Вавриш про київські МАФи: "незадоволені підприємці" пропонували нам справжній рекет

Вавриш про київські МАФи: 'незадоволені підприємці' пропонували нам справжній рекет

Заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Андрій Вавриш, якого на днях за вимогою мітингарів-"підприємців" тимчасово відсторонили від посади, - розповів "Обозревателю", як з 2010 року наводив порядок з київськими МАФАми, хто розплодив величезну кількість кіосків, які саме "посередники" організували мітинг нібито незадоволених підприємців та чому він чекає на сесію Київради 25 грудня.

- Андрію, чому 12 грудня проти вас "повстали" учасники мітингу?

- Така ситуація не вперше склалася. Вона повторюється з певною періодичністю. Я думаю, що перед мітингом останньою краплею для наших недругів стало те, що ми презентували так званий лідарний сканер, який буде інвентаризувати абсолютно все міське середовище. Автомобіль проїде все місто, проводячи фотофіксацію та сканування.

Це приблизно за два місяці дозволить взнати реальну кількість МАФів та місця їх розташування, кількість об’єктів зовнішньої реклами, місць паркування, інших об’єктів. Після цього буде створена тривимірна модель міста, де всі об’єкти будуть прив’язані до території. Така модель виключає можливість корупції – власникам незаконних МАФів нема з ким домовлятися, адже все робить машина.

Видео дня

- Чи намагалися домовитися люди, які вивели "незадоволених" на мітинг, з вами особисто?

- Ще у вересні вони заявили, що будуть нас тероризувати. Сказали, що не збираються платити пайову участь, і ніхто взагалі не заплатить. Але на сьогодні ми маємо близько 9 тисяч заяв. Більше половини підприємців вже отримали договори, інші доотримують.

А завдяки їхнім закликам підприємці, які відкладали сплату пайової, понесли додаткові витрати – бо з 1 листопада розмір плати виріс на 30-40%. До речі, потім виявилося, що підбурювачі самі платили, а інших затримували з оплатою.

Згодом вони запропонували мені переговори. Я з ними зустрічаюсь, і вони кажуть - ми професійні посередники з підприємцями. Ми можемо вам організувати, щоб у вас кількість МАФів зменшилась. І перерахували "інструменти", які їм потрібні: зокрема, контроль над кранами та інспекторами з демонтажу, щоб самим вирішувати, кого демонтувати, а кого – ні.

Заявили: "Дайте нам право темної ночі в районах, і ми самі розберемось, кого там треба під ніж". У них єдина мета - зберегтися у своїй кількості або збільшитись. А це можливо лише за рахунок виштовхування з ринку дрібних підприємців, причому незалежно від того, чи працюють вони з дотриманням законів. Що вони фактично хочуть від нас? Вони хочуть права на напівлегально узаконений рекет на рівні району.

Я їм запропонував написати, як саме вони хочуть скористатися інструментами, які вимагають. У відповідь - тиша. Потім говорять - ви не хочете йти назустріч, тому ми будемо вас по одному "вибивати".

- Хто саме приходив до вас на такі "переговори"?

- Троє "посередників": Роман Солодкий з "Громадського корпусу", Геннадій Черевко з "Правозахисту" і Руслан Соболєв. Я не сумніваюся, що за ними є люди, які їм допомагають.

Давайте розберемося, коли ці посередники "виросли" до таких розмірів. За останні два роки. Коли їм давали індульгенції і підтримку й вони ставали співвласниками мереж і кіосків разом з можновладцями. Багато хто з цих можновладців вже люстрований.

Я розумію, коли ми нещодавно запустили лідарний сканер, це викликало в них паніку, їм страшно. Зрозуміло, що так, як було до цього, бути вже не може.

- Розкажіть, що саме відбувалося в останні роки в Києві з МАФами.

- Я прийшов працювати в КМДА у 2010 році. До того я мав бізнес, пов’язаний з кіосками, в Дніпропетровську. Ми намагалися вийти на мережу Києва, але тут не було ніяких нормальних правил. Я не міг зрозуміти, як так може бути, що немає правил, за якими отримують папери. Тобто папери, які називають дозволами, за своєю правовою природою були просто нікчемні. А сплати до бюджету міста як такої взагалі не було.

Я спробував впровадити в Києві Програму реформування тимчасових споруд, яку ми підготували ще у 2010 році. Також був автором положення про сплату пайової участі. Додавши до положення про сплату пайової участі норму стосовно того, що це є також сплата за використання земельних ресурсів, ми скасували потребу платити ще і земельний податок. Чому це важливо? Коли ми показали це в Держпідприємництві, вони подивилися – це ж реально просто. Тобто адмініструвати пайову участь набагато простіше і легше, ніж адмініструвати відносини, пов’язані з землею. Ми знайшли шлях, який був простіший, і він зараз працює.

Коли ми почали впроваджувати цю реформу, ми зробили певні бази даних, які об’єднували інформацію, давали можливість інстанціям бачити одна одну. Але сталася інша біда.

Чим більше ми рухалися з цими базами даних, тим більший страх вони викликали у деяких підприємців, деяких осіб з міської адміністрації, які курували благоустрій і були персональними друзями тодішнього керівника міста. І це спричинило величезну кількість внутрішніх конфліктів.

У 2012 році було прийняте рішення Київради, яке звучало приблизно так: впроваджуємо мораторій на впровадження порядку в місті Києві і стягуємо пайову як єдиний дозвіл. Наш порядок не давав можливості людям, які не мали жодного документа, отримати документи на сплату пайової. А коли прийняли це рішення - тисячі нових точок, які не мали ніяких документів, отримали формальні папірці. Це не є дозвіл, але вони їх отримали.

