УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Споживач повинен завжди зберігати товарний чек

1,1 т.
Споживач  повинен завжди зберігати товарний чек

На думку представників Союзу прав споживачів України, найчастіше громадяни не повертають неякісний товар продавцеві через легковажне ставлення до товарного чеку, який споживач викидає, тільки-но залишивши торговельну точку. Коли недоліки товару виявлені, споживач змушений змиритися з неякісним товаром, адже довести свою правоту в законний спосіб він уже не зможе. Це підтверджують і фахівці Головного управління з питань захисту прав споживачів, адже товарний чек - точка дотику між споживачем та особою, яка продає товари чи послуги. Тому споживачеві слід знати свої права та обов'язки, аби не стати жертвою нечистих на руку підприємців, - переконані в управлінні. 

Видео дня

— Яким законом регламентуються права громадян, які купують продукцію на споживчому ринку країни?

— До того, як купувати щось, особливо коли йдеться про солідні покупки, важливо завчасно дізнатися про свої законні права та подбати про відповідні дії для запобігання можливим ускладненням, тим більше - споживчим конфліктам. Перш за все, у ваших інтересах знати права, які надає закон, та правильно ними користуватися.

Захист прав споживачів забезпечується Законом України "Про захист прав споживачів" у редакції від 01.12.2005 року. Цей закон регулює відносини між споживачами товарів (робіт, послуг) та виробниками, виконавцями, продавцями різних форм власності, а також встановлює права споживачів. У разі придбання неякісного товару або товару належної якості, що не відповідає вашим вимогам (не підійшов за розміром, кольором тощо) згідно з чинним законодавством України ви маєте право обміняти або повернути товар продавцю, хоча зробити це не так вже й легко. Згідно з п. 11. ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" "...вимоги споживача розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. Під час продажу товару продавець зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу".

Найперша порада споживачеві, навіть перша заповідь: завжди необхідно зберігати товарний (касовий чек) та інші документи, що опосередковано можуть підтвердити факт купівлі-продажу. 

—  Які це документи?

—  Це можуть бути договори, квитанції, чеки, жетони, акти виконаних робіт. Також бажано зберігати свідоцтва суб'єктів підприємницької діяльності, правила (наприклад, правила страхової діяльності), рекламні обіцянки в газетах, буклетах, фотографії, відеокадри, запис на диктофоні, медичні документи, рецепти тощо. З документів, що їх ви маєте у паперовому вигляді, слід обов'язково зробити ксерокопії. Чим більше буде у вас таких документальних доказів, тим більше шансів на успіх матимете для відстоювання своїх прав споживача у разі їх порушення.

Серед споживачів поширена думка, нав'язана в першу чергу продавцями, що чек можна отримати тільки у магазині, а на ринку касових апаратів немає, отож і чеки не видаються. Це - помилка. Дія ст. 8 Закону України "Про захист прав споживачів" поширюється на підприємства роздрібної торгівлі усіх форм власності на всій території України. На ринку продавець зобов'язаний на вимогу споживача виписати товарний чек встановленого зразка. 

—  Що робити, якщо продавець ігнорує вимогу споживача надати чек? 

—  У разі відмови у видачі чекат слід звернутися до адміністрації ринку для відновлення своїх прав, а у разі ігнорування - до територіального органу з питань захисту прав споживачів з письмовою скаргою. Важливо знати, яку інформацію повинен містити товарний чек. Товарний чек виписується у двох примірниках, один з яких видається покупцю і містить номер або найменування торговельного підприємства, назву та ґатунок товару, його ціну, дату продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис. У товарному чеку може міститися й інша інформація: термін достав ки великогабаритних товарів, особливі умови тощо. Наприклад, у разі придбання товару на розпродажах, за зниженими цінами, якщо товар містить певні недоліки, що зумовили зменшення його ціни, обов'язково потрібно зазначити у товарному чеку вказаний недолік. Це дозволить вам пред'явити претензії продавцю при виявленні у товарі інших недоліків, не передбачених умовами договору купівлі-продажу.

До речі

Головне управління з питань захисту прав споживачів КМДА минулого року здійснило 3301 планову перевірку та за скаргами громадян. Це на 346 більше, ніж у 2006 році.

За результатами перевірок було виявлено майже 3 тис. суб'єктів господарювання, які порушували законодавство. Найбільш поширеними порушеннями торік були: відсутність доступної, достовірної та правдивої інформації, реалізація продукції (товарів, послуг) без необхідних супровідних документів та реалізація продукції (товарів та послуг) з вичерпаним терміном придатності. Найбільше порушень було зафіксовано в Шевченківському районі столиці, найменше - в Солом'янському.

Під час розгляду заяв та скарг споживачів, у тому числі в судовому порядку, 1245 особам відшкодовано матеріальних та моральних збитків на суму 3120,4 тис. грн., що на 1030,5 тис. грн. більше, ніж у 2006 році.