newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Українська книга: ще не вмерла

Українська книга: ще не вмерла

Усім відома фраза: для того, щоб стати розумним, достатньо прочитати десять книг, але щоб знайти ті десять, треба прочитати тисячі.Саме тому ми вирішили скласти неофіційний рейтинг топ-10 письменників України за перше півріччя 2012 року. Його критерієм стали обсяги продажів книг за наведений період часу за відомостями українських книгарень та самих авторів творів.

У черговий раз зайшовши у Книгарню "Є", вирішила поцікавитися найпопулярнішими творами сучасних українських письменників. Найкраще купуються книжки Мирослава Дочинця. А на останньому місці опинилася Люко Дашвар з першою книгою із трилогії "Биті є. Макар", просто першу частину вже всі прочитали. Також у топ продажів потрапили Василь Шкляр (романи "Ключ" та "Залишенець"), Люко Дашвар ("Биті є. Макс"), Ліна Костенко ("Записки українського самашедшего"), Сергій Жадан з новим романом "Вогнепальні й ножові" та Ірен Роздобудько ("Якби"). Звичайно, рейтинг постійно змінюється й оновлюється залежно від нових надходжень та читацької активності.

Видео дня

Кожного року складаються рейтинги найуспішніших письменників України. ЗМІ досліджують, кого найбільше читають і купують українці, чим цікавляться. Черговий рейтинг привертає увагу читача і популяризує авторів та їх твори. Суто психологічно ми обираємо те, що найчастіше бачимо і те, про що постійно чуємо. Через те, що результатами офіційних рейтингів задоволені не завжди як читачі, так і письменники, зараз створюються народні голосування за улюблені книжки. Наприклад, минулого року інтернет-портали "Автура", "Буквоїд" та "Букленд" започаткували щорічний рейтинг "Читають всі" в соцмережі Facebook, де читачі у формі інтернет-голосування самі визначили найкращі книжки року. За народним рейтингом 2011 року перше місце зайняла Ліна Костенко.

Продовжуючи дослідження для неофіційного рейтингу топ-10 письменників України за перше півріччя 2012 року, ми звернулись до інших книгарень, щоб порівняти результат. Отже, у книгарні "Смолоскип" найпопулярнішими є: В. Шкляр, Ю. Андрухович, С. Жадан, Г. Пагутяк, М. Матіос, Л. Дашвар, Л. Дереш. Книгарня "Знання" за обсягом продажів визначила найуспішніших авторів: Л. Костенко, С. Жадан, Л. Дашвар, І. Роздубудько, І. Карпа, О. Забужко, В. Шкляр, Ю. Андрухович, Л. Дереш. "Наукова думка" назвала лише трійку лідерів: С. Жадан, Л. Дереш, М. Матіос.

Також ми звернулися до відомих книжкових інтернет-магазинів. "Читайка" пропонує серед українських авторів О. Забужко та І. Роздобудько. "Емпік" - Люко Дашвар, Ладу Лузіну, Галину Вдовиченко та Максима Кідрука. Інтернет-портал Yakabooчерез он-лайн консультацію повідомив десятку найпопулярніших письменників серед їхніх користувачів: Ліна Костенко, Люко Дашвар, Василь Шкляр, Олесь Бузіна, Лада Лузіна, Юрій Андрухович, Любко Дереш, Сергій Жадан, Ірен Роздобудько, Всеволод Нестайко. А книжкова мережа "Книжковий клуб сімейного дозвілля" надала нам свій рейтинг сучасних українських письменників, що видаються у них. За ним сучасні українські автори розташувалися у такій послідовності: Люко Дашвар, Василь Шкляр, Світлана Талан, Дара Корній, Ірена Карпа, Ірен Роздобудько, Любко Дереш, Володимир Лис, Олена Печорна, Міла Іванцова.

Коли почали опитувати письменників, то зрозуміли, що вони люди творчі, натхненні і дуже зайняті, тому достеменно пам"ятають наклади своїх творів, але не завжди повідомляють про продажі, про це краще знають видавці.

Євгенія Кононенко, українська письменниця та перекладачка, член журі книжкового рейтингу "ЛітАкцент року - 2011" виразила суто власну думку з цього приводу: "Наявність популярності того чи іншого автора твору залежить від його цільової аудиторії. У кожного письменника є свої симпатики і несимпатики. Важливу роль у сприйнятті читачем твору грає промоція, яку робить видавництво для своїх авторів та їх нових творів. Від вдалої промоції залежить, наскільки активно читатимуть цього письменника, наприклад, твір Василя Шкляра "Чорний ворон. Залишенець". Щодо поради кого почитати: "Тема для медитації" Леоніда Кононовича, "Хронос" Тараса Антиповича, твори Юрія Щербака, Наталки Сняданко – у неї гарна мова, Сергія Жадана".

Сучасна українська письменниця Людмила Таран радить звернути увагу на таких українських авторів, як Теодозія Зарівна, Софія Майданська, Юрій Щербак. Звичайно, це не єдині імена серед плеяди талановитих українських письменників. Як каже сама письменниця: "Вибір книги питання дуже індивідуальне. Він залежить від самої людини, її переживань, естетичних вподобань. Тому давати таку пораду – справа відповідальна, я можу лише запропонувати ознайомитись із творами цих авторів". На питання, хто з українських письменників є найпопулярнішим, пані Людмила відповідає: "Сергій Жадан: він талановитий, цікавий різним поколінням і що найголовніше, постійно шукає себе".

Є література, яка не потрапляє у рейтинги, але впливає на літературний процес. Вона як актор другого плану, грає якісно, але помічаєш її не одразу.

Рейтинг не визначає, хто хороший письменник, а хто поганий. Він створений для того, щоб знову порушити питання літератури. Літератури для широкого читача та елітарної, зацікавити і тим і іншим, дати можливість вибору.

Отже, ТОП-10 українських письменників за перше півріччя 2012 року.

Звичайно, певною мірою поданий рейтинг суб"єктивний, бо ми у першу чергу цікавились загальними обсягами продажів. Враховуючи, що це результат лише за перше півріччя 2012 року, цікаво прослідкувати як він зміниться завдяки читачам, видавцям і письменникам на кінець 2012 року.