Віктор Вовк
Віктор Вовк
Народний депутат України

Блог | Повернемо святині в Україну

Хрещення Русі

Завтра 28 липня в Україні відзначатимуть День пам'яті рівноапостольного князя Володимира Великого та День Хрещення Київської Русі.

Видео дня

А в останній сесійний день 14 липня у Верховній Раді був оголошений мій депутатський запит до Уряду щодо невідкладних заходів з метою повернення в Україну національних реліквій - останків сина Володимира Великого Ярослава Мудрого та чудотворної ікони св. Миколи Мокрого, незаконно вивезених з території України в період окупації гітлерівською Німеччиною під час Другої світової війни з Національного заповідника "Софія Київська".

Як народний депутат України та заступник голови Комітету у закордонних справах, починаючи з 2016 року, я намагаюся всіляко сприяти поверненню в Україну цих об'єктів національної культурної спадщини, які за попередніми даними перебувають в Троїцькому соборі Української Православної Церкви у Сполучених Штатах Америки (185 S 5th St., Brooklyn, NY 11211, USA).

Зокрема, за останні 2 роки мною направлено декілька депутатських звернень до Міністерства закордонних справ України та Міністерства культури України з метою спонукати органи державної влади до вирішення цього питання.

МЗС України чомусь зазначило, що "питання щодо можливості проведення ідентифікації згаданих реліквій має надзвичайно чутливий характер" та зрештою відмовилось направити ноту Державному департаменту США з проханням сприяти перевірці та встановленню точного місця знаходження останків великого київського князя Ярослава Мудрого.

Мінкультури від самого початку пішло хибним шляхом проведення неформальних переговорів з представниками УПЦ США для врегулювання питання перевірки місця знаходження й ідентифікації останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого. На жаль, представники УПЦ США зайняли явно деструктивну і неправову позицію з цього питання.

Очевидно, що МЗС та Мінкультури як окремі центральні органи виконавчої влади виявилися неспроможними вирішити питання перевірки місця знаходження й ідентифікації останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого та здійснити належні заходи з метою повернення в Україну цих національних реліквій.

Водночас, питання повернення культурних цінностей регулюється міжнародним законодавством, а саме Конвенцією про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності, стороною якої з 1988 року є також і Україна, а також внутрішнім законодавством США.

Таким чином, повернення в Україну національних реліквій - останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого, незаконно вивезених з території України в період окупації гітлерівською Німеччиною, вимагає винесення зазначеного питання на міждержавний рівень та спільних і координованих зусиль різних центральних органів виконавчої влади, зокрема МЗС та Мінкультури, та здійснення Урядом України усіх належних правових та організаційних заходів для вирішення зазначеного питання.

Враховуючи вищевикладене, я запропонував Кабінету Міністрів України:

- утворити міжвідомчу робочу групи з перевірки місця знаходження, ідентифікації та повернення в Україну останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого у складі представників Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ України, та Міністерства юстиції України;

- за результатами роботи зазначеної міжвідомчої робочої групи направити запит до Уряду США з проханням сприяти перевірці місця знаходження й ідентифікації останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого;

- у разі підтвердження знаходження останків Ярослава Мудрого та ікони св. Миколи Мокрого у Троїцькому соборі Української Православної Церкви в США, звернутися до Уряду США з запитом щодо повернення зазначених національних реліквій в Україну відповідно до Імплементаційного Акту США до Конвенції про культурні цінності 1982 року.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...