УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Після афери

231
Після афери

Пристрасті навколо масштабної афери “Еліти-Центру” не вщухають. Столична влада розробляє варіанти допомоги ошуканим інвесторам і першочергові кроки, які унеможливлять такий “обвал” у майбутньому. Про це йшлося на прес-конференції в УНІАН заступника Київського міського голови — секретаря Київради Володимира ЯЛОВОГО і заступника голови постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури Володимира ГОЛОВАЧА.

Питання про ситуацію навколо махінацій “Еліти-Центру” розглядатимуть на сесії Київради другого березня нинішнього року, повідомив співголова комісії Київради з вивчення протиправної діяльності сумнозвісної корпорації, голова Української партії “Єдність” Володимир Яловий. Нині депутати готують пропозиції на це засідання. Опрацьовують проект рішення, яке б не допустило повторення таких скандальних ситуацій у нашому місті.

— Я висловлюю тверду впевненість у тому, що всіх цих людей не залишать один на один із бідою, не залишать без житла,— наголосив Володимир Борисович.

Усім фірмам, котрі належали до шахрайської корпорації, землю офіційно виділяла Київрада. Вони проходили всі належні формальності й узгодження. Однак дозволу на будівництво, крім ділянки на вулиці Отто Шмідта, 32-42, їм не надавали. Потім у ці організації увійшла “Еліта-Центр”. Мало того, з’явилася іще одна “Еліта-Центр”. Що обіцяли керівникам тих фірм, невідомо, нині вони дають пояснення з цього приводу слідчим. За попередньою інформацією, когось привабили можливим фінансуванням з Росії, у когось просто купували акції.

Володимир Яловий назвав кілька джерел отримання коштів для допомоги потерпілим. Одне з них — майно аферистів, на яке накладено арешт. Київрада звертається по підтримку до банків і великих будівельних структур. Значна сума надійде з аукціону, де продаватимуть частину квартир, споруджених для ошуканих інвесторів. Потенціал столиці дає повну змогу вирішити ці питання. Щоправда, вихід з глухого кута може затягтися на півтора-два роки. Однак дехто з інвесторів офіційно звертався в міліцію і повідомляв про факти несумлінності “Еліти-Центру”. А там їм відповідали: то перевірені структури, будьте спокійні. У таких випадках уже нині є підстави відшкодовувати збитки цим людям (а їх приблизно півтора десятка) за рахунок бюджету.

Сьогодні дуже багато політиків переймаються проблемами ошуканих, проте, на думку Володимира Ялового, їхня мета — не щира підтримка потерпілих, а намагання здобути симпатії електорату на березневих виборах. Володимир Борисович назвав піаром заяви претендента на посаду Київського міського голови Віталія Кличка про те, буцімто тільки-но він стане мером, одразу видасть ордери потерпілим. Що ж до Леоніда Черновецького, котрий пообіцяв дати мільйон тому, хто встановить безпосередню причетність високопосадовців міської влади до афери, то Володимир Яловий такої думки: чи була така причетність, чи ні, з’ясують правоохоронці, а той мільйон ліпше було б спрямувати в фонд допомоги потерпілим. Багато партій, яких підтримують потужні фінансові групи, разом із співчуттями могли б і грішми підсобити цим людям. Натомість вони продовжують розігрувати передвиборчі піар-акції...

* * *

Заступник голови постійної комісії Київради з питань містобудування і архітектури, лідер фракції “Єдність” у Київраді Володимир Головач подякував журналістам, які висвітлюють факти шахрайства з коштами громадян під час будівництва житла і наголосив, що саме завдяки пресі й було розкрито афери з нерухомістю. Володимир Головач нагадав: у жовтні 2005-го на ТРК “Київ” вперше було сміливо порушено ці проблеми. Якби тоді ті, хто повинен контролювати операції на ринку житла, і в першу чергу правоохоронні органи, зреагували належним чином, багатьох фактів ошуканства, з якими ми зіткнулися сьогодні, можна було б уникнути. До названої фракції звернулися багато киян із повідомленнями про обман. Володимир Головач зібрані тоді матеріали (а це понад сто сторінок) передав до Служби безпеки України, прокурору Києва, а ще раніше — начальнику столичного міліційного главку Віталію Яремі. Для оцінки, наскільки чинне законодавство України унеможливлює махінації з житлом, надіслано відповідну інформацію міністрові юстиції Сергію Головатому.

Володимир Головач вказав ще одну структуру, дії якої насторожують: корпорацію “Укразіабуд”. Її діяльність фінансують солідні банки, такого ж рівня і основний замовник — внутрішні війська МВС України. Іще тривожний факт (його вже вивчає прокуратура) — будівництво на вулиці Виборзькій, 31/37 (замовник — Солом’янська райдержадміністрація). Там уже кілька років з’ясовують, хто правий, а хто винний.

Одне слово, на столичному ринку житла слід врешті-решт наводити порядок. А для цього ліквідувати недоліки, що існують на законодавчому рівні: немає реєстру прав власності на нерухомість, а також договорів з нерухомості. В більшості країн такі загальнодержавні реєстри запроваджено, навіть установлено адміністративну і кримінальну відповідальність за неналежний облік. Ще одна нормотворча “діра”: у нас діє Закон України “Про фінансово-кредитні механізми та управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”, але не визначено, хто повинен контролювати його виконання. Тому виникають запитання і до прокуратури.

Щоб виправити ситуацію, Володимир Яловий і його соратники пропонують запровадити чіткий контроль за цільовим використанням землі й містобудівною політикою в Києві. Інвестиційні угоди із забудовниками слід укладати від імені Київради, де треба визначати терміни спорудження житла та відповідальність сторін. Це дасть підстави реагувати на факти несумлінного ставлення до землекористування, застосовувати штрафні санкції до порушників. А щоб загасити скандал, спровокований корпорацією “Еліта-Центр”, потрібно провести санацію відповідно до чинного законодавства, знайти добропорядного забудовника та забезпечити йому пільги. Київрада могла б надати їх для залучення коштів на соціальну інфраструктуру і таким чином зменшити шкоду, завдану обдуреним громадянам.

Ніна КЛИМКОВСЬКА, Хрещатик