Правове невігластво у справі Артеменка

андрій артеменко

Прикро здивований правовим невіглаством і плутаниною у висвітленні ЗМІ та у коментарях "експертів" питання щодо припинення громадянства України у нар. деп. Андрія Артеменка. Зокрема, повідомленнями у ЗМІ, що Президент Порошенко начебто "позбавив" Артеменка громадянства, та дискусіями про начебто неконституційність дії Президента та відсутність для цього законних підстав.

Як один з ініціаторів, хочу дати правильне і точне формулювання події - українське громадянство Артеменка було припинене (!) внаслідок втрати (!) ним громадянства України на підставі добровільного набуття ним громадянства іншої держави (в даному разі - Канади), що було оформлено виданням відповідного указу Президента України.

Даю правову довідку з цього питання, щоб зняти плутанину та роз'яснити ситуацію щодо відповідних конституційних і законодавчих норм.

Видео дня

Конституційний рівень:

- згідно ст. 25 КУ "громадянин України не може бути позбавлений (!) громадянства";

- однак згідно ст. 4 КУ "підстави набуття і припинення (!) громадянства України визначаються законом (!)";

- згідно п. 26 ст. 106 КУ Президент України "приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення (!) громадянства України".

Далі діє Закон України "Про громадянство України":

- згідно ст. 17 "громадянство України припиняється:

1) внаслідок виходу з громадянства України;

2) внаслідок втрати (!) громадянства України";

- згідно ст. 19 "підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття";

- згідно тієї ж ст. 19 "датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України".

У випадку з Артеменком, він сам дав покази ГПУ щодо набуття ним у 2005 році громадянства іншої держави - Канади.

Після видання указу про припинення (!) громадянства Андрія Артеменка вступає в дію п. 4. частини другої ст. 81 Конституції України:

"Повноваження народного депутата України припиняються достроково у разі: ...

4) припинення (!) його громадянства або його виїзду на постійне проживання за межі України".

Водночас, згідно частини четвертої цієї ж статті КУ "рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України у випадках, передбачених пунктами 1, 4 частини другої цієї статті, приймається Верховною Радою України".

Тож тепер вже на найближчому засіданні Верховна Рада має прийняти рішення щодо дострокового припинення повноважень народного депутата України Андрія Артеменка.

Все прозоро, конституційно і законно. Сподіваюся, цей ініційований Радикальною партією Олега Ляшка прецедент буде першим, але далеко не останнім.

І ми очистимо парламент і владу від "слуг кількох господ". Там мають залишитися лише слуги Українського народу.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.