Рустем Умеров
Рустем Умеров
Народный депутат «Голоса», сопредседатель межфракционного объединения Крымская платформа

Блог | Цель, деньги, люди — что нужно Украине, чтобы сюда пришли инвесторы?

Цель, деньги, люди — что нужно Украине, чтобы сюда пришли инвесторы?

Через пандемію та закриті кордони інвестиційна діяльність по всьому світу скоротилась. Україна не стала виключенням. Вперше за 5 років чистий відтік прямих інвестицій в Україні за 2020 рік склав майже 900 млн доларів. Але неправильно списувати проблему із інвестиціями в Україні лише на коронавірусну кризу.

Видео дня

Велику частину свого професійного життя я присвятив інвестиціям, тому на цю тему можу говорити багато. Але спробую простою та зрозумілою мовою окрестили в трьох пунктах, що потрібно нашій державі для залучення інвестицій.

Знайти мету та прописати дорожню мапу

Україні потрібна амбітна мета. Без великої ідеї важко побудувати велику стратегію. Як приклад, пропоную таку: за двадцять років Україна має стати країною G20.

Щоб країни Великої двадцятки прийняли нас в свій клуб, наші економічні показники мають бути на однаковому рівні. Наприклад, зараз ВВП України трошки більше 153 млрд доларів, а Великої Британії понад 2,8 трлн доларів. Отже, щоб стати країною G20 нам потрібно збільшити ВВП щонайменше в 10 разів за 20 років.

Перше, що потрібно чітко розуміти: скільки грошей потрібно залучати щорічно, в які сфери та що для цього потрібно. Якщо у нас є чіткий кінцевий пункт призначення, то ми прокладаємо до нього найоптимальніший маршрут і ним рухаємось.

Зараз участь у G20 виглядає, як фантастичний план. Але коли в 2006 році ми почали говорити про членство в ЄС і НАТО, тоді це теж здавалось чимось нездійсненним. Сьогодні ми вже плануємо подавати заяву на вступ до ЄС. А минулого року Україна стала учасником Програми розширених можливостей НАТО.

Збільшити державні інвестиції

Україні потрібна сильна фінансова інфраструктура. Для цього нам потрібні Фонди прямих інвестицій, створення ефективних фондових бірж та потужних державних інструментів інвестування.

Зараз ми вкладаємо гроші в інфраструктуру. І одночасно з цим держава має власними грошима розвивати і регіони, а також заохочувати іноземних інвесторів вкладати гроші в українські міста.

Одним з гарних рішень може стати створення Державного фонду інвестицій. Це має бути ефективний фонд, який залучатиме міжнародних інвесторів, створюватиме національні компанії світового рівня та інвестуватиме в регіони. Чим більше інвестицій залучить та зробить Фонд, тим більше нових робочих місць та компаній з’явиться в Україні. А це — запорука щорічного збільшення ВВП країни.

Гарний приклад — лондонський район Кенері-Уорф. Сьогодні це один з найбільших ділових центрів Великої Британії, хоча лише 30 років тому — це був занедбаний порт із кримінальною історією.

Держава туди побудувала дороги та запустила громадський транспорт. На стартовому етапі в район вклали понад 8,5 млрд інвестицій, з яких майже 2 млрд фунтів були держінвестиції, а 6,5 млрд — приватні. Тільки за перший рік кількість мешканців району збільшилась вдвічі, а робочих місць втричі.

Виховати спеціалістів нового рівня

Уявімо, що у нас готова вся інфраструктура для залучення інвестицій. Проблема в тому, що недостатньо людей, які можуть працювати з інвесторами.

Ці люди мають мислити ширше та креативніше. Інвесторів потрібно переконувати, що саме в нашу країну, регіон чи галузь потрібно вкласти гроші. Переконати їх можна лише нестандартним підходом та планом, як саме ви збираєтесь досягти поставлених фінансових показників та яким чином ви отримаєте додану вартість від вкладених грошей.

Україні потрібно створювати ринок та гравців на фінