Зранку інвестори, і лише увечері заповідник

1,7 т.
Зранку інвестори, і лише увечері заповідник

На Дніпрі у південній частині Києва є такий собі Жуків острів. Слід особливо зазначити – заповідний. Це північна частина останньої Дніпрової заплави, південніше таких заплав просто немає. Тварини там почуваються просто чудово, краса неймовірна... Тож що не день з’являється якась комунальна, або й приватна структура, яка бежеє організувати тут розкішне місце відпочинку для киян і гостей столиці. Небезкоштовного відпочинку, ясна річ. Відповідно, виникає тисяча і один план "окультурення" цих земель. Хоча саме ця частина Києва давно набула статусу заказника.

Про спробу упорядкувати заплаву оголосила і Голосіївська районна в м. Києві держадміністрація. Виділила кошти комунальній організації виконавчого органу Київської міської ради "Центр містобудування і архітектури", і комунальна організація скамстролила детальний план забудови території заповідного острова. Здавалося: варто лише знайти інвестора, згодного вкладати грошики у освоєння "цілинних земель" Жукова острова.

Видео дня

Правда, виникла невеличка проблема: з планом, як ми знаємо, слід ознайомити громадськість...

Ознайомити громадськість спробували. Але присутні на своєрідному зібранні у будинку культури селища Конча-Заспа, яке проходило 7 травня, ніяк не могли до пуття второпати, що за статус мають їхні збори. Справа в тому, що газета "Хрещатик" анонсувала їх як "зустріч з громадськістю для ознайомлення з проектом забудови Жукова острова" (саме в цій газеті має бути надрукована відповідна об’ява). Біля входу до БК висів папірчик, який запрошував усіх "на громадське обговорення".

Автори детального плану забудови острова наголошували на тому, що просять лише ознайомитися з цим самим планом, а до обговорення самої можливості планування пропонували і не звертатися. Нарешті, свою думку висловив і заступник голови Голосіївської РДА з питань капітального будівництва Юрій Курінний: це, мовляв, і не обговорення, і не слухання. Пан Курінний сказав, що слухання вже пройшли в Управлінні містобудування КМДА, а зараз мешканців найближчих до Жукова територій (Чапаївки, Корчуватого і Конча-Заспи) просто знайомлять з планом.

Попри все, протокол зустрічі (назвемо, все-таки, ці збори так – слідом за газетою "Хрещатик") вівся, і чемна дівчинка, що назвалась представником КП "Голосіївбудінвест" ходила і питала людей, хто вони і кого представляють, тільки з якогось дива, по закінченні зібрання.

Відповідно, і проходила зустріч химерно. Якийсь час учасники слухали уважно тих, хто виступає, а потім раптом починали говорити усі і одночасно. Причому кожен правив своєї. І іноді оратор страшенно дратувався, коли хтось інший говорив зовсім не те, що цей оратор збирався почути. Бувало складалося навіть враження, що кожен з учасників прийшов, властиво, сказати своє і зовсім не переймається можливістю вислухати іншого, нехай навіть і представника супротивної сторони.

Але, як там що, ми таки потрафили виокремити кілька, так би мовити, сюжетних ліній.

Лінія перша – від проектувальників. "Центр містобудування і архітектури", повторюємо, на замовлення Голосіївської РДА склав детальний план території. Проектувальники окремо наголосили: територія заказника "Жуків Острів" остаточно не позначена. Більше того, було здійснено кілька спроб позначити цю територію, і, за деякими документами, до заказника увійшли острови Ольжин і Козачий.

А тому проектна організація намагається лишити усі території незайманими, запланувавши капітальне будівництво поза заказником, або на землях, заповідність яких викликає серйозний сумнів навіть у екологів.

Тож на "місцях з порушеною екосистемою" заплановано створити своєрідні буферні зони. А розташовані вони будуть там, де місто найактивніше "насувається" на заказник: з боку Чапаївки і "від води" – на острові Водників.

З боку Чапаївки буде збудовано багатоповерховий паркінг, готелі, ресторани і подібні цивілізовані принади. Проектувальники переконані, що саме так можна буде зупинити наплив охочих погуляти киян і гостей столиці: мовляв, приїдуть, побачать кафе і зупиняться, а у сам заповідник попхаються лише одиниці, мордовані непереборним бажанням до споглядання красот.

На острові ж Водників, до речі, досить щільно забудованому дачами, заплановано збудувати пристань для пасажирського річкового транспорту, бульвар і щось на кшталт розважального центру "можливо навіть з акваріумом, в якому будуть представлені рідкісні види дніпровської річкової флори і фауни".

