newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Кость Бондаренко: Каменем спотикання між Україною та ЄС є не Тимошенко, а фінанси

Кость Бондаренко: Каменем спотикання між Україною та ЄС є не Тимошенко, а фінанси

Якщо вчора політолог Тарас Березовець говорив "Обозу" про те, що причиною заяви Азарова про паузу у приєднанні України до ЄС є потреба у відставці самого Азарова, то нині його колега по цеху Кость Бондаренко малює дещо інакшу картину. Річ не в Азарові, говорить він. І навіть не в Тимошенко, чиє звільнення перестало бути актуальним для Європи.

Вся сіль – у невирішених фінансових питаннях, бо їх розв’язання Євросоюзом поки що не передбачене. Між тим Україна зазнає серйозної економічної скрути, підписавши угоду про Асоціацію. Тож нинішня пауза по-своєму є корисною. В усякому разі, у Європи є час, щоб обдумати те, чим вона – не на словах, а на ділі – може допомогти Україні.

Хоч слово "торги" вголос ніхто не вимовляє, чиновники як з однієї сторони, так і з іншої тримають його "в умі". Ось такою може бути справжня першопричина (або одна з першопричин) формального "призупинення" приєднання України до ЄС. Справа складна і заплутана, але не безвихідна. Чого хоче Україна – на сьогодні ясно. Лишається зрозуміти, що нам може дати – в матеріального еквіваленті – Євросоюз.

- Пане Костю, як останні події в Україні вплинуть на остаточне рішення щодо підписання чи не підписання угоди з ЕС?

- Насправді все залежить не тільки від Майдану, але й ще від ряду моментів. Та я думаю, що останні події будуть вагомим аргументом, і не тільки для Януковича. Росія також замислиться над тим тиском, який вона чинить на Україну. Та й Європейський Союз перестане асоціювати Україну виключно з одним Януковичем. Це аргумент для багатьох сторін.

Читайте: Герман объяснила, почему молчит Янукович

- Радниця президента Ганна Герман продовжує акцентувати на тому, що європейський вектор для Януковича лишається незмінним…

- Так і є. Ніхто не скасовував курс на євроінтеграцію. Євроінтеграція лишається нашим домінуючим вектором. Відмовитись від неї може або президент, або Верховна Рада, адже це вони визначають зовнішньополітичний напрям України.

- Давайте конкретніше: на самміті у Вільнюсі Янукович буде щось підписувати?

- Він, принаймні, туди приїде, аби обговорити ситуацію. І якщо Європа піде на умови України, то я не бачу ніяких перешкод для того, аби президент не підписав Асоціацію.

Читайте: Под Кабмином скинулись на билет для Януковича в Вильнюс

- Про які умови ви говорите?

- Про фінансові. По решті все погоджено. Тож Асоціація буде підписана тоді, коли роз’ясниться фінансова ситуація.

- А як же Тимошенко?

- Це питання вже не піднімають так активно, як раніше.

- Якщо зупинка лише за Європою, то ЄС вустами високих чиновників (маю на увазі і Сикорського, і Томбінськи, і Баррозу та ван Ромпея) чітко заявляє про готовність підписувати Асоціацію. То в чому тоді проблема?

- Лише у готовності вирішити фінансові питання. Україна не відмовлялася і не відмовляється від Асоціації. Питання тільки в часі.

Читайте: Политбайка. Между львом и крокодилом

- Тобто Тимошенко ніколи й не була каменем спотикання? Все впирається у фінанси?

- Так. Йдеться про те, чи готова Європа компенсувати нам наші витрати, якщо ЄС отримає вигідну для себе угоду про Асоціацію з ЄС.

- А як ви прокоментуєте заяву представника Газпрому Сергія Купріянова про те, що ніяких змін у газових контрактах між Україною та Європою не передбачається? На Росію як партнера, за допомогою якого можна розв’язати фінансові проблеми, українське керівництво вже не розраховує?

- А Росія ніколи нічого такого нам й не обіцяла. Не було жодної офіційної заяви від керівництва РФ з цього приводу.

Якщо невдовзі після підписання Асоціації буде проголошено дефолт, збільшиться кількість безробітних, зміняться соціальні стандарти життя, говорити про перемогу Януковича буде доволі складно.

- Якщо не на цьому, то на наступному самміті "Україна-ЄС" (він відбудеться в березні, може бути підписана Асоціація?

- Може. Ніхто не ставить крапку в цьому процесі. Можлива лише пауза.

Читайте: "Евронаступ" передал Януковичу более миллиона подписей за евроинтеграцию

- Якби Янукович – після всіх майданів – підписав би таки у Вільнюсі Асоціацію, він би тільки додав собі іміджевих плюсів. Чому він цим не скористається?

- Тут питання в тому, наскільки ці плюси будуть дієвими. Якщо невдовзі після підписання Асоціації буде проголошено дефолт, збільшиться кількість безробітних, зміняться соціальні стандарти життя, говорити про перемогу Януковича буде доволі складно.