УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Александр Савченко
Александр Савченко
Профессор, ректор МИБ

Блог | МВФ: кредит або перемога на виборах

МВФ: кредит або перемога на виборах

Знову перед урядом України альтернатива: або продовжувати співпрацю з МВФ, або готуватись до виборів. Справа у тому, що МВФ вимагає непопулярні чи небажані для влади дії - підвищити ціну на газ для населеня, створити антикорупційний суд, тощо. Моя позиція, викладана у книжці "Антиукраїнець", така - відмовитись від кредитів МВФ можливо лише у випадку започаткування реальних економічних реформ, які мають бути набагато більше рішучими, ніж рекомендації МВФ. Почати варто з фінансового сектору.

Видео дня

Для того, щоб відновити банківський сектор та запустити фінансовий, необхідно значно посилити, модернізувати чи створити нові інститути ринку фінансових активів. Отже, для перетворення України в зручне місце ведення бізнесу необхідно терміново:

1. Змінити процедуру ліквідації банків. Головна проблема полягає в тому, що ліквідаторів банків призначає Фонд гарантування вкладів населення. В руки чиновників-ліквідаторів потрапляють активи банків банкротів на сотні млрд. грн., які вони — чиновники — мають повернути вкладникам (кредиторам) банків, а також державі (платникам податків), яка за рахунок емісії (інфляції та девальвації) компенсує втрати людей у сумі до 200 000 грн. Як правило, активи банків-банкротів в руках чиновників зменшуються в ціні більш, ніж на порядок. Різниця між балансовою ціною активу і ціною, за якою цей актив буде проданий чиновником-ліквідатором, складає корупційний дохід, який розподіляється між власниками (менеджерами) банку-банкрота, чиновниками-ліквідаторами та їх "смотрящими", а також (у більшості випадків) — покупцями активу.

Я стверджую, що корупційний дохід від продажу активів банків-банкротів в 2014–2018 роках складе понад 200 млрд грн., а держава та інші кредитори не отримають і 10 мільярдів гривень. Навіть після девальвації — це понад 7 млрд дол. Щоб цього уникнути треба зробити зовсім небагато: команду ліквідаторів банків мають призначати не чиновники, а головні кредитори банку-банкрота, ті, хто втратив найбільше грошей: представник фізичних осіб, представник приватних юридичних осіб, представник держави, — саме останнього має призначити Фонд гарантування…

Команда ліквідаторів, під контролем Ради кредиторів за бонус у розмірі 1 % від суми повернутих коштів кредиторам банку може зменшити корупційний дохід до мінімуму. Ба більше: я впевнений, що після таких змін попит на банкрутства банків впаде до нуля…

Читайте: Україна і війна цивілізацій

2. Створити одну реальну фондову біржу, тобто структуру, яка реально може залучати гроші для українського бізнесу. Зараз в Україні діють декілька так званих фондових бірж, які використовуються чиновниками-корупціонерами для непрозорих операцій з державними активами, та бізнесменами для мінімізації податків та інших тіньових оборудок. Ліцензії у всіх бірж необхідно відібрати вже на наступний день після створення державою Фондової біржі України. Причому керівництво цією біржою в перші роки, до її корпоратизації та приватизації, має здійснюватись, наприклад, Франкфуртською фондовою біржою. Лише за таких умов український бізнес отримає реальний, небанківський механізм залучення інвестицій, та некорумпований майданчик з продажі державних активів.

Читайте: Українці бідні, але двомовні!

3. Всі державні комерційні банки мають бути за короткий час приватизовані. Замість них має бути створений держаний Банк розвитку України. Цей банк з капіталом не менше 5 млрд дол. створюється для фінансування масштабних інфраструктурних проектів, модернізації української енергетики, а також підтримки малого та середнього бізнесу через кредитні лінії найбільш надійним комерційним банкам з українським капіталом. Для мінімізації корупції більшість наглядової ради та кредитного комітету Банку розвитку України мають формуватись відповідними міжнародними фінансовими організаціями.

4, Відмовитись від архаїчної системи валютного контролю, запровадити реальну валютну лібералізацію. Лише під час значної валютної турбулентності держава має запроваджувати обмежені в часі заходи регулювання руху капіталів. В першу чергу необхідно зняти всі адміністративні обмеження щодо операцій з валютою, включаючи ліцензії на перерахування валюти в інші країни, звичайно з дотриманням вимог ФАТФ (міжнародного органу контролю за валютними операціями). Відмінити обов’язковий продаж частини валютної виручки та бюрократичні перепони з виплатою дивідендів іноземним інвесторам. Такі заходи стимулюватимуть повернення валюти в банківську систему, вони також суттєво зменшать тіньовий валютний ринок. Українці та керівництво НБУ мають зрозуміти: чим менше обмежень щодо операцій з валютою, тим більше валюти в країні. І навпаки, — чим більше обмежень, контролю і бюрократії, — тим менше валюти повертається в країну.

Читайте: Мінімальна пенсія 2000 гривень – вже зараз!

5. Важливо також дозволити банкам кредитування в валюті не лише експорт, але й імпорт та інші операції підприємств за умови адекватного хеджування валютних ризиків. Система хеджування валютних ризиків має бути негайно запроваджена НБУ. Такі заходи дозволять повернути до банків і використати як кредитний ресурс для розвитку економіки 80–90 млрд дол., які зараз є поза банківською системою в Україні. Українці, а не західні спекулянти під 7,375%! чи МВФ мають стати головним кредитором банківської системи країни.

За таких умов кредити МВФ будуть Україні не дуже вже і потрібні.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...