newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

З'їзд "Свободи": свій до свого по своє

З'їзд 'Свободи': свій до свого по своє

…У приміщенні "Київпроекту" вирував завзятий дух делегатів "Свободи". Вишивані українські сорочки, посмішки на обличчях, очікування початку роботи.

Поки чекали гостей і членів політради "Свободи", всі присутні на з’їзді співали народних пісень під бандуру, періодично вигукуючи "Слава Україні – героям слава!".

Накричавшись, знов співали. Пленарне засідання розпочали гімном України. Голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок запросив до слова чотирьох гостей, представників партії "Свобода" за кордоном: Віталія Прошкіна з Австрії, Олексія Ємельяненка з Німеччини, Наталю Ярову з США та Богдана Музичка з Канади. Діаспоряни були в своєму репертуарі: "Якщо ви не вважаєте себе українцями, геть з цієї землі!" - заявив канадієць Музичко.

Видео дня

Віталій Прошкін теж повчив любові до вітчизни: "Тим, хто любить витягувати з кишені український паспорт і казати, що я, мовляв, громадянин України і маю права, треба нагадати, що вони мають і обов’язки, бо прав без обов’язків не буває. Серед прав - право керувати державою. А серед обов'язків - захищати державу, і якщо ті, хто при владі, цього не хочуть, вони мусять піти, не хочуть йти - ми їм допоможемо", - пригрозив заїжджий гість.

Після запальних промов і закликів, притаманних свободівцям, з`їзд розпочав роботу. На порядку денному розглядали декілька питань, найголовнішими з яких були виборчі списки. А також – природно – виборча програма. "Своя влада, своя власність, своя гідність, на своїй, Богом даній, землі" - новий принцип і назва програми ВО "Свобода". Мета її – докорінні, всеосяжні перетворення в українській державі та повалення режиму Януковича.

Пізніше, на брифінгу, журналісти цікавилися деякими положеннями цього неповторного документу, наприклад, відновленням графи "національність" у паспорті. Олег Тягнибок зазначив, що графа "національність" – це можливість кожного пишатися своєю національною приналежністю. Вочевидь, так думали і в часи СРСР, коли "краснокожая паспортина" містила цю саму можливість пишатися…

Втім, повертаючись до з’їзду. Перед самим оголошенням списків Олег Тягнибок пояснив делегатам умови співпраці з об’єднаною опозицією, яку Тягнибок волів називати просто "Батьківщина": "Виходячи з наших домовленостей, ми йдемо двома рівноцінними колонами: одна - це "Батьківщина", а друга - ВО "Свобода". Ми визначаємо спільно кандидатів по мажоритарних округах. Ми домовилися, що на час виборчої кампанії проводимо координацію дій наших спостерігачів, координацію членів дільничних комісій, тому що фальсифікації на виборах будуть однозначно. Окрім того, ми домовилися дотримуватися тих угод, що були підписані нами в межах Комітету опору диктатурі про взаємонепоборювання між політичними силами, що борються з режимом Януковича. Так само ми домовилися координувати свої дії вже в новому парламенті. Відповідно до цих домовленостей, 35 з 225 мажоритарних округів переходять до "Свободи".

Відтак достойники з усіх 35 одномандатних мажоритарних округів виходили на сцену зали "Київпроекту", щоб всі могли їх побачити. Список одностайно затвердили, не нарікали, незадоволених не було, лише бажали перемоги.

Тягнибок грізно попередив, щоб ніхто не створював міфів, буцімто "Свобода" висуває слабких кандидатів на мажоритарні округи. Він зазначив, що "Свобода" рівноцінно поділила своїх сильних кандидатів між мажоритарними округами та виборчим списком. При формуванні останнього, до речі, "Свобода" проявила максимум скромності. Не те, що Компартія, котра розмахнулась місць так приблизно на двісті. Лише 37 імен кандидатів в народні депутати звучали на з’їзді. До першої десятки увійшли: Олег Тягнибок, Богдан Бенюк, Андрій Мохник, Ігор Мірошниченко, Олександр Шевченко, Анатолій Вітів, Олег Данькевич, Ігор Швайка, Павло Кириленко, Ігор Янків.

А далі настав час амбіцій. Олег Тягнибок заявив про таке: "У Верховній Раді ми претендуватимемо на посаду голови Верховної Ради". Ось так – не більше і не менше.

А потім слово взяла Ірина Фаріон: "Нам тут побажали перемоги. Хлопці, можете? Бо ми, дівчата, мусимо", – не цілком, здається, розуміючи, про що вона сама говорить, заявила ревнителька української мови. "Щоб перемогти, треба відрізняти головне від другорядного. Ми сьогодні фактично оголосили війну, бо "Свобода" не стільки йде до Верховної Ради як політична партія, а як люди із зовсім іншою ідеологією, що протиставлені сучасній попсовій українській політиці. Наше завдання - перетворити поняття політика у поняття державника. Нація і держава - понад усе". Від політичної банальщини пані Ірина перейшла до дещо довільного трактуваня підвалин християнської віри: "Господь судитиме нас не за нашими вчинками, а за нашими мотивами, подумаємо про наші мотиви. І все буде класно"… Амінь!

Андрій Іллєнко, голова Київської організації ВО "Свобода", як молодий, але ранній політик, сипав сленгом: "Зараз вони (читай: вороги нації) будуть використовувати всі ці брудні методи, своє бабло, гнилу гречку, свою брехню, фальсифікацію, але у них нема головного: нема ідеї, заради чого вони живуть і заради чого хочуть померти". Померти всім нехорошим людям Іллєнко тут же обіцяв допомогти: "Ми переможемо їх, пересаджаємо і перестріляємо". Щоправда, з’ясувалося, що на увазі мається "постріл бюлетенями", ось так креативно нині висловлюються у "Свободі".

Наприкінці ж був традиційний брифінг. Обіцяли таке: імпічмент Президенту, скасування депутатської недоторканості, захист національної ідентичності та української мови. А ще – скасування продажу сільськогосподарських земель.

"Обоз" поцікавився тим, чого це раптом "Свобода" вскочила в останній потяг виборчого поїзду, злившись в мажоритарному екстазі з об’єднаною опозицією. На це нам відповів другий номер списку – Богдан Бенюк: "Ми прекрасно розуміємо, щоб перемогти злочинну владу, ми повинні стати по одну сторону, об'єднатися , бо інакше перемоги не буде. На об'єднання з ВО "Батьківщина" повпливали останні політичні події, які почалися минулого року і дійшли апогею зараз".

Та якщо "Батьківщина" таки дійшла якогось там апогею, то з партією Кличка все значно гірше. "Це така сама команда, як у Королевської, і думаю, ми скоро у цьому переконаємось, вони не належать до тих сил, що прагнуть боротися з нинішньою владою", – завдав удару по "УДАРу" пан Бенюк.

Що ж, можливо по мажоритарним округам свободівцям і вдасться пройти у парламент, створивши там націоналістичну фракцію. Одначе досвід попередніх парламентських виборів показав, що кандидатам від "Свободи" не вдавалося здолати прохідний бар’єр. Звичайно вони отримували мандати у місцевих та обласних радах, але це не представництво у парламенті України.