Ответ Путину. В чем разница между украинцами и россиянами?

Ответ Путину. В чем разница между украинцами и россиянами?
Сталин vs. Майдан

На днях аналитический центр "Украинский институт будущего" опубликовал совместное с компанией "Нью Имидж Маркетинг Групп" социологическое исследование "Кто мы?", преследующее цель выявить рефлексию украинцев на самих себя, а также сформировать проекцию будущего, – пишет Станислав Асеев для "Радио Свобода ".

Несмотря на общий хаос и определенную "социологическую туманность" в мыслях респондентов, существует общая константа, крайне важная для государства на восьмом году войны. Исследование показывает, что в Украине сформирован мощный слой людей, которые не просто отличают себя от России (или русских), но и принципиально иначе относятся к феномену власти как таковому.

Далее текст на языке оригинала.

Відповідь Путіну

Останнє фундаментальне тим, що якісно відповідає на ту ж статтю Путіна про "один народ", де повторюється ще радянський наратив про однаковість росіян, українців та білорусів. Останніх цей наратив вже поглинув: непомітно для себе, білоруси фактично втратили державність при формальному збереженні її атрибутів, як то: територія, населення, мова та інше. Але за всім цим – сконцентрувавшись на боротьбі з Лукашенком – білоруси вже давно програли значно важливіший бій – за ідентичність. Саме на її знищення в українців спрямована як стаття очільника Кремля, так, власне, і вся гуманітарна та інформаційна зовнішня політика сучасної Росії.

Видео дня

Але дослідження дає чітку відповідь на такі закиди. І відповідь ця зовсім не етнологічна чи історична. Історія на пострадянському просторі вже давно стала політичним знаряддям, і в Україні та Росії виглядає як дві паралельні прямі, що ніколи не перетнуться. Тож головна відмінність українців від росіян полягає у принципово різному погляді на феномен влади, що є нашою перевагою та недоліком одночасно.

Російська модель: Бог –Цар – Бог

З часів монархії сприйняття влади у Росії незмінне: вона є уособленням сакрального. "Помазанник Божий" цар Олександр відрізняється від Сталіна тільки тим, що перед ним несли хоругви з Христом, тоді як перед Сталіним – зі самим Сталіним. Парадоксально, але наскрізь релігійна Російська імперія в цьому сенсі була більш безбожна, ніж Радянський Союз. Перша сакралізувала владу царя, помазаного Богом, – другий зробив Богом самого "царя".

Якщо вдатися до алюзії марксистського "товар – гроші –товар", то тут вийде "Бог – цар – Бог". В цьому сенсі російський народ дійсно є продовженням свої влади, яка – за діалектичним принципом – є наслідком духовних потреб росіян. Незалежно від того, хто очільник Росії – Романови, Хрущов або Путін – шапки народу завжди лежать на землі.

В Україні ж ними закидують владу.

Українська модель: менеджер замість Бога

Принципова десакралізація, сприйняття влади як найманих менеджерів, але при цьому – й постійна незадоволеність власними "наймитами", найманими працівниками, – риси, які (як показує дослідження) стали якостями не тільки свідомості "спільноти Майдану", а вже й переважної більшості населення.

Навіть за часів Януковича неможливо було уявити собі ставлення в Україні до нього як до "світського Бога". Після Майдану скепсис до будь-кого з влади стає аксіомою ще до того, як ця влада встигне зробити свій перший крок. Саме це – ключова відмінність нас від Росії, яка з роками тільки посилюється як діями самої Москви, так і суперечками між топ-політиками всередині країни. Але в цьому ж – і наша слабкість, коли на противагу моделі російської сакральної влади два українці як завжди мають трьох гетьманів.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Источник:Радио Свобода