newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Вирок Луценку: реакція світу

Вирок Луценку: реакція світу

«Справа Луценка не є результатом справедливого суду в правовій системі, повагою до верховенства закону і основних прав людини», – пише на своїй сторінці у Фейсбуці колишня доповідачка Ради Європи по Україні Ханне Северінсен. «Суд не дозволив ряду свідків бути почутими у суді, незважаючи на те, що багато хто з них відмежувався від своїх попередніх заяв».

Фейсбук. Сторінка Северінсен

Далі Северінсен торкається 365-ї статті Кримінального кодексу, зміст якої, на її думку, надто «відкритий для інтерпретації» та бере свій початок у радянському законодастві. У захисту екс-міністра, відзначає Северінсен, не було жодних шансів протистояти тиску влади. А те, «за що Луценко був підданий переслідуванням, в інших країнах вважається політичною діяльністю».

Отже, резюмує Северінсен, «є сильна підозра», що справа Луценко – політично вмотивована і необхідна для того, аби він не міг взяти участь у наступних виборах.

Видео дня

Словом, сталося те, що не далі як учора пророкував «Обозреватель»: міжнародна спільнота вже зреагувала на вирок Юрія Луценка, і зреагувала цілком передбачуваним чином.

Карл Більдт. Усе проблематично...

Майже слово в слово повторив висновок Северінсен міністр іноземних справ Швеції Карл Більдт. Різниця лише в том, що перша скористалася Фейсбуком, а другий вдався до послуг іншої соціальної мережі – Твіттера. «Вчорашній вирок Луценку проливає світло на відсутність в Україні верховенства права», – пише Більдт у мікроблозі. І додає зовсім коротко: «Проблематично…».

Марілуїза Бек. Це - політична вендетта

«Колишній міністр Юрій Луценко є жертвою політичної вендети», – заявляє Марілуїза Бек, «наступниця» Северінсен, одна з доповідачок ПАРЄ. Мало того, що Луценко засудили, так ще й покарання надто тяжке, вважає вона. «Злочину, за який його засудили, не може виправдати термін тюремного ув’язнення, навіть якщо обвинувач зміг довести усі звинувачення, висунуті на його адресу», – наводить слова Бек агентство «Інтерфакс-Україна».

Радослав Сікорський. Вирок Луценку - занадто жорсткий

Непропорційним злочину вважає вирок Луценка і міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. «Наскільки мені відомо, його звинувачували у відносно дрібному правопорушенні. Це також черговий аргумент для тих, хто вважає, що українська судова система не повністю вільна від політичного тиску», – каже Сікорський.

Вікторія Нуланд. Луценку треба на вибори...

З точки зору Вікторії Нуланд, офіційного представника Держдепу США, Луценко повинен мати можливість в повній мірі брати участь у політичному житті країни. Будь-який інший варіант розглядатиметься Держдепом як недостатня відданість української влади демократії.

Кетрін Ештон. Європа розчарована, Америка розчарована...

Розчарування вироком Луценку висловили і традиційні симпатики української опозиції – Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та безпеки Кетрін Ештон та єврокомісар з питань європейської політики сусідства Штефан Фюле. Вони розцінили процес над колишнім українським урядовцем як продовження тієї судової практики і тієї внутрішньої політики України, яка не відповідає міжнародним стандартам і котра вже була предметом обговорення на високому міжнародному рівні.

Європейці нагадали, що під час останнього саміту «Україна-ЄС» Україну попереджали, що від того, наскільки офіційний Київ продемонструє відданість принципам верховенства права (улюблене визначення демократичної Європи) напряму залежить «швидкість політичної асоціації і економічної інтеграції України з ЄС», повідомляє агентство «Ліга.нет».

Жозе Тейшера. Асоціація з ЄС тепер - під питанням

У цих словах – ключовий меседж офіційному Києву. Голова представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшера звинувачує Україну у вибірковому правосудді. Але найважливіше з того, що сказав Тейшера, полягає у наступному: «Завершення процесу угоди про асоціацію підірвано останнім розвитком подій в Україні».

Щоправда, додав Тейшера, у спільній з Україною зоні вільної торгівлі Європа, як і раніше, зацікавлена. Щодо всього іншого, то тут, як сказав би лаконічний Карл Більдт, усе досить проблематично…