Це одна цікава деталь. Проектувальники зазначили, що Київрада вже почала землевідведення на цих територіях. Законність землевідводів вони оцінювати відмовилися, але заявили: запланована київрадівська забудова "порушує цілісність" освоєння острова, тож представлений план складено без урахування недавніх землевідводів на Жуковому острові.

Це слухачів дуже здивувало, тож вони (з певними труднощами і галасом) дістали змогу ознайомитися з лінією другою – від представників Блоку Кличка у Київраді.

Представник блоку Володимир Бондаренко нагадав про декілька скандальних рішень Київради. Нагадаємо й ми. Так, рада свого часу передала ТОВ "АВ-Медгруп" земельну ділянку на Жуковому для "влаштування реабілітаційно-оздоровчого центру і зони відпочинку". Крім того, на острові дістав дозвіл оселитися такий собі "Юнацький клуб "Юнга". До цього всого додався ще й "Рекреаційно-оздоровчий центр "Зелений порт". Одне слово, майже 30 га заповідних земель Жукова острова де й поділися.

Пан Бондаренко вважає, що землевідводи ці, безумовно, протизаконні. "Але вони є, і є організації, які одержали землю", – підкреслив він. Значить, поки згадані рішення Київради не буде скасовано, про планування Жукова острова (а згадані ділянки на планах, показаних 7 травня, представлені не були) не може бути мови.

Є ще одна обставина, переконані представники Блоку Кличка, на яку слід звернути увагу. Кордони заказника "Жуків острів" справді ще не винесені в натуру. Тож як можна щось зонувати, коли достеменно невідомо, де саме пройде заповідний кордон.

На це питання спробував дати відповідь заступник голови Голосіївської РДА Юрій Курінний, вивівши третю сюжетну лінію – від райадміністрації.

Юрій Курінний вважає, що згаданий детальний план території слід приймати, і то негайно. Насамперед тому, що представлене на плані зонування Жукова острова нарешті сподвигне міську владу винести в натуру кордони заказника. Якщо ж це питання "підвісити", то й кордони будуть позначатися до другого пришестя.

Насамперед, зазначає пан Курінний, "матеріалізований" заказник зупинить нашестя автотуристів. "Я протягом святкових днів (мається на увазі 1 травня – ред.) був черговим, – розповів Юрій Юрійович. – Так на острові ми застали більше чотирьохсот автомобілів! А штраф за пікнік у заповідній зоні стягти не змогли ні з кого, бо нам відповідають: тут, мовляв, не заповідник, він починається за півкілометра звідси"…

Затвердження детального плану, переконаний Юрій Курінний, сприятиме й недопущенню в заказник таких небажаних мешканців, як згадані вже "юнги" і "зелені порти". "Ми провели слухання, щоб показати, які неправильні рішення приймала міська влада, ми ж можемо запропонувати своє зонування заказника”, – сказав Юрій Курінний. І додав: "Голосіївська рада ще раз нагадала, що хоче бути господарем у своєму районі".

У цьому шарваркові мало не загубилися ще кілька дрібних сюжетних ліній.

Були наприклад, власники садиб, що на о. Водників. Їх, природно, турбувало насамперед, як вони будуть їздити на свої дачі через заказник? Виявляється, проектувальники про це якось не подумали: "Знаєте, напевно, вам у ДАЇ видаватимуть якісь перепустки абощо"…

Спробував був виступити і представник розташованого та островах судоремонтного заводу. Він нагадав проектувальникам і районній владі, що завод є власником будівель, про які ані слова не сказано у проекті детального плану території. Крім того, резонно зазначив представник заводу, за специфікою виробництва, завод ну просто мусить бути біля води, інакше нема ради.

Йому без усіляких викрутасів відповіли, що завод доведеться перенести або перепрофілювати. На що було обіцяно протестувати. Як саме протестуватиме судоремонтний завод, з’ясувати не вийшло, бо представник заводу до журналіста поставився з незрозумілою підозрою і нічого пояснювати не захотів.

Насамкінець лишилася чи не найважливіша сюжетна лінія – екологічна.

Скажемо коротко: екологи вкрай незадоволені. Перше, на що вони звернули увагу: ні про який детальний план території, ні про яке зонування йтися не може, поки не будуть затверджені кордони заказника. Але детально позицію екологічних організацій ми висвітлимо в нашій наступній публікації.