newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Татьяна Бойко
Татьяна Бойко
Координатор жилищно-комунальных и энергетических программ Общественной сети ОПОРА

Блог | Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

З січня 2018 року, завдяки деяким неоднозначним рішенням Уряду, чому особливо "посприяв" мінфін, 28 тисяч ОСББ зі всієї України опинилися в незавидній ситуації, що поставило під удар мільйони українців. Йдеться про монетизацію субсидій, яка в руках чиновників запрацювала трохи не так, як цього очікували експерти, громадськість та співвласники багатоквартирних будинків. Держава, фактично, перекладала на плечі ОСББ свої зобов’язання перед отримувачами субсидій, що загрожувало господарським колапсом в багатоквартирних будинках.

Видео дня

Ясна річ, що активні ОСББ в кожному регіоні України повстали проти такої ситуації – і так народилася акція "Реальні кошти – реальним споживачам!", яку активно підтримала громадськість, що дбає про права ОСББ, і зокрема – Громадянська мережа ОПОРА. Головними вимогами акції стали: повернути борги держави з відшкодування пільг і субсидій минулих періодів (по грудень 2017 року) на поточні рахунки ОСББ та запровадити з січня 2018 року реальну монетизацію пільг і субсидій на внески в ОСББ. В той же час, ми закликали Уряд не вимагати від ОСББ відкриття непритаманних для них казначейських рахунків, заповнення реєстрів.

ОСББ мали цілковите переконання у своїй правоті, тому розпочали діалог з Урядом, аргументовано посилаючись на діюче законодавство. Було проведено декілька прес-заходів, активісти акції пояснювали свою позицію в ефірах загальнонаціональних та регіональних телеканалів, через Інтернет-ЗМІ та пресу, а також через соціальні мережі. Ми активно консультували ОСББ зі всієї України, тримаючи їх в курсі ситуації. Зрештою, було проведено декілька консультаційних зустрічей із Мінфіном та Мінсоцполітики, на яких ми відпрацювали бажаний алгоритм монетизації субсидій. Підхід був зафіксований у прес-релізах Мінфіну та Мінсоцполітики і передбачив двоетапний перехід до монетизації:

На першому (перехідному) етапі місцеві органи соціального захисту населення переходять від "відшкодування" за пільги та субсидії, вже нараховані й враховані ОСББ у розрахунках зі співвласниками, до самостійного нарахування пільг і субсидій з адресним перерахуванням цих сум в ОСББ за кожного конкретного пільговика.

Чому потрібен цей етап і що він дає?

По-перше, з ОСББ знімається тягар "кредитування" держави щодо її соціальних зобов’язань: ОСББ проводять нарахування внесків без будь-яких знижок (пільг і субсидій), і враховують в розрахунках лише реально отримані кошти, персонально за кожним пільговиком/субсидіантом.

По-друге, кожен співвласник-пільговик чи субсидіант привчається до розуміння, що пільгу/субсидію йому надає держава, а не ОСББ чи інші співвласники.

По-третє, органи соціального захисту та Міністерство фінансів вчаться працювати в режимі самостійної відповідальності перед пільговиком/субсидіантом, самостійного нарахування пільг і субсидій та вчасної (в ідеалі – місяць у місяць) виплати пільг і субсидій живими коштами. На цьому етапі органи соціального захисту повинні відпрацювати внутрішні процедури роботи з реєстрами виплат (а не лише нарахувань) пільг і субсидій – тобто, нарешті узяти на себе ту функцію, яку раніше виконували ОСББ.

Зміни в законодавстві, необхідні для впровадження цього етапу, відпрацьовані, і схвалені Урядом на засіданні 21 лютого 2018 року. Незалежно від дати публікації алгоритм дій буде застосовано з 1 січня 2018 року.

Проте це іще не все. На другому етапі має відбутися перехід від виплат пільг і субсидій за реєстрами на поточні рахунки ОСББ до цих же виплат, але безпосередньо пільговикам і субсидіантам. Поки що розглядається варіант спеціальних “соціальних карток” із обмеженими можливостями використання (лише для розрахунків за внесками в ОСББ і житлово-комунальними послугами).

На жаль, через певні технічні особливості, впровадження другого етапу природно вимагає трохи більше часу, адже необхідне внесення змін до регуляцій Національного банку України.

Тому альтернативою могла би бути виплата пільг і субсидій на існуючі пенсійні рахунки/картки, картки для отримання соціальної допомоги, або через відділення “Укрпошти”, з застереженням, що в разі нецільового використання (наявності заборгованості зі сплати внесків) громадянин позбавляється пільги/субсидії. У такому разі ОСББ вважають, що 2-й етап монетизації вже міг би бути запроваджений з 1 травня 2018 року.

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

А нині варто дати іще одне пояснення ОСББ, оскільки не видно, щоб така ініціатива йшла від державних органів. Отже, що зараз робити ОСББ в ситуації, що склалася довкола монетизації субсидій?

Для ти, хто відкрив казначейські рахунки:

якщо на них є залишки – терміново “обнулити” (використати з них усі кошти).

потім нести заяви на закриття рахунку.

Щомісячно подавати в УСЗНи інформацію про розмір внесків.

З 1 січня 2018р нараховувати повні внески і виставляти рахунки з повними сумами (без урахування пільг і субсидій).

Тільки після того, як УСЗН перерахує за одержувачів пільг та житлових субсидій відшкодовану державою частину внесків в ОСББ – зменшити зобов’язання отримувача пільг та субсидій перед ОСББ.

Одночасно з перерахуванням коштів УСЗН надає ОСББ списки, в яких обов’язково зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові одержувача, номер особового рахунку, сума перерахованих пільг та житлових субсидій.

Також подаємо низку документів, з якими радимо нашим читачам ознайомити голів правління своїх ОСББ.

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

Монетизація субсидій: що ОСББ добилися від Уряду?

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...