newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Начальник Подільського РУ МВС: самооборону вирізняють стрічки на рукавах і присутність міліціонерів

Начальник Подільського РУ МВС: самооборону вирізняють стрічки  на рукавах і присутність міліціонерів

Аби не допустити розбоїв, пограбувань чи знущань над киянами, столична міліція почала об’єднувати зусилля по патрулюванню вулиць із загонами самооборони. Про те, як відбувається така співпраця, наскільки виправдані чутки про гуляючих вулицями міста бандитів і хто та чому захопив офіс Компартії України на Подолі, "Обозреватель" поговорив з начальником Подільського райуправління міліції Ігорем Коробовим.

Ігоре Валерійовичу, Подільське райуправління МВС уже понад місяць практикує співпрацю з активістами самооборони. Хотілося б зрозуміти, як саме проходить ця співпраця? У чому вона полягає?

У нас, на виконання вимог ГУ МВС України у місті Києві, Міністерства внутрішніх справ, з метою посилення громадського порядку та попередження протиправних дій на території обслуговування Подільського райуправління складена група патрулювання, що складається з наших працівників та представників самооборони. Питання взаємодії узгоджені і контролюються: щоденно проводиться координація дій зі штабом самооборони Подільського району. За погодженням з Подільською РДА створено штаби для співпраці та узгоджені дії групи спільного патрулювання.

Видео дня
Самооборонівці надають для патрулювання свої приватні автомобілі

Патрулюються центральна частина району, Виноградар, Куренівка. Щодня у групу патрулювання заступає 65 представників самооборони і 53 співробітники Подільського РУ. І спільно ми патрулюємо. Плюс - самооборонівці ще надають для патрулювання свої приватні автомобілі.

А чому взагалі виникла ідея такої співпраці?

Почалося з того, що в Подільському районі почали ходити невідомі особи в масках з палицями. Вони, представляючись самообороною, скоювали правопорушення відносно як фізичних, так і юридичних осіб. Тому ми і вирішили об’єднати зусилля із самообороною. Бо самооборона знає, це їхні люди чи не їхні. Якщо не їхні, то ми їх перевіряємо на причетність до інших правопорушень.

Якісь досягнення співпраці з самооборонівцями є?

В березні поточного року заступили на патрулювання співробітники карного розшуку, дільничні інспектори міліції і самооборона. Під час патрулювання звернули увагу на підозрілого громадянина. Під час перевірки у нього було на поясі виявлено мисливський ніж та предмет, схожий на пістолет. Відкрито кримінальне провадження. Вилучену зброю відправили на експертизу.

Або ось буквально недавно - 17 березня - виїздили слідчо-оперативна група та ДАІ спільно з самообороною на виклик щодо пошкодження автомобіля. Там затримали чоловіка, який саперною лопаткою пошкодив цей автомобіль. Зловмисник був з другом. Той поводив себе неадекватно, погрожував оточуючим ножем, чинив опір законним вимогам працівників ДАІ. Цей чоловік також був затриманий. В ЄРДР внесено відомості, відкрито кримінальне провадження. Зараз проводиться досудове розслідування – по його завершенні справу буде передано до суду.

А як щодо невідомих у масках? Часто люди скаржаться на таких правопорушників?

Ні, у нас на території району більш спокійно. Утримуємо обстановку в районі. Ми щоранку проводимо заходи по попередженню квартирних крадіжок на території району і щовечора заступаємо на чергування до ранку. Нічні чергування проходять вже спільно з самообороною.

Як організовуються ці чергування?

У нас - до 15 груп працівників міліції зі зброєю. І в кожній групі є ще й представники самооборони. Але основна частина самооборонівців перебувають у нас в оперативному штабі – ми залучаємо їх, коли виникають питання з невідомими, що видають себе за самооборону.

Частина самооборонівців ходить з нами. Вони працюють разом з представниками ДАІ Подільського району. Ходять з пішими патрулями. А патрулі автомобільні – вони знаходяться на телефоні. Якщо є питання, то старші патруля телефонують прямо в оперативний штаб. У нас є телефони всі мобільні і ми координуємо всі дії з самообороною.

Ми залучаємо їх, коли виникають питання з невідомими, що видають себе за самооборону

Це одні й ті ж люди? Чи представники самооборони, що патрулюють вулиці міста, можуть змінюватися?

Наша співпраця відбувається на офіційному рівні. Тому патрулюють одні й ті ж представники самооборони. Якщо хтось захворів – вони, звісно, можуть замінити. Всі ці питання вирішуються з їхнім представником, з яким ми неодноразово зустрічалися, узгоджували свою співпрацю.

А як киянам зрозуміти, що перед ними саме представники самооборони, а не самозванці? У них є якісь розпізнавальні знаки?

