Стіна Захара Беркута

Стіна Захара Беркута

Чим завершиться війна між Україною і РФ? Третьою Світовою чи Стіною? І перше, і друге буде на совісті Москви.

Видео дня

Стіни не уникнути. І натхненником її спорудження буде РФ. Будівничим стіни має стати держава. Зараз в Україні триває війна власне за те, де саме має постати ця стіна: у разі перемоги Києва - на нинішньому кордоні з РФ, у разі поразки - на кордоні з Новоросією. Але стіни не уникнути, чи буде вона кількаметровою бетонною, чи, принаймні, візово-пропускною. Перша надійніша і дорожча, друга символічна, але до неї на додачу потрібна потужна і сучасна армія.

Будівництво стіни - своєрідне завершення місії Захара Беркута. Він заклав перший камінь, і цим запрограмував нашу долю. Стояти на чатах Європейської цивілізації - не найгірша місія. Саме чатовими Європи було козацтво, воно продовжувало боронити європейські землі від усіх різновидів Орди. Можливо, місія сучасної України - зупинити цю навалу, і стіна полегшить її виконання. І не важливо, із чого буде ця стіна - ключовим є розуміння її необхідності . Коли щось новопридумане виглядає розумним і логічним, це означає, що колись вже це було, кимось реалізовувалося, і чим давніше це було, тим реальнішим втілення цього задуму виглядає нам сьогодні.

Захар Беркут колись підважив скелю і потопив військо Орди. Тобто збудував загороду і усунув небезпеку. Подібний вихід логічним виглядає і сьогодні. Орда пре на Європу транзитом через Україну. І нині хтось має кинути скелю. Але на якій межі вона має стати? Хто буде новітнім Захаром Беркутом? Кому знову буде зобов'язана Європа своїм спокоєм? І кого, як завжди, сором'язливо не згадають європейські підручники з історії?

Звичайно, між Захаром Беркутом й Ігорем Коломойським спільного, окрім озвученої ідеї, немає нічого. Ну і у Коломойського вже є кошторис і проектна документація, чого, звісно, у Беркута не було.

Кожен міф - чиєсь героїчне життя, віддане за тих, хто матиме потім можливість творити ці міфи. Один із заголовків французької "Ліберасьйон", яка описувала події на Майдані, був саме таким: "Вони померли за Європу". Треба усвідомити, що Європа - це і український "замок". В першу чергу знати про це мають українська влада і європейські чиновники.

Звичайно, треба апелювати, закликати, соромити... але робити це із гідністю, притаманною тим, хто виконує найтяжчу місію. Україна боронить стіни замку. Там, всередині - тепло й затишно, а українці мерзнуть у шанцях. Це так. Головне встояти, а вже потім, нагадати мешканцям замку, кому вони завдячують життям. Але це буде після перемоги. Сьогодні не має значення, чи всі європейці розуміють, що ворог є спільним. Українці про це знають і саме тому вони на передовій.

Просто стіна замку пізніше буде перенесена з-під Перемишля на хутір Михайлівський. Стіни часом розділяють, але інколи й об'єднують, в українському випадкові - це не лише фортифікаційна споруда. Відділитися і об'єднатися. Тяжке завдання, але здійсненне. Головне - щоб внутрішні процеси в Україні не звелися до чергової міжусобиці і щоб влада не була фактором стримування.

Війна починається не тоді, коли до неї готові армії, а тоді, коли до війни готове суспільство. Українське суспільство готове до будівництва стіни, яка відгородить мир від війни.

Українська стіна

Коли Коломойський виступив з ідеєю побудови захисної стіни, він в першу чергу апелював до ізраїльського прикладу. Він сказав, що стіна в Ізраїлі дає змогу ефектно боротися з бойовиками. І що треба запозичити ізраїльський досвід. Колишній прем’єр Ізраїлю Аріель Шарон так висловився про одну з найвідоміших стін у світі: "Її побудував терор".

Суть проекту полягає у встановленні на кордоні з РФ системи загороджувальних інженерних споруд для забезпечення контролю за переміщенням товарів, транспорту, людей. Довжина стіни: 1920 км. Приблизна вартість: 100 мільйонів євро. Тривалість спорудження: 5-6 місяців. Стіна буде зі зварної оцинкованої сітки 2-х метрової висоти плюс колючий дріт.

Українське суспільство визріло до необхідності зведення Стіни, тому питання лише в тому, як саме буде втілено цей проект. Після перемоги Україна перестане бути прикордонням Європи, а стане її форпостом

Додаткові засоби захисту: по паркану може бути пропущений електричний струм. А також встановлені протипіхотні міни. Вздовж його будуть обладнані пости спостереження з сигнальними ракетами тощо.

Початком втіленням української стіни у життя став "Рів Тарути": 4-метрової ширини і 2-метрової глибини, уздовж сухопутного кордону по східній межі Донеччини, збудований організаційними зусиллями і за кошти Сергія Тарути навесні 2014 року задля посилення прикордонного режиму з Російською Федерацією.

У кожного проекту більше критиків, ніж втілювачів. Але суть не у технічних вадах, чи перевагах, а у психологічному значенні Стіни. Українське суспільство визріло до необхідності її зведення, тому питання лише в тому, як саме буде втілено цей проект. Після перемоги Україна перестане бути прикордонням Європи, а стане її форпостом.

