УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Праві – «наліво»

Праві – «наліво»

Чи можете ви займатися ненависною справою, а головне - чи може дати якісний результат така робота? Очевидно, що ні. Іншої, схоже думки притримується колишній президент Віктор Ющенко. Восени 2010-го, невдовзі після закінчення місцевих виборів, екс-глава держави в одному з інтерв’ю розповідав про те, як він ненавидить політику, проте вважає свою присутність у ній обов’язком.

Виконувати свій обов’язок Віктор Андрійович вирішив завдяки безпосередній участі у виборчому марафоні – 2012. Проте, як з’ясувалося, боротися за місце у Верховній Раді наступного скликання шляхом висунення своєї кандидатури на мажоритарному окрузі (що на думку експертів було б логічно) екс-президент не бажає. Головна дійова особа «помаранчевої революції» планує йти на вибори у партійному списку.

«Наша Україна» готова брати участь у єдиному партійному списку опозиції на парламентських виборах, - заявив нещодавно голова політради НУ Валентин Наливайченко. «Ми є членами Комітету опору диктатурі, співзасновниками. Ми активно беремо участь в роботі КОДу. Більше того, пропонуємо механізми, як це втілити у життя», - додав екс-глава СБУ. За словами пана Наливайченка, голова партії, екс-президент Віктор Ющенко не проти такого підходу. На уточнююче питання, чи готовий Ющенко до єдиного списку, якщо першими номерами буде висунуто Юлію Тимошенко і Юрія Луценка, Наливайченко відповів: «Справа в тому, що це партійна позиція - всієї партії, осередків партії, більшості людей, які представляють політичну силу. І не час зараз для політичних чи особистих амбіцій. І Ющенко це розуміє, як ніхто».

Заява пана Наливайченка викликала обурення в «Батьківщині» Юлії Тимошенко. Бютівець Андрій Павловський порадив пану Ющенко балотуватися в наступний парламент за списками Партії регіонів. Ще один представник «сердешної» команди – нардеп Сергій Сас в інтерв’ю «Обозревателю» зазначив наступне: «Якщо Ющенко має підтримку в суспільстві, в чому проблема? В нього є партія, яку він очолює, ось нехай і йде на вибори на чолі цієї політичної сили, а не ховається за спинами тих, хто привів його свого часу до влади. Нехай він, таким чином підтвердить реноме успішного політика, людини, яка користується повагою бодай якоїсь частини суспільства». На думку Сергія Саса, більшість бютівців відмовляться балотуватися в парламент по списку, в якому фігуруватиме прізвище Ющенко.

В цьому контексті варто зауважити, що за останніми даними соцопитувань (результати дослідження КМІС), рейтинг «Нашої України» складає 0,4%. Президентський рейтинг самого Віктора Ющенка дещо вищий - 0,8%. Прохідний бар’єр наразі складає, нагадаємо, 5%.

М’яко кажучи, слабкі рейтингові позиції «Нашої України» не стають на заваді амбітним планам, які будує лідер цієї політичної сили. Днями у пресі з’явилася інформація про те, що Віктор Ющенко запропонував «наше українцям» створити альтернативу Комітету опору диктатурі. Мова йде про об’єднання НУ з декількома правими партіями: Конгресом українських націоналістів (КУН), «Собором» і Українською народною партією (УНП).

Причому, за чутками, УНП Юрія Костенка була обрана за основу об’єднання через найвищий серед усіх рейтинг і через відсутність боргів, від яких страждає помаранчева політична сила. Подейкують, що мова йде про створення правоорієнтованого опозиційного об’єднання, альтернативного КОДу, – з виходом «Нашої України» з комітету.

У Комітеті опору диктатурі про ініціативу екс-президента нічого не знають. «Щодо планів Ющенка - мені нічого не відомо. А КОД працює в звичному робочому режимі. Коли вважатимемо за доцільне - оприлюднимо список єдиних кандидатів від опозиції в мажоритарних округах. Але поки ще навіть ні кількість округів по областях, ні межі округів владою не затверджені», - зазначив у коментарі «Обозревателю» лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

На жаль, нам не вдалося взяти коментар у голови політради «Нашої України» Валентина Наливайченка – його мобільний постійно відповідав довгими гудками. Між тим, за нашою інформацією, Валентин Олександрович виступає категорично проти ініціативи пана Ющенка. «Не робіть цього! Це об’єднання буде розглядатися як п’ята колона», - цитує наше джерело в партії НУ пана Наливайченка. До речі, дехто з наше українців прогнозує підняття питання про зняття Ющенка з посади голови партії. Причина - переважна більшість партійців вважають, що перемогти на виборах в компанії з Ющенком фактично нереально.

В цілому, за нашою інформацією, стосунки лідера «Нашої України» та голови політради складаються наразі не найкращим чином, і начебто саме Наливайченко добився того, аби президія НУ не підтримала ідею створення другого опозиційного фронту.

Чи справді ідея КОДу-2 померла невдовзі після народження? Це, та інші питання ми адресуємо лідеру УНП, народному депутату (НУ-НС) Юрію Костенко.

- Юрію Івановичу, чи відповідає дійсності інформація про те, що екс-президент Ющенко ініціює створення альтернативи КОДу?

- Ми не будуємо ніякої альтернативи КОДу. Я вже багато років намагаюся створити на правому фланзі правоцентриську політичну силу. Ще в 2000-му ми утворювали правицю, в 2007-му правиця вже вийшла на виборчі перегони. І цю стратегію – стратегію створення в українській політиці правоцентриської партії, яка б могла боротися за владу в Україні, я не полишаю і сьогодні.