Так. По-перше, самооборонівці носять стрічки на рукавах. По-друге, вони завжди ходять без масок, без палиць. І, якщо телефонують громадяни на 102, ми виїздимо на місце із представником самооборони і він каже - це наші патрулюють . Але зазвичай вони знаходяться разом з працівниками міліції, тому за цей місяць у нас ще не було жодної скарги чи якихось непорозумінь з мешканцями району.

Чи оплачується робота самооборони?

Ні, це все - виключно на добровільних засадах.

А які права мають самооборонівці? Що вони можуть робити, коли виявляють правопорушення?

Вони повідомляють працівників міліції. Працівник міліції як законний представник влади може приймати рішення. Тобто, якщо виявлено особу, яка, наприклад, незаконно зберігає зброю – виїздить слідчо-оперативна група. Слідчо-оперативна група згідно Кримінально-процесуального кодексу України має право і проводити огляд місця події, і вилучати зброю, і доставляти особу до управління…

Тобто, самооборона – це, фактично, додаткові очі?..

Так. І представники самооборони допомагають виявляти, наприклад, місця концентрації осіб, які ведуть себе підозріло. І вже працівники міліції виїздять на місця.

А чи носять представники самооборони зброю?

Я можу сказати лише по Подільському району – у нас самооборона не має зброї. Вони як добропорядні громадяни спільно патрулюють, але в них немає ні ножів, ні іншої зброї.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков нещодавно закликав українців здавати незаконну зброю. Чи відгукнулися мешканці Подолу на цей заклик?

Зараз у нас йде місячник добровільної здачі зброї, який закінчується завтра. Але громадяни можуть приносити незаконну зброю не лише під час місячника. Ті громадяни, що мають мисливську зброю гладкоствольну та нарізну, можуть звернутись в дозвільну систему за місцем проживання та зареєструвати її в передбаченому законом порядку.

Станом на 18 березня до дозвільної системи Подільського РУ добровільно здано 4 одиниці вогнепальної зброї, з них - одна нарізна рушниця. І 25 набоїв до них. Ще люди здали 12 одиниць спецзасобів – так звані "резинки" і т.д.

Нарізну рушницю, про яку я згадав, приніс мешканець Подолу. Він розповів, що знайшов її на дачній ділянці в Київській області і виявив бажання її зареєструвати. Ми цю зброю внесли до інформаційно-пошукової бази і направили на дослідження до НДКЦ. Буде встановлено, бойова це зброя чи не бойова. Може вона стріляти чи не може. Якщо стріляє – перевіряється, чи не використовувалася ця зброя десь в інших регіонах України саме при здійсненні кримінальних правопорушень. Нам уже нададуть готовий висновок.

Та кількість зброї, яку здали кияни – це багато чи мало?

Мало. Особливо, якщо порівняти з тією кількістю зброї, що на сьогоднішній день знаходиться у громадян України. А зброї на руках зараз багато. І ми маємо перевірити навіть ту зброю, яка знаходиться на руках законно. Ну, а та, яка незаконна – треба її здавати.

Яке покарання передбачено для тих, хто цього не зробить?

Відповідно до ч.1 ст.263 КК України, громадяни, що без передбаченого законом дозволу зберігають, носять, купують, виготовляють, ремонтують, передають чи збувають вогнепальну зброю (крім гладкоствольної мисливської), караються позбавленням волі на строк від 2 до 5 років. А ч.3 вказаної статті передбачає звільнення від кримінальної відповідальності за добровільну здачу органам влади зброї, боєприпасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв.

Останнім часом дуже багато розмов навколо захоплення офісу КПУ. Комуністи навіть відмовляються голосувати у Верховній Раді доти, доки невідомі люди, які начебто захопили їхнє приміщення, не звільнять його. Хто там знаходиться? Коли буде звільнено офіс КПУ? Що насправді там відбувається?

Там ситуація така. З кінця лютого почали невідомі особи підходити до цього офісу, розмальовувати його. І самооборона, яка діє у нас в оперативному штабі адміністрації, вона взяла під охорону цей офіс. Щоб не громили, не розбивали, тому що в подальшому буде вирішуватися доля цього приміщення – в сенсі того, орендоване це приміщення чи воно у власності знаходиться. На сьогоднішній день у нас питань по цьому офісу немає.

Але питання є у комуністів…

Приміщення зараз стоїть зачинене. І у нас ніяких повідомлень від господарів або орендарів немає. Не зареєстровані в райуправлінні звернення, що їм хтось перешкоджає у роботі.

Російські телеканали люблять розповідати про екстремістів та мародерів, які не дають киянам спокійно жити. У Подільському районі багато таких випадків зафіксовано?

Щодо Подільського райуправління - я вам можу гарантувати, що такого не було.

Фото: Юрій Нагорний