Куда поехать на отдых в 2022 году: новые направления и на чем можно сэкономить

4 минуты
11,3 т.
Куда поехать на отдых в 2022 году: новые направления и на чем можно сэкономить

Невизначеність у сфері туризму. Через появу нових штамів (омікрон та інші), спалахи четвертої та п’ятої хвиль коронавірусу – знову з’являться перепони для вільних подорожей закордон. Це пов’язано з потребою у часі на розробку нової вакцини та затримками у вакцинації українців новими препаратами. Труднощі з подорожами будуть по таких напрямках, як Європа, Ізраїль, США, Канада. Проте з’являтимуться нові напрямки, що тимчасово задовільнять попит українців, які хочуть відкривати нові країни. ПЛР-тести – поки вірус постійно мутує – ще довго залишатимуться як альтернативна "перепустка" по багатьох напрямках та на багато заходів.

Нові виїзні напрямки. Одним з нових видів подорожей можуть стати гастрономічні, винні та пригодницькі тури до Молдови. Молдова - країна-сусід, яка довгі роки виступала більше транзитною територією під час подорожей українців, аніж пунктом призначення. У доковідний 2019 рік з України до Молдови було зафіксовано понад 1,3 млн в’їздів, але менш як 1% цих подорожей були з туристичною метою. Проте за останній рік ситуація кардинально змінилася: завдяки підтримці донорських міжнародних програм Молдова розробила ряд цікавих туристичних продуктів та пропозицій для українського туристичного ринку, які мають запрацювати наступного року. Крім того, інтерес пожвавиться до Балканських країн – Македонії, Албанії, Хорватії, Сербії, Боснії та Герцеговини. Екзотичні країни Південно-Східної Азії залишатимуться дешевше, ніж докоронакризи, це пов’язано із заборонами на виїзний туризм для китайців, які були одними з основних споживачів люксового відпочинку на островах Індійського океану.

Видео дня

У 2022 для українців популярними залишатимуться ті напрямки, які будуть з лояльними умовами в’їзду (скоріше за все – Єгипет і Туреччина). Проте Єгипет, як традиційний виїзний напрямок "номер один" для українців, значно подорожчає. Це пов’язано з відновленням авіаперельотів з Росії та масовим напливом російських туристів. Щодо Туреччини, то ціни на відпочинок у цій країні також залежатимуть від кон’юнктури ринку. Якщо на момент сезону (травень-вересень 2022) європейські країни для пляжного відпочинку будуть обмежені у в’їздах, то ціни на Туреччину зростуть.

Бронювання та скасування броні "в останній момент". Невизначеність правил в’їзду та постійна зміна епідеміологічної ситуації по країнах також вплине на те, що рішення про подорож українськими туристами будуть прийматися в останній момент. Ранні бронювання, які були популярні до пандемії, будуть скорочуватися. Це впливатиме на роботу туроператорів, турагентів, готелів та інших гравців туріндустрії: необхідно буде гнучко реагувати на ситуацію та плідно співпрацювати зі страховими компаніями, страхуватися від невиїзду, незаселення тощо. Натомість привабливим для туристів буде маркетинговий хід "безкоштовна відміна бронювання", адже багато туристів також перебувають у ситуації невизначеності, що буде завтра.

Відбудеться великий перерозподіл туристичного ринку та авіаперевезень, пов’язаний із запуском державної авіакомпанії "Ukrainian National Airlines" (скорочено – UNA). Очевидно, що державні авіалінії матимуть велику державну підтримку, як фінансову так і протекціонізм у наданні нових напрямків, аеропортів, слотів тощо. В умовах глобальної кризи авіаіндустрії, конкурувати із державною авіакомпанією, яка за гроші платників податків купляє нові борти AirBus та датується з бюджету,- майже неможливо. Тому це може призвести до банкрутства або значного скорочення ринкової частки ряду українських авіакомпаній. Все це загрожує появі чергової транспортної монополії на ринку українських транспортних перевезень, на кшталт Укрзалізниці, що може погіршити якість обслуговування пасажирів. Також великі зміни в українській авіасфері можуть викликати тимчасовий колапс на туристичному ринку.

Разом з тим, у 2022 році збільшиться частка внутрішніх авіаперевезень. Це пов’язано із збільшенням внутрішніх рейсів, здешевленням цін на квитки та більшою кількістю вакцинованих українців.

Щодо цін на авіаквитки, то тенденція буде до зниження іхньої вартості як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринку. Це пов’язано як із підписанням Україною угоди про "вільне небо", зняттям заборони літати над Чорним морем, так і з появою національного перевізника, який буде датуватися державою. Зниженню вартості сприятиме вже анонсоване зниження ПДВ на внутрішні перевезення з 20% до 7%.

Крім цього, у 2022 році передбачається запуск нового довгоочікуваного аеропорту у Дніпрі, почнеться будівництво нових аеропортів на Сході (біля Краматорську) та Заході (біля Мукачево).

Удар по готелях. Українські легальні готелі, які офіційно зареєстровані та сплачують податки, значно відчують удорожчання ціни на газ майже вшестеро для "непобутових споживачів". Зараз вони мають сплатити 40 грн (за 1000 кубометрів) проти ціни у 7 грн минулого року. З огляду на європейські тенденції, ціни ще більше зростатимуть. Це призведе до того, що багато українських готелів або збільшать ціни, або зможуть працювати лише у теплий період, що теж призведе до збільшення цін – адже за декілька теплих місяців власники будуть прагнути "відбити" вкладені інвестиції.

Разом з тим, українська індустрія гостинності ставатиме все більш креативною та цифровізуватиметься. Маленькі турбази встановлюють електронні системи бронювання замість записів у блокнотик, просуваються у соціальних мережах замість реклами на білбордах. Віддалені куточки України створюють 3D тури цікавими місцями та викладають в інтернет.

Популярність українських курортів залежатиме від зручності транспортної інфраструктури та логістики, а також від співвідношення ціна-якість та вміння вітчизняного тур бізнесу підвищувати рівень сервісу за адекватні ціни. Слід додати, що держава взяла курс на покращення "туристичної інфраструктури" (парковки, туалети, веломаршрути, тощо). Принаймні вже створено відповідне державне підприємство, а на туристичну інфраструктуру у 2022 році планують виділити 1,5 млрд грн.

Проте якщо дороги до популярних напрямків вже набагато кращі аніж у попередні роки, а у промоцію українських туристичних місць почалися вкладатися мільйонні кошти, український сервіс дуже повільно пристосовується до глобального конкурентного середовища.

В ц ілому, українська туристична сфера, на жаль, не відновиться у 2022 році до рівня 2019 року. Якщо тенденція 2021 року збережеться, то скорочуватиметься в’їзний туризм іноземців до України (в основному за рахунок різкого зменшення європейських туристів). Проте поліпшення вітчизняного сервісу, вакцинація, лояльне податкове законодавство, вільний ринок та нові цікаві туристичні продукти можуть значно мінімізувати втрати вітчизняного бізнесу та відкрити нові можливості.

disclaimer_icon

Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...