Відсутність в Україні економічної стратегії, національного інтересу в державних рішеннях, є наслідком відсутності в нашій державі правоцентриської політичної сили. В усьому світі право центристи, які віддзеркалюють інтереси національного виробника, завжди представлені або у більшості, або в коаліції, або в опозиції. І саме тому державна політика всіх без виключення демократичних країн, в першу чергу базується на інтересах виробничих, адже без них нічого не можна вирішити у соціальному плані. Цього, на жаль, поки що не має в Україні.

Таким чином, тема створення правоцентриської політичної партії, яка може конкурувати з лівими, лібералами і т.д., - це питання номер один, якому я особисто присвячую дуже багато своєї політичної роботи і політичного часу.

- Ви говорите про фундаментальні речі, а я запитую про поточні питання, а саме - формат участі правих у грядущих парламентських виборах. Чи ведуться переговори з КУНом, «Нашою Україною» щодо об’єднання?

- Я вам щойно відповів стосовно альтернативи КОДу – ніякої альтернативи ми не створюємо. КОД – це лідерський проект. Якщо говорити про формальні ознаки КОДу, то варто зазначити, що там дуже мало право центризму. Чому? Тому що основою КОДу являється БЮТ - лівоцентриська політична сила. «Фронт змін» - це ліберальна політична сила.

- Є ще й «Свобода»…

- «Свобода», як і правоцентристи, на вибори йдуть окремо. Так от, ми не є альтернативою КОДу, тому що в нас інша ідеологія та завдання. Що стосується об’єднавчих процесів на правому фланзі. Так, ми вели переговори з усіма правоцентриськими партіями, починаючи з «Нашої України», закінчуючи «За Україну!» Кириленка.

Наша позиція полягає в тому, що не маючи великих ідеологічних протиріч, ми на цих виборах повинні об’єднатися в одну політичну партію. Далі? Ми маємо розвивати цю правоцентриську партію з перспективою на наступних парламентських виборах боротися за більшість, принаймні в коаліції. Ось така стратегія.

Ми ведемо цю роботу, але можу сказати, що такі партії, як «За Україну!» Кириленка вже визначилися, виходячи з особистих міркувань…

- Ви маєте на увазі участь В’ячеслава Кириленка у виборчому процесі з «Фронтом змін»?

- Так.

- А що стосується інших партій? З ким конкретно домовляєтеся?

- На сьогоднішній день такі перемовини ведуться з КУНом, «Нашою Україною» і «Собором». На вибори ми підемо об’єднаною командою. Буде взята одна партія, яка проведе у виборчому списку представників всіх інших партій. Що стосується керівництва нової партії, механізму вирішення суто партійних проблем. Це питання вже не таке важливе в контексті виборчих перегонів.

- Чи справді, очолювана вами політична сила стане об’єднавчою платформою?

- За реєстраційними даними Мін’юсту, наша партія є найбільшою правоцентриською політичною силою. «Наша Україна», яка була дуже потужною партією коли президентом держави був Ющенко, на сьогоднішній день втратила дуже багато організаційних структур. І якщо говорити про те, яку партію потрібно використовувати в якості базової, варто зазначити, що ми наразі формуємо лише критерії.

На сьогоднішній день серед учасників переговорного процесу не має якихось особливих вимог один до одного. Ми об’єднуємося навколо правоцентриських цінностей. Що стосується всього іншого, то ми, представники Української народної партії, стоїмо на позиції максимального компромісу. Тобто, якщо за критеріями кращою (як базова партія) буде інша політична сила, ми підемо на вибори за її списками. Якщо за критеріями, що відповідають вимогам усіх, найкращою буде УНП, значить базовою політичною силою буде Українська народна партія. Рішення з цього приводу ще не має. Йде процес формування об’єднання і обговорення всіх питань, що стосуються підготовки до виборів.

- Яку планку на виборах – 2012 ви ставите, на який результат розраховуєте? Запитую, в тому числі й тому, що останніми роками правоцентриський рух перебуває далеко не на вершині рейтингових симпатій українців. Чому? Це окрема тема, але факт залишається фактом.

- Ми провели дуже детальні дослідження настроїв виборців. Ви праві в тому, що сьогодні начебто на правоцентриські ідеї не має попиту. З іншого боку, є такі цікаві речі. Всі виборці, які визначилися із своїми симпатіями, складають 50, максимум - 60% від усіх виборців. Решта 40-50% не хочуть голосувати ні за опозиційні партії, про які постійно говориться в пресі, ні за партію влади. Ось це і є той прихований потенціал, на який ми розраховуємо. Цей потенціал ще дозбирає представників української інтелігенції, представників малого і середнього вітчизняного бізнесу (ми є носіями їхньої економічної ідеології). Тому, якщо нам вдасться оформити правоцентриську політичну силу, я думаю, що з того моменту і почне формуватися увага суспільства до команди та завдань, які ми будемо представляти в якості своєї програми.

Хотів би також зауважити наступне. Сьогодні, як ви помітили, програма економічного патріотизму право центристів – Юрія Костенка, дуже активно використовується діючою владою. Янукович при відкритті поточної сесії ВР говорив про 5 економічних кроків, які починаються з енергетичної безпеки. А це все взято з програми кандидата в президенти Юрія Костенка. Також колишній перший віце-прем’єр Клюєв говорив про економічний патріотизм як основу державної політики.

Нинішня влада представлена лише інтересами великого капіталу, тому вона не може створювати для усіх видів економічної діяльності в Україні політику підтримки національного виробника. Цим вони і слабкі. А от щодо команди, яку багато років формує УНП, мушу сказати, що ми як раз і є виразниками і носіями ідеології, яка сьогодні найбільше потрібна Україні. Так що я оптимістично дивлюся на потенціал. Як ми його реалізуємо – це вже інше питання. Не буду говорити про відсотки, єдине скажу, що це не 5%, за які ми можемо боротися.

- Більше?

- Так.