Приватні військові компанії в Україні: як не потрапити у пастку

Приватні військові компанії в Україні: як не потрапити у пастку

У Верховну Раду незабаром буде внесений законопроект про легалізацію приватних військових кампаній.

По-перше, існують різні види військових компаній. Є ті приватні військові компанії (ПВК), які в першу чергу орієнтовані на логістичне забезпечення регулярної армії. Тобто є сам по собі ресурс, наприклад, паливно-мастильні матеріали, а ПВК забезпечують постачання цього ресурсу в армію і бойові підрозділи.

Є приватні військові компанії, які займаються тренуванням військовослужбовців, залучаючи інструкторів і відповідно підтримуючи таким чином боєздатність.

Насправді є кілька основних напрямків діяльності ПВК. Те, що ми побачили з боку російського Вагнера в Сирії і те, наприклад, що ми бачили від американського Blackwater в Іраку, а згодом і в Пакистані, достатньо відомі двозначні інциденти – це лише один із напрямків використання приватних військових компаній.

Тому тут головне, щоб українські законодавці чітко прописали норми і правові коридори для використання ПВК для виконання тої чи іншої функції.

По-друге, необхідно пам’ятати про те, що є певні державні функції, які приватні військові компанії виконувати в принципі не можуть. Це ті функції, які безпосередньо пов’язані із заходами забезпечення національної безпеки. Тобто бійці ПВК очевидно мають дуже обмежені права в тому, щоб брати участь у бойових діях там, де бере участь регулярна армія країни.

Це потрібно дуже чітко врегульовувати у правовому полі для того, щоб не потрапити в пастку, в яку потрапили Сполучені Штати. Наприклад, бійці їхніх ПВК фактично опинилися між двома видами правових "кодексів", які регулюють цивільні і військові правові відносини. Тобто вони технічно не є військовослужбовцями регулярних збройних сил і їх не можна притягати до відповідальності за військовими стандартами.

А з іншого боку, оскільки вони беруть участь у військових компаніях або у бойових діях, де бере участь регулярна армія Збройних сил Сполучених Штатів Америки, для того, щоб вони мали право там знаходитись і так само брати участь в боях, їх формально долучають як частину збройного контингенту Штатів, які розгортаються на тій території. І тому вони випадають з цивільного законодавства.

Ця правова проблема досі не врегульована в Сполучених Штатах. Якщо в Україні йти шляхом прийняття відповідного законодавства, тоді в законі потрібно дуже чітко прописувати сфери компетенцій цих ПВК. Окремим законодавством потрібно регулювати, якщо буде така необхідність, участь ПВК в бойових діях разом з українською регулярної армією.

Ще один нюанс. Треба пам’ятати: військові компанії в переважній більшості країн світу, в першу чергу, так само слідують за прикладом Сполучених Штатів Америки. Цих бійців використовують для проведення розвідувальних операцій – долучають до роботи як військової розвідки, так і загалом розвідувальної і контрозвідувальної діяльності.

Тут теж треба бути дуже обережним, оскільки якщо співробітник ПВК долучається до такого роду діяльності, він автоматично отримує доступ до інформації з обмеженим доступом в своїй державі. Фактично він буде отримувати доступ до державної таємниці.

Якщо бійці ПВК будуть так чи інакше будуть залучатися до забезпечення національної безпеки держави і будуть отримувати доступ до такої інформації, то треба дуже чітко прописати їх відповідальність. І вона повинна бути мабуть жорсткішою, аніж аналогічна відповідальність для офіцерів українських спецслужб або офіцерів Збройних сил.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Украиначастные военные компании (ЧВК)