УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Тарас Жовтенко
Тарас Жовтенко
Эксперт по проблемам национальной безопасности

Блог | Приватні військові компанії в Україні: як не потрапити у пастку

Приватні військові компанії в Україні: як не потрапити у пастку

У Верховну Раду незабаром буде внесений законопроект про легалізацію приватних військових кампаній.

Видео дня

По-перше, існують різні види військових компаній. Є ті приватні військові компанії (ПВК), які в першу чергу орієнтовані на логістичне забезпечення регулярної армії. Тобто є сам по собі ресурс, наприклад, паливно-мастильні матеріали, а ПВК забезпечують постачання цього ресурсу в армію і бойові підрозділи.

Є приватні військові компанії, які займаються тренуванням військовослужбовців, залучаючи інструкторів і відповідно підтримуючи таким чином боєздатність.

Насправді є кілька основних напрямків діяльності ПВК. Те, що ми побачили з боку російського Вагнера в Сирії і те, наприклад, що ми бачили від американського Blackwater в Іраку, а згодом і в Пакистані, достатньо відомі двозначні інциденти – це лише один із напрямків використання приватних військових компаній.

Тому тут головне, щоб українські законодавці чітко прописали норми і правові коридори для використання ПВК для виконання тої чи іншої функції.

Читайте: Нью-Васюки по-немецки: грандионзные планы "ДНР"

По-друге, необхідно пам’ятати про те, що є певні державні функції, які приватні військові компанії виконувати в принципі не можуть. Це ті функції, які безпосередньо пов’язані із заходами забезпечення національної безпеки. Тобто бійці ПВК очевидно мають дуже обмежені права в тому, щоб брати участь у бойових діях там, де бере участь регулярна армія країни.

Це потрібно дуже чітко врегульовувати у правовому полі для того, щоб не потрапити в пастку, в яку потрапили Сполучені Штати. Наприклад, бійці їхніх ПВК фактично опинилися між двома видами правових "кодексів", які регулюють цивільні і військові правові відносини. Тобто вони технічно не є військовослужбовцями регулярних збройних сил і їх не можна притягати до відповідальності за військовими стандартами.

А з іншого боку, оскільки вони беруть участь у військових компаніях або у бойових діях, де бере участь регулярна армія Збройних сил Сполучених Штатів Америки, для того, щоб вони мали право там знаходитись і так само брати участь в боях, їх формально долучають як частину збройного контингенту Штатів, які розгортаються на тій території. І тому вони випадають з цивільного законодавства.

Читайте: Громкий "железнодорожный пук" Москвы

Ця правова проблема досі не врегульована в Сполучених Штатах. Якщо в Україні йти шляхом прийняття відповідного законодавства, тоді в законі потрібно дуже чітко прописувати сфери компетенцій цих ПВК. Окремим законодавством потрібно регулювати, якщо буде така необхідність, участь ПВК в бойових діях разом з українською регулярної армією.

Ще один нюанс. Треба пам’ятати: військові компанії в переважній більшості країн світу, в першу чергу, так само слідують за прикладом Сполучених Штатів Америки. Цих бійців використовують для проведення розвідувальних операцій – долучають до роботи як військової розвідки, так і загалом розвідувальної і контрозвідувальної діяльності.

Тут теж треба бути дуже обережним, оскільки якщо співробітник ПВК долучається до такого роду діяльності, він автоматично отримує доступ до інформації з обмеженим доступом в своїй державі. Фактично він буде отримувати доступ до державної таємниці.

Якщо бійці ПВК будуть так чи інакше будуть залучатися до забезпечення національної безпеки держави і будуть отримувати доступ до такої інформації, то треба дуже чітко прописати їх відповідальність. І вона повинна бути мабуть жорсткішою, аніж аналогічна відповідальність для офіцерів українських спецслужб або офіцерів Збройних сил.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...