УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Тарас Березовець: Асоціація може бути в березні, а рот Меркель закриють США

Тарас Березовець: Асоціація може бути в березні, а рот Меркель закриють США

Евромайдани у Києві та по всій Україні приносять свої плоди. Президент Янукович, в якому опозиція бачить головну загрозу для євроінтеграційних процесів, не може не рахуватися з настроями вулиці і ніколи не піде на силове розв’язання конфлікту, вважає наш сьогоднішній співрозмовник, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу "Berta Communications". Але це тільки половина результату.

Насправді, каже Березовець, заява про паузу у співпраці з ЄС, проголошена минулого четверга Азаровим, не є суттєвою. Точніше, суттєва вона для самого Азарова – адже, не виключено, що прем’єра просто використали, аби знайшовся привід для його відставки. Між тим у владних кабінетах перемовини йдуть. Це, власне, підтверджує і голова польського МЗС Радослав Сикорський. А от глава ЄС Герман ван Ромпей і президент Еврокомісії Жозе Мануель Баррозу сподіваються на прояв політичної волі українського керівництва і чекають Януковича у Вільнюсі. Тоді як посол ЄС в Україні Ян Томбінськи каже прямо: Євросоюз хоче заполучити Україну до себе.

Все це – більш, ніж прозорі натяки. Європа чекає Україну, Європа збавила оберти й відмовилась від мови ультиматумів. Про звільнення Тимошенко та "вибіркове правосуддя" наразі не згадують ані Сикорський, ані Томбінськи, ані Ромпей з Баррозу. До самміту лишаються три дні, і вірогідність, що майбутній четвер повністю нівелює враження від четверга минулого, є дуже високою. Що ж до затятих критиків сьогоднішньої ситуації в Україні – таких, як Ангела Меркель – то європейські лідери будуть змушені підкоритися очільникам Сполучених Штатів. Врешті-решт, США можуть застосувати не тільки пряник, але й батіг – досить того компромату, який в Америці накопичили на ту ж таки Меркель, вважає Березовець.

Детальніше про це – читайте нижче.

- Пане Тарасе, події на Майдані можуть переломити хід подій і підштовхнути президента Януковича до повернення у площину переговорів з ЄС?

- Янукович реагує на те, що відбувається на вулиці. Він збентежений тим, як багато людей вийшло – на вихідних він проводив нараду за участю силовиків. А те, що він не пішов на силовий варіант, свідчить, що Янукович не хоче повторення сценарію, за яким щодо російських чиновників застосовували "список Магницького". Придушення мирних акцій призвело б того, що Януковича просто не захотіли б бачити на Вільнюському самміті, та ще й ввели б санкції – персонально проти нього та його найближчого оточення.

Читайте: Голобуцкий подозревает, что власть играет в плохого и хорошего полицейского

- Гаразд, але що далі?

- Сьогодні рано казати про те, чим закінчить торг. Але крапка в евроінтеграції не поставлена. Рішення уряду щодо того, аби призупинити євроінтеграцію, радше мало підставити Азарова та створити причину для його відставки. Я б навіть сказав, що шанси на євроінтеграцію і успішне завершення Вільнюського саміту зараз зросли.

Ні в який Митний союз Янукович не піде ніколи. Він може обрати політику нейтралітету

- Вчора Сикорський, а сьогодні Баррозу та ван Ромпей заявили про те, що підписання Асоціації з Україною – все ще на порядку денному Вільнюського самміту. Це не абстрактні надії?

- Ні. Сьогодні ведуться достатньо активні консультації. І коли Януковичу подзвонив віце-президент США Джо Байден, це був сигнал того, що Америка зацікавлена у завершенні євроінтеграції. Тож варіанти можливі такі: або Асоціація буде підписана, але не ратифікована, або буде віднайдено компроміс, який полягатиме в тому, що Асоціацію перенесуть на березень, адже самміти відбуваються двічі на рік…

Читайте: ЕС согласен на переговоры с Россией касательно евроинтеграции Украины

- Це припущення чи у вас є конкретна інформація про це?

- Це припущення, яке ґрунтується на інформації з дипломатичних кіл. Така можливість в ЄС розглядається.

- А питання Тимошенко для ЄС вже втратило актуальність? Чи воно має бути розв’язаним до березня?

- Питання Тимошенко на сьогодні вже не є жорсткою вимогою.

Читайте: После Евромайдана Украина вправе рассчитывать на членство в ЕС - Карасев

- А як щодо Митного союзу?

- Ні в який Митний союз Янукович не піде ніколи – для мене це абсолютно однозначно. Він може обрати політику нейтралітету. Путін чітко сказав, що обговорення ціни на газ відкладається до 2014 року, а поки що він вимагає кадрових змін у складі уряду і надання посади віце-прем’єра Віктору Медведчуку, на що Янукович йти категорично не хоче. Президент чекав від Путіна виконання його обіцянок, але, вочевидь, так і не дочекався… Що ж до ЄС, то він діятиме під жорстким тиском США. А Америка сьогодні дуже зацікавлена в евроінтеграції України і закриє рота усім скептикам. Закриє рота і Меркель, записами усіх переговорів якої вони володіють. США знайдуть потрібні аргументи для німецького канцлера, аби та зняла всі застереження щодо України.