newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Геращенко призвал СНБО разобраться с российским "МТС", который "сливает" данные об украинских бойцах террористам

6,4 т.
Геращенко призвал СНБО разобраться с российским 'МТС', который 'сливает' данные об украинских бойцах террористам

Народный депутат от "Народного фронта", советник главы МВД Антон Геращенко обратился к Секретарю Совета Национальной безопасности и обороны Александру Турчинову с предложением рассмотреть на заседании СНБО вопрос работы операторов систем телекоммуникаций, находящихся под контролем российского капитала и российских спецслужб.

Видео дня

Об этом Геращенко написал в своем Facebook.

"Операторы мобильной связи, контрольные пакеты акций которых принадлежат резидентам Российской Федерации, вольно или невольно продолжают помогать российско-фашистским агрессорам в войне против Украины. Данные сотовой сети в районе проведения АТО и, в частности, в районе Дебальцево передаются террористам, которые рассылают нашим бойцам смс-сообщения угрожающего и унизительного характера", – написал он.

По словам Геращенко, этому пора положить конец.

Народный депутат предлагает разработать механизмы контроля государства за средствами передачи информационных данных, телекоммуникационных систем, интернет, системы мобильной и спутниковой связи и навигации.

Также он рекомендует на заседании СНБО рассмотреть вопрос об установлении ограничений во владении российскими юридическими и физическими лицами, или аффилированными с ними лицами частями, которые превышают 25% в уставном капитале компаний в сфере средств передачи.

Далее Геращенко публикует полный текст депутатского обращения к Турчинову.

Далее Геращенко представляет полный текст своего депутатского обращения к Турчинову. Публикуем его без изменений.

Секретарю

Ради національної безпеки і оборони України

Турчинову О.В.

ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ

З початком відкритої військової агресії РФ проти України недоліки регулювання інформаційного середовища стали очевидними не лише для держави, але й для суспільства. Домінування РФ у використанні новітніх інформаційних технологій, засобах телекомунікацій, супутниковому та Інтернет зв'язку істотно ускладнює реалізацію основного завдання РНБОУ - захист країни та її національної безпеки.

Якщо у безпосередніх бойових зіткненнях на сході Украіни наші військові підрозділи довели власну спроможність ефективно захищатися та контратакувати, то на інформаційних фронтах, на жаль, ми знаходимося у становищі аутсайдера.

Враховуючи це необхідно виробити ефективну стратегію інформаційної безпеки України.

Нові кадрові призначення у РНБОУ і, відповідно, вироблення нової стратегії безпеки дають обґрунтовану надію у швидкому та жорсткому наведенню порядку у цій проблемній сфері.

Виділяючи такі ключові складові, як засоби передачі (зберігання, обробки) даних, телекомунікаційні системи, Інтернет, супутникові системи зв'язку та навігації, вважаю за необхідне привернути увагу керівника РНБОУ до діяльності провідних операторів мобільного зв'язку в Україні - МТС та Київстар.

За результами експертного дослідження, проведеного ще у 2010 році, торгова марка "МТС" стала найдорожчим російським брендом, зайнявши перше місце з оцінкою вартості торгової марки у розмірі 213 млрд. рублів (близько 5,2 млрд. євро). Станом на березень 2014 року компанія у всіх країнах своєї присутності обслуговувала понад 107 млн абонентів.

Очевидно, що компанія "Мобільні ТелеСистеми", отримуючи колосальні прибутки від господарської діяльності у близько 10 країнах світу, перераховує мільярдні суми податків до бюджету Російської Федерації, яка Верховною Радою України визнана країною-агресором, що всебічно підтримує тероризм та блокує діяльність Ради Безпеки ООН.

Ігнорування присутності агентів впливу країни агресора у сфері телекомунікації і, більше того, їх монопольний вплив на цей ринок перекреслює базові принципи інформаційної безпеки країни. Незрозуміла пасивність державних інституцій у встановленні дієвого контролю за діяльністю операторів мобільного зв'язку також перекреслює нормотворчі,фінансово-економічні зусилля щодо формування ефективної оборонної стратегії країни в умовах війни.

Нездатність профільних міністерств і відомств протидіяти ворожій діяльності підприємств у галузі телекомунікації та передачі даних, мобільного та супутникового зв'язку, систем навігації, контрольованих владою сусідньої країни, повертається бумерангом у вигляді зливу спецслужбам РФ важливої інформації про переміщення військових підрозділів, настрої у середовищі військовослужбовців та їх родин. Наочним прикладом вмілого використання можливостей мобільного зв'язку є деморалізуючі смс повідомлення у зоні Дебальцевського виступу, що масово надходили на мобільні телефони захисників.

Більш ніж очевидно, що цей та інші прояви ворожого ставлення до країни, у якій мобільні оператори отримують надприбутки, набули системних ознак. Як це не прикро визнавати, але російське ФСБ відчуває себе повноправним господарем вітчизняних телекомунікації.

Власне цей факт не приховують і самі компанії, що надають послуги мобільного зв'язку. Так, ще у червні 2014 року директор по корпоративному управлінню і контролю ПрАТ "МТС Україна", О. Проживальський, повідомляв, що російські спецслужби мають можливість прослуховувати українських абонентів мережі МТС, а також відслідковувати їх місцезнаходження.

Об'єктивний аналіз чинного законодавства України дає підстави стверджувати про наявність юридичних можливостей для вирішення означеної проблеми.

Використовуючи імперативні приписи антимонопольного, корпоративного законодавства, держава зобов'язана поставити питання про усунення російських бенефіціарів від контролю за діяльність провідних компаній України у зазначених вище сферах. Використовуючи паралель з банківським законодавством, яке покладає на фінансову установу обов'язок надання інформації про її кінцевих власників, слід вжити заходів щодо відповідних компаній, не чекаючи введення в дію положень З.У. " про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", що перетворюють цей обов'язок у загальний для всіх юридичних осіб.

Досвід інших країн, що піклуються про власну безпеку, свідчить, що іноземна складова у статутному капіталі підприємств у вищезазначеній сфері не повинна перевищувати 25%. Розглядаючи це обмеження у контексті ситуації, що склалася в Україні, переконані в необхідності використання аналогічних обмежень у нашій країні. Ухвалення таких рішень гарантуватиме інформаційну безпеку країни та закриє потік фінансових ресурсів, які виводяться у формі дивідендів російським бенефіціарам.

Резюмуючи все вищевикладене, керуючись ст.16, ст. 17, ст. 19 Закону України "Про статус народного депутата України",

ПРОШУ:

1. Вжити невідкладних заходів для розроблення правових, технологічних, фінансових механізмів управління, регулювання, контролю держави за такими сферами: засоби передачі (зберігання, обробки) інформаційних даних, телекомунікаційні системи, Інтернет, системи мобільного та супутникового зв'язку та навігації.

2. На засіданні РНБОУ розглянути питання про встановлення обмежень у володінні російськими юридичними та фізичними особами (кінцевими бенефіціарами) та афільованими з ними особами частками, що не перевищуватимуть 25% у сукупності, у статутних капіталах компаній у сфері засобів передачі (зберігання, обробки) інформаційних даних, мобільного та супутникового зв'язку, систем навігацій та телекомунікації.

З повагою, Народний депутат України

Антон Геращенко

Как сообщал "Обозреватель", украинским военнослужащим в районе Дебальцево Донецкой области начали приходить SMS якобы от других бойцов АТО с призывом сдаться.