НКРЕКП відкриває таємниці: про актуальні тарифи на опалення – мовою цифр

НКРЕКП відкриває таємниці: про актуальні тарифи на опалення – мовою цифр

На основі своїх постанов та звітності ліцензіатів Нацрегулятор у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) почала публікувати дані у форматі open data. Зокрема, у сфері теплопостачання з’явилися набори даних: "Дані про споживання теплової енергії", "Дані про виробництво теплової енергії", "Розшифровка тарифу із зазначенням закладених грошових коштів та у натуральному вимірі", "Аналіз виконання тарифу в частині рівня розрахунків споживачів за спожиту теплову енергію та комунальні послуги".

Видео дня

Оскільки більшість звітів поквартальна, то очікується, що дані оновлюватимуться раз на 3 місяці. Коаліція громадських організацій "Прозора енергетика" вітає це рішення Регулятора і сподівається, що це лише початок оприлюднення важливих для споживача відкритих даних.

Розгляненемо більш детально дані про встановлені НКРЕКП тарифи на централізоване опалення. Перший набір даних стосується діючих тарифів на комунальну послугу з централізованого опалення для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними лічильниками теплової енергії для потреб населення станом на 01 квітня 2018 року. Про що вони говорять?

По-перше, кількість підприємств-ліцензіатів Національного регулятора значно скоротилася. Тепер це лише 27 підприємств. 5 із них (КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго", ТОВ "Мелітопольські теплові мережі", ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", ЛКП "Залізничнетеплоенерго", ЛКМП "Львівтеплоенерго") мають двоставкові тарифи на централізоване опалення, усі інші – одноставкові.

Двоставковий тариф означає, що платіжка споживачів за опалення складається з двох сум – річної абонентської плати (вартості обслуговування одиниці теплового навантаження об'єкта теплоспоживання) та вартості послуг з централізованого опалення. Перша частина сплачується постійно (умовно-постійна складова), друга – під час опалювального сезону (умовно-змінна складова). При одноставковому тарифі такого розподілу немає, споживачі отримують єдиний платіж у квитанції.

Окрім інформації про розмір тарифу на централізоване опалення для кожного підприємтва-ліцензіата, Регулятор оприлюднив інформацію про основні складові – вартість теплової енергії, витрати на утримання абонентської служби, послуги банків та інших установ з приймання і перерахування коштів споживачів, витрати на покриття втрат, ПДВ та решту витрат.

До умовно-постійної частини (плати за обслуговування котелень та теплових мереж) двоставкового тарифу на централізоване опалення відносяться витрати на заробітну плату, відрахування податків в бюджет, воду на підживлення теплових мереж, ремонт, амортизаційні відрахування. Ця частина витрат пов’язана з необхідністю підтримки в робочому стані джерела теплової енергії і теплопостачальних установок. Основну частку другої частини (умовно-змінної) складають витрати на паливо, електроенергію, необхідні для виробництва і транспортування теплової енергії.

Серед одноставкових тарифів найвищий тариф на централізоване опалення у споживачів ПАТ "Облтеплокомуненерго" Чернігівської області – 1504,22 грн/Гкал, найнижчий – у КП "Коменергосервіс" Дніпропетровської області – 799,58 грн/Гкал. Середній тариф – 1288,78 грн/Гкал.

Основну частку в структурі тарифу на централізоване опалення займає теплова енергія – в середньому – 82,32 % (1061,09 грн/Гкал). Максимальна вартість 1 Гкал теплової енергії у КПТМ "Криворіжтепломережа" 1236,75 грн/Гкал. Частка теплової енергії в тарифі на опалення на цьому підприємстві також максимальна – 83,39 %. Найдешевша теплова енергія у КП "Коменергосервіс" - 651,65 грн/Гкал. Найнижчка частка теплової енергії у структурі тарифу на опалення у ТОВ "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" - 81,43 %.

Податок на додану вартість (ПДВ) у структурі кінцевого тарифу для населення складає 16,67 %, в середньому - 214,8 грн/Гкал.

Вартість утримання абонентської служби найвища у ТОВ "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" (м. Київ) - 14,50 грн/Гкал (1,23%). Найдешевша абоненська служба у ПАТ "Черкаське хімволокно" (Черкаської ТЕЦ) - 2,87 грн/Гкал та 0,24 % у структурі тарифу. Середні витрати на утримання абоненської служби у структурі тарифу на опалення серед ліцензіатів НКРЕКП складають 7,52 грн/Гкал (0,59%).

Витрати на покриття втрат у структурі тарифів на централізоване опалення близькі до нуля або не передбачені взагалі.

Послуги банків та інших установ з перерахування коштів споживачам найвищі у ПАТ "Київенерго" - 9,01 грн/Гкал. В середньому - 4,48 грн/Гкал (0,36 %).

Серед двоставкох тарифів найвища умовно-змінна частина тарифу в ЛКМП "Львівтеплоенерго" – 1205,77 грн/Гкал, найнижча – у ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" - 1094,26 грн/Гкал. Найвища умовно-постійна складова у КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" - 30387,24 грн./Гкал/год, найнижча – у ТОВ "Мелітопольські теплові мережі" 21035,59 грн./Гкал/год. Близько 83% у структурі умовно-змінної складової та 78-80 % у структурі умовно-постійної складової по всіх підприємствах становить теплова енергія.

Ще 16,67 % - це податок на додану вартість.

Найвартісніша абоненська служба у КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго". Витрати на її утримання у складають 1126,70 грн/Гкал/год. Найбільша частка витрат на абонслужбу у тарифі ТОВ "Мелітопольські теплові мережі" - 4,8 %. Найдешевша абоненська служба у ДМП "Івано Франківськтеплокомуненерго" - 735,71 грн/Гкал/год.

Інші витрати найбільші у КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" -128,52 грн/Гкал, або 0,42 % у структурі тафиру. Найнижчі - у ЛКМП "Львівтеплоенерго" 14,43 грн/Гкал (0,05 %). В середньому частка інших витрат - 0,18 %.

Банківські витрати найдорожчі у КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" та ЛКМП "Львівтеплоенерго" - 0,39 % у структурі тафиру на опалення. Найнижчі - у ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" - 0,24 %.

У наступній частині буде проаналізовано тарифи на послуги з централізованого опалення для для абонентів без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії.

Матеріал підготовлено в рамках Проекту USAID "Прозора енергетика". Проект спрямований на боротьбу з корупцією та поліпшення фінансової прозорості в енергетичному секторі України.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...