Як Англія створила черговий камбек проти Нідерландів: тактичний огляд півфіналу Євро-2024

4 хвилини
9,3 т.

Ми дізналися останнього фіналіста Євро-2024: Англія провела найкращий матч на турнірі та змогла знову створити камбек. Чому Саутгейт відмовився від традиційного власного футболу і чого не вистачило Нідерландам для історичного успіху - розповідає OBOZ.UA.

Відео дня

Стартові склади

Нідерланди: Вербрюгген - Думфріс, де Врей, ван Дейк, Аке - Схаутен, Рейндерс, Сімонс - Мален, Гакпо, Депай.

Англія: Пікфорд - Вокер, Стоунз, Гехі, Тріпп’єр - Мейну, Райс - Беллінгем, Фоден, Сака - Кейн.

Перший тайм. Найкращий тайм Англії на Євро?

Мемна Англія на цей матч не приїхала. Із перших же хвилин гравці відмовилися від низького блоку та пішли вперед. Наприклад, воротаря Вербруггена на будь-якому м’ячі притискали Фоден і Кейн. Приголомшення нідерландців було недовгим і вони одразу показали, який настрій привезли до Дортмунда. Сімонс розібрався на підборі та відтис Райса, який раніше почувався королем у центрі поля. Хаві встиг оцінити поле і зрозумів, що треба просуватися самостійно - це було того варте. Красивезний гол здалеку, з-під захисника, коли безсилим був навіть Пікфорд.

Після цього голу гра тільки почалася. Гаррі Кейн увібрав усю злість, що накопичилася за останні матчі та поспішав реалізувати цей запал. Кілька разів він перевірив реакцію голкіпера й допоміг Сака (той змарнував можливість). Кульмінацією став пенальті: буде багато суперечок чи був одинадцятиметровий, але нападник із професійною точністю відправив м’яча в лівий від себе кут - рахунок знову нічийний.

Така активність левів шокувала Нідерланди: з’явилися розриви між лініями, які активно використовували англійці, особливо на правому фланзі. Хто туди тільки не приходив: Кейн, Сака, Мейну, Вокер. Найкращий момент із того ж напряму мав Фоден, коли вирішив піти вперед самотужки, накрутив купу захисників і відіграв навіть воротаря. Але Дюмфріс в останню мить встиг вибити м’яч із лінії воріт.

Під кінець тайму та після перевірок каркасів воріт від Фодена й Дюмфріса, постійний тиск та швидкі випади з’явилися з обох сторін. Англія проводила одну небезпечну атаку на 4-5 хвилин, яка завершувалася заблокованим ударом чи сейвом. Півзахисник "Сіті" взагалі відчув себе як в АПЛ і кілька разів спробував коронним ударом зняти павутиння з нижнього кута воріт. Статистика ударів у ствір після першого тайму - 3:1 на користь білих і це було надзвичайно фантастично. Додала складнощів нідерландцям травма Депая - довелося реактивно реагувати, Куман випустив опорника. А от англійці відчули смак крові.

Другий тайм. Два джокери рятують путівку до фіналу

На відміну від першого тайму, другий команди почали дуже обережно. Аж 10 хвилин тривала розвідка, що ж підготували тренери суперників та як адаптувалися. Англія була без активності Беллінгема, головні ролі перебрали на себе Фоден і Мейну; у господарів поля коригували щільність захисту Рейндерс і ван Дейк. Нідерландці в обороні працювали організовано, а за будь-якого пасу назад у виконанні англійців одразу піднімалися вище, щоб Кейн і Сака застрягали в офсайдах. Також після перерви сталися заміни на підсилення атаки: вийшли Шоу за білих та Верман за помаранчів.

Шкода, що футбол рівня першого тайму на цьому і закінчився, ніби Саутгейт позабирав у своїх футболістів чарівні батарейки. На зміну швидким вриванням і комбінаціям у дотик повернулися розіграш через воротаря і повільні просування. При чому, проблема була не у схемі Нідерландів: на початку гри леви легко проходили навіть 5-4-1, не кажучи вже про 4-4-2. Ця формація без перевантаження останньої лінії дозволяла контролювати Райса і Шоу. Хоча треба бути чесними - виходити на чужу половину поля помаранчам вдавалося зрідка. Єдиний момент на весь тайм був після подачі у карний, і Пікфорд зреагував на складний удар.

70-та хвилина ознаменувала верхівку кризи в діях Англії: коли у власній атаці вони сіли у п’ятьох (!) захисників, Вокер зупинився із м’ячем і просто не розумів, на кого далі продовжувати. Нідерландці так само якісно закривали всі можливі опції попереду, а коли половина команди стояла поряд, то центрбек просто віддавав кудись на Мейну, щоб отримати м’яч назад. Вегхорст навіть не пресингував, за весь ігровий час у нього не сталося навіть напівмоменту. Один гол виводив будь-яку із команд у фінал, але від ризику обидві відмовилися ще по перерві.

Аке докучав англійцям, адже із багатьма зустрічався в АПЛ і знав, як нейтралізувати. Особливо Сака, в якого так і лишився один момент (без скасованого голу) на всю гру. Саутгейт точково шукав спробу освіжити кожну зону: заміна Фодена стала сюрпризом (враховуючи його активність у завершальних фазах), а от вихід Воткінса замість Кейна мав додати розрізних моментів попереду, де все контролював ван Дейк із де Вреєм. Саме нападник "Кристал Пелас" став джокером - відгукнувся на передачу, притримав і на відчутті відправив м’яча в дальній кут. Символічно, що віддав асист Палмер, який теж тільки-но вийшов на поле.

2:1 - Англія мегазусиллями перемагає і виходить у фінал. Нідерланди були дуже близькі до тріумфу, але затягнуті рішення Кумана із замінами та тотальна втома від постійного захисту не дозволила їм організувати небезпечні атаки. Кейн і команда тепер зустрінуться з Іспанією - якщо англійці будуть такими ж, то нас чекає цікавезний фінал.