newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Зарплата у тисячу євро в Україні: фантазія чи реальність

зарплата

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що Україна, маючи всі необхідні ресурси, може досягти показника мінімальної заробітної плати в 1 тисячу євро, які платить своїм громадянам, наприклад, Польща та Словаччина. Щоправда, він не уточнив, коли це і за яких умов це стане можливим.

Якщо говорити про суто технічний рівень, то пропозиції щодо індексації та розмірів МЗП готує Мінфін, погоджуючи їх з іншими відомствами, відтак – спрямовує до парламенту. За відсутності зростання економіки бюджет не може собі дозволити високі мінімальні соціальні виплати та гарантії, оскільки обмежена його дохідна частина.

Звісно, можна "намалювати" космічні номінаційні показники, але вони призведуть до втрати основної сутності грошей як універсального еквівалента товарообігу, тобто купівельної спроможності. Так і отримуємо замкнене коло: з одного боку, держава зацікавлена у високих реальних заробітних платах, адже це джерело податкових прибуткових надходження, один із чинників для формування попиту на внутрішньому ринку та зростання ВВП; з другого – високі заробітні плати для своїх громадян вона може дозволити собі тільки за умови високих показників ВВП.

Видео дня

Гройсман, звісно, говорив не про мінімальну зарплатню, а про середню по Україні, але й вона на сьогодні еквівалентна 188 євро (4984 грн). Усі ми розуміємо, що значна частина зарплат виплачується на сьогодні в обхід оподаткуванню, але навіть при повній легалізації всіх заробітних плат і виплат їх білий середній показник по Україні не перевищить 350 євро.

Тепер щодо Польщі, Словаччини та України. У порівнянні з країнами, про які говорить очільник Уряду, ми відстаємо на 610 % та 750 % відповідно.

Зарплата у тисячу євро в Україні: фантазія чи реальність

Якщо оцінити прогноз Мінфіну до 2019 року, зростання ключових макроекономічних показників у нашій державі становитиме максимум $ 500, або $ 40 доларів у місяць. Тобто, фактично Україна повернеться до рівня, на якому вона була в 2009 році.

Зарплата у тисячу євро в Україні: фантазія чи реальність

Оцінивши таке зіставлення і розрив у рівні розвитку країн, середній показник зарплати в 1 тис. євро складно прогнозувати за рахунок реального зростання ВВП у країні протягом найближчого десятиліття. Хіба що, починаючи з 2020 року, реальний ВВП України зростатиме на 7–10 % щорічно.