Роздавав ці папірці і відкрив скриньку Пандори друг Олександра Павловича (Попова. – Ред.), який займався управлінням торгівлі - Станіслав Голубєв.

- Тобто тоді почалося різке збільшення кількості МАФів у Києві?

- Так. Це був кінець 2012 - початок 2013 року. І за 2013-2014 роки було найбільше встановлено тимчасових споруд.

- Яким чином тепер боретеся з нашестям кіосків?

- Є законослухняні підприємці і є такі, які легалізують сотні тільки що встановлених тимчасових споруд. Зрозуміло, що ця історія мала б закінчитися впровадженням якихось технічних засобів, завдяки яким не можна ні з ким домовлятися. Що ми зробили? Ми в рішенні, яке приймали у вересні, для отримання дозволу зробили необхідною прив’язку МАФу до так званого ортофотознімку. Завдяки цьому, ми "відрізали" майже 1500 тисячі тимчасових споруд, які були незаконно встановлені за останній рік.

Також ми визначили дві зони обмежень, де не можуть бути розміщені МАФи – це вихід з метро і 20 метрів від виходу з підземного переходу. І під ці зони потрапило ще десь 1200 кіосків.

Підприємці, які пробують подати документи на сплату пайової участі в електронному вигляді, самі бачать на ортофотознімку, де діє зона обмежень. Жодна особа не має технічної можливості перенести її кудись. Чому? Тому що ось є вихід з підземного переходу, і від нього радіус малює машина. Ми повністю автоматизували процес.

- На скільки загалом має зменшитись кількість МАФів?

- До 6,5-7 тисяч. Зараз у нас є 15 тисяч споруд. Можна сказати, це три категорії підприємців. 5 тисяч споруд - люди, які мають договори районів (десь 3,5 тисяч), 1,5 - ті, які отримали документи від Київського інвестиційного агентства. Це люди, які мають документи, які ведуть свою діяльність більше 5-7 років. Переважно для них це єдиний варіант заробітку.

Ще 5 тисяч споруд - так звані "сітьовики", які з’явилися відносно недавно. У таких МАФів є різні власники: одні сидять в міліції, другі в прокуратурі, треті - в благоустрої, в колишньому керівництві. Але як це працює? Один "підприємець", наприклад, у вересні прибігає до мене і пропонує… "конфіденційну співпрацю". Отак з’являлися "сітьовики".

Решта 5 тисяч споруд – випадкові. Тобто комусь від когось щось дісталося, комусь здалося, що це найкращий спосіб інвестувати. Щоб здати за 300 грн 1 кв м у торговому центрі, ви маєте пройти "7 кругів пекла". А тут ви витратили 400-500 доларів на кв м, а вже наступного дня здаєте в оренду по 400-500 грн за кв м.

31 грудня завершується оформлення договорів сплати пайової участі власниками кіосків до міського бюджету, а з нового року розпочнеться видача дозвільних документів на наступні п’ять років, відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд. Переважне право матимуть підприємці, які сплатили пайову участь у 2014 року. Переважним чином, це підприємці з першої категорії.

- Який середній розмір плати для власника МАФу за договором пайової участі?

- 7 тисяч гривень за рік, поділіть на 12. Хіба це непосильна плата? Це вартість оренди 1 кв метра того кіоску, з якого вони нібито не можуть сплатити пайову.

- У вересні ви запустили для підприємців веб-портал Містобудівного кадастру м. Києва. Наскільки ефективно він працює?

- Спочатку відомі вам "посередники" його "валили". У нас за три-чотири дні було мільярд заходів, уявляєте? Я їм сказав: хлопці, ви заважаєте людям платити пайову частку. Ви собі не допомагаєте, а їм заважаєте.

На веб-порталі технічно ми зробили так, як цього не робила жодна організація в країні. Такого рівня співпраці в електронному вигляді немає. Це вперше. Заяви на пайову участь від підприємців через портал потрапляють до нас, в райдержадміністрацію. Спільне погодження після цього йде в дозвільний центр. Тобто через портал відбувається взаємодія декількох органів. Я розумію, що те, що ми зробили, - революційне.

Тепер моя мета - щоб ми на 25 грудня винесли на сесію Київради рішення, яке поставить крапку на питаннях, а кому дістануться місця, які будуть передбачені Комплексною схемою розміщення тимчасових споруд. Ми зробили бальну систему, завдяки якій не може виграти право на тимчасову споруду людина, яка не мала документів і не платила до бюджету. Ми фактично проводимо межу між "безпрєдєльщиками" і тими, хто законослухняно працює з містом.

І така межа не може бути проведена без того, щоб хтось не був проти. Тому під КМДА влаштовують мітинги незадоволених, на автомобілях наших співробітників ріжуть резину, оббивають дзеркала.

- Чому було прийняте рішення про ваше відсторонення?

- Вони (мітингарі. – Ред.) попросили. А чому я маю боятися і переживати за це? Нехай перевіряють, я реально радий цьому. Нехай про те, як ми працюємо, дізнається суспільство. Я не знаю у себе в департаменті інших адмінпослуг, які були б настільки відкриті, як робота з підприємцями. Також ми залучаємо до нашої роботи всіх бажаючих волонтерів.

Мене можна відсторонювати, звільняти, але запущений нами механізм вже знаходиться в точці неповороту.