЕНТ НЕ ЗДАСТЬ "ТРУБУ" ПУТІНУ

Іще один камінь спотикання – законопроект, яким пропонується дозволити продаж 49% акцій української ГТС. Як не допустити в нашу "трубу" російську "газову пику", розповідали нардепи.

Андрій Іллєнко: "Це є наша принципова позиція: в нашій програмі записано, що газотранспортна система має бути виключно власністю українського народу. Тому ми не голосували за цей законопроект.

Попри це, ми вносили ряд своїх пропозицій, зокрема, щодо того, щоб Верховна Рада вирішувала можливість входження в консорціум окремих приватних компаній. Але уряд хотів залишити за собою це право – для нас це неприйнятно, тому що не можна в ручному режимі вирішувати такі стратегічні питання. Але я думаю, по цьому питанню так чи інакше компроміс можна знайти".

"Дуже гарно звучить, коли ми говоримо про те, що ми хочемо отримати європейських партнерів, інвесторів, які дадуть нам можливість унеможливитися від московського впливу. Але виникає інше питання: давайте вияснимо, хто ці європейські партнери. Тому що дуже часто європейськими партнерами виявляються компанії, які мають в своєму статутному капіталі більше половини коштів "Газпрому". Ці питання мають бути серйозно продискутовані".

Оксана Продан: "Чому фракція УДАР не підтримала зміни стосовно ГТС? Є декілька неприйнятних речей у проекті, який вніс уряд. По-перше, можливість передачі 49% оператора, який буде керувати ГТС, іншій структурі, не державі Україна; це розділ сховищ і газогону – це те, що робить нашу газотранспортну систему неконкурентною в майбутньому в разі відбудови "Південного потоку". Це перекладення прав Верховної Ради на визначення порядку та умов визначення інвестора на можливості Кабінету міністрів. І це відсутність жодного слова про необхідність в разі залучення інвесторів обов’язкової модернізації газогону.

Всі ці речі є в Пояснювальній записці, але їх немає в самому законопроекті. Ми внесли чотири поправки. У разі їх прийняття цей законопроект може бути підтриманий і фракцією УДАР".

Володимир Яворівський: "Це не ідеальний варіант. Але в законопроект вже внесено поправку про те, що суб’єктів інвестицій нашого газогону затверджуватиме парламент. І повірте мені – який сьогодні парламент не є рахітичний і антиукраїнський, але через нього не пройде російська політична пика. Нам головне – уберегти газогін від впливу Росії.

Нам разом з урядом треба сісти і шукати виходу з цієї ситуації".

РАТИФІКАЦІЯ УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ: МИ СИДИМО І ЧЕКАЄМО

Угода про асоціацію з ЄС досі не тарифікована. Нардепи попереджають: зволікання є вкрай небезпечним.

Володимир Яворівський: "Ми виглядаємо, як папуаси. Молдова ратифікувала, Грузія ратифікувала, а ми, яким цей європейський вибір дістався буквально криваво – сидимо і чекаємо".

"Як ратифікувати? Президент вносить пропозицію про ратифікацію до парламенту, парламент голосує. Через це все сьогодні в руках Президента. Чому він зволікає – я не знаю".

Андрій Іллєнко: "Я переконаний, що найближчим часом ми повинні розглянути це питання і ухвалити позитивне рішення. Я зустрічався з виборцями свого округу. Вони питають: чому Верховна Рада досі не ратифікувала Угоду про асоціацію з ЄС? Доводиться пояснювати, що є певні причини.

Якщо й далі триватиме ця кулуарність, якщо й далі триватиме непублічне прийняття рішень, тоді, на жаль, довіра дуже швидко руйнується".

Володимир Яворівський: "У певних сегментах українського суспільства існує думка про те, що Петро Олексійович нібито підіграє Путіну тим, що зволікає з ратифікацією Угоди. І дійсно підстави думати так справді є. Це дуже нерозумно і навіть небезпечно".

НАПІВРОЗПУЩЕНИЙ ПАРЛАМЕНТ БУДЕ ПРАЦЮВАТИ У ШТАТНОМУ РЕЖИМІ

Після останніх подій громадяни почали сумніватися щодо перспектив ухвалення будь-яких рішень. Нардепи заспокоюють: усе буде гаразд.

Андрій Іллєнко: "Я переконаний, що парламент буде дієздатним, тому що парламентарям з своїх шкурних інтересів доведеться ходити на засідання і голосувати, тому що попереду будуть вибори і їм доведеться своїм виборцям щось пояснювати, якщо вони раптом не будуть ходити на засідання і не будуть голосувати".

Оксана Продан: "Ми голосували і будемо голосувати за ті законопроекти, які сьогодні потребує Україна. І за проекти, які стосуються забезпечення антитерористичної операції на сході, і за проекти, які забезпечують соціальний захист людей, і за ті реформи, які сьогодні потребує Україна".

"Верховна Рада, навіть коли піде на перевибори, коли буде розпущена, працюватиме до того моменту, поки не буде обрана нова Верховна Рада". "Я наголошую: жодних змін в роботі партії УДАР в парламенті не буде. Ми голосували і будемо голосувати за ті речі, які були потрібні".

Володимир Яворівський: "Андрій каже, що парламент буде працювати, бо треба буде щось пояснювати виборцям. Вони і будуть пояснювати – що вони не голосували, тому що це непопулярні законопроекти. У них колосальне виправдання. А нам доведеться голосувати за ці законопроекти і брати відповідальність на себе".