"Імпічмент" по-черкаськи

'Імпічмент' по-черкаськи

Виявляється, "закляті вороги" - регіонали, комуністи, "ударівці" та представники "Батьківщини", можуть мирно співіснувати в рамках неформальної коаліції регіонального масштабу. Яскравим доказом цього є епопея з відставкою мера Черкас Сергія Одарича. Днями представники вищевказаних політичних сил спільними зусиллями достроково усунули міського голову з займаної посади.

Задля досягнення своєї мети депутати міськради ініціювали скликання позачергової сесії. В порядку денному значилося одне-єдине питання – відставка Одарича. Конфлікт по лінії мер-депутатський корпус загострився 11 квітня після того як міськрада ухвалила рішення про звільнення членів виконавчого комітету. Фактично йде про заступників мера. Серед них, до слова, були і регіонали. Тобто представники ПР, виходить, показали червону картку своїм однопартійцям.

Видео дня

Сергій Одарич рішення міськради не підписав. Більше того, він заявив, що звертатиметься до Президента з проханням звільнити губернатора області Сергія Тулуба. Саме він, переконаний Одарич, ініціював "розбірки" у міськраді.

Навіщо усе це пану Тулубу? За чутками, він, відчувши смак влади, захотів бути єдиним тримачем владних акцій у регіоні. Іншими словами, Сергій Тулуб будь-що хотів отримати свого "слухняного" на 100% мера. Подейкують, що Одарич не приставав на сумнівні з законодавчої точки зору пропозиції, що надходили з ОДА. Мова йде, грубо кажучи, про участь у дерибані – бюджетних коштів та об’єктів держвласності. Словом, усього, що "не так лежить".

Конфлікт між мером та губернатором помітно загострився після минулорічних парламентських виборів. У 2012-му за персональне місце під парламентським сонцем на одному з черкаських округів боролася Валентина Жуковська. Її кандидатуру лобіював Дмитро Фірташ, якого на місцевому рівні усіляко підтримував Сергій Тулуб.

"Коли стало зрозуміло, що Жуковська програє, до Одарича звернулися "хлопці" з проханням, щоб він приклав масу зусиль задля фальсифікації виборів на її користь. Він сказав, що за жодних умов не буде цього робити. Ось Тулуб і мститься", - розповіло "Обозревателю" джерело з оточення губернатора. За його словами, Сергій Тулуб почав "натравлювати" на депутатів міськради податкову, аби ті зголосилися в потрібний час сказати "так" відставці мера Одарича.

За відставку міського голови проголосувало 40 депутатів, один висловився проти і ще один бюлетень було визнано недійсним.

Черкаська міськрада складається з 60-ти депутатів. Згідно з п. 3 ст. 79 закону про місцеве самоврядування, мер може бути звільнений від виконання повноважень, якщо за його відставку проголосувало не менше двох третин депутатів.

Водночас у п.2 ст. 59 цього ж закону сказано: "При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос".

Тож в міськраді виникла гостра суперечка про те, чи можна вважати 40 голосів "за" двома третинами депутатського корпусу, якщо 61-й голос належить мерові.

Читайте також: Одарича не пускають в його кабінет. Фото. Відео

Крім того, є ще один сумнівний з процедурної точки зору нюанс. Річ у тім, що під час підрахунку бюлетенів був врахований голос регіонала Олексія Арсенюка. А згідно з законом цей новообраний депутат від ПР мав право голосувати лише на наступній сесії.

Попри недосконалу процедуру, голова рахункової комісії Артур Савін оголосив рішення про відставку мера прийнятим. Сергій Одарич з цим категорично не погодився і оскаржив рішення міськради в суді. Мовляв, для його відставки потрібен був все ж таки 41 голос, а рада дала лише 40.

А ось губернатор Тулуб вважає, що все відбулося в рамках закону. "Cорок депутатів, вільним волевиявленням, згідно діючого закону про місцеве самоврядування, припинили повноваження - достроково - міського голови. Моя особиста думка - треба визнати свою поразку. Бо оце чіпляння за посаду ще раз підказує всім, всій громаді, всьому місту - так хто ж керував містом",- цитує губернатора прес-служба Черкаської ОДА.

Так відбулася відставка мера чи ні? Очевидно, усі крапки над "і" в цій історії розставить Феміда. Експерти ж схиляються до думки, що в цій суперечці рацію має Сергій Одарич. "Наша позиція полягає в тому, що мер мав право брати участь у голосуванні. Звісно, краще, щоб це роз’яснив суд, але експертна оцінка наступна: право голосу у нього було", - заявив у коментарі "Обозревателю" керівник Комітету виборців України Олександр Черненко.

Допоки триватимуть судові засідання, обов’язки мера виконуватиме секретар міськради, регіонал Віктор Горкун.

" Він – повністю підконтрольний Тулубу, міськрада, як бачимо, теж контрольована. Цього й добивався губернатор. А інтереси громадян, які проголосували за Одарича, його цікавлять приблизно так само, як мертвого погода за вікном", - заявив нам на умовах анонімності співробітник ОДА.

За інформацією з джерел "Обозревателя", Сергій Тулуб має намір "підвісити" питання нових виборів мера Черкас у разі, якщо суд визнає голосування за відставку Одарича правомірним. Яким чином? Все дуже просто. Секретар міськради (регіонал) подасть до парламенту клопотання про призначення позачергових виборів. А Рада (контрольована більшістю від ПР) відкладе питання до кращих часів.

"Не для цього відправляли Одарича у відставку, щоб проводити вибори, оскільки він на них знову може виграти. Тому питання буде затягуватися. У Чернігові, наприклад, вже два роки немає мера. Є ще приклад Києва. Тому, гадаю, до кінця цього року виборів у Черкасах точно не буде", - прогнозує у бесіді з "Обозревателем" керівник КІУ Олександр Черненко.

Чи справдиться цей сценарій - покаже час. А поки що залишається чекати зведень з судових "фронтів". А дербі обіцяє бути більш ніж запеклим…