Приклади будівництва захисних стін у сучасній історії

Ізраїль

Ідея зведення захисної стіни, дійсно, виникла у зв’язку з посиленням арабо-ізраїльського конфлікту. Офіційно вважається, що будівництво було розпочате у 2002-му (триває воно і донині). Насправді ж, перша ділянка стіни із бетонних плит була встановлена ще у 1994 році. Ідею створення фізичного бар'єру між ізраїльським і палестинським населенням два роки перед тим висунув тодішній прем’єр Іцхак Рабін, який чітко заявив, що Ізраїль повинен відокремити Газу від Тель-Авіва.

Загальна довжина прикордонного бар'єру становить 850 кілометри. Якщо враховувати й зону відчуження, то ширина стіни на окремих ділянках дорівнює 60-70 метрів. Стіна складається на 90% з паркану та на 10% з, власне, стіни (заввишки до 8 метрів). Понад 20% своєї протяжності бар'єр не збігається із "зеленою лінією", а захоплює територію, яку палестинці вважають своєю, і відгороджує до ізраїльської сторони понад 10% площі Західного Берега. Паркан є спорудою з металу, обплетеною колючим дротом. Його висота сягає 6 метрів. По периметру його супроводжують траншеї, огорожі з чуйниками руху, піщані смуги для спостереження за слідами, асфальтовані патрульні доріжки. З обох боків ближче 70-ти метрів стороннім підходити заборонено. На невеликому відрізку поблизу Єрусалима (ділянка понад 25 км) замість металевого паркану зведена залізобетонна стіна заввишки 8 м.

Після того, як у березні цього року, палестинські терористи-смертники влаштували теракт в Ашдоді, військово-технічні фахівці заговорили про неможливість захистити стіною всі об'єкти і всі населені пункти на території Ізраїлю, так само, як і неможливо відгородитися від налаштованого воювати противника. Історія військових конфліктів знала приклади подолання не просто розділових парканів і прикордонних блокпостів, а багатокілометрових укріплених районів.

США

Стіна побудована у 2008-му на кордоні з Мексикою для захисту від нелегальних мігрантів і є загородженням заввишки 4-6 м (різні ділянки відмінні) і завширшки 1,5 м в глибину. Довжина стіни – 1074 км. Стіна потрійна, сітчаста. Оснащена камерами стеження, що дозволяє прикордонникам проглядати територію наскрізь, завчасно виявляючи порушників.

У 2000-му році було оголошено збір коштів на будівництво стіни. Збір організували республіканські конгресмени на чолі з сенатором Стівом Смітом – автором затії. "Моя ідея, – говорив Сміт, – на відміну від інших імміграційних ініціатив, має матеріальне втілення і видимий результат."

Таблична деталізація втілених проектів:

Назва та місце розташування

Характеристики

Для чого було потрібно

Примітка

Аризонська стіна, США-Мексика

зведена у 2008-му.

6 метрів заввишки. Оснащена камерами стеження, що дозволяє прикордонникам переглядати територію наскрізь, завчасно виявляючи порушників.

Кошторис – 50 млн доларів

Для боротьби з нелегальними емігрантами

Штат Аризона самостійно вирішив питання з будівництвом стіни. Поки в США тривали дискусії щодо проблема нелегалів, аризонці вже будували свою стіну

Лінія контролю, Індія-Пакистан

Довжина – 550 км. Будівництво завершено в 2008-му. Лінія проведена по колишньому князівству Джамму і Кашмір – вона не визнана юридично, але де-факто є кордоном. Спочатку називалася "Лінія припинення вогню", але була перейменована в "Лінію контролю"

Для припинення військового конфлікту

У 2013-му відносини Індії та Пакистану знову різко загострилися. Новий конфлікт спровокувало вбивство індійських військовослужбовців. Ескалація конфлікту загрожує порушити крихкий статус-кво уздовж так званої "лінії контролю"

Іран-Пакистан

Стіна довжиною у 700 км, збудована у 2004-му

Для боротьби з наркоторгівлею

Обидві країни прийняли солідарне рішення щодо зведення такої стіни

Стіна безпеки, Ізраїль

Довжина – 850 км, будівництво почалося у 2002-му й ведеться донині.

Стіна зводиться вздовж західного берегу річки Йордан.

Роз'єднувальна стіна є досить складною фортифікаційною спорудою, її ширина на деяких ділянках становить 60-70 метрів. Перед стіною протягнутий колючий дріт, проходить рів; безпосередньо сама бетонна стіна сягає 6-8 метрів заввишки із електронною системою сигналізації. На різних ділянках у конструкції стіни є певні незначні відмінності. Для переходу існують КПП для тих, хто має відповідні перепустки.

Для захисту від терористичних атак палестинців

З посиленням арабо-ізраїльського протистояння у 2000-2001 роках та терористичних актів в Ізраїлі, ідея побудови стіни стала реальністю.

Будівництво стіни є об'єктом критики як з боку палестинців, так і з боку деяких міжнародних організацій, які вказують на порушення прав людини.

Але попри критику, ідея спорудження Роз'єднувальної стіни користується підтримкою переважної більшості ізраїльтян. У відповідь на звинувачення у порушенні міжнародних законів, Ізраїль стверджує, що юридичний статус Західного Берегу та Зеленої лінії досі залишається невизначеним, і тому Ізраїль не має жодних правових обмежень у побудові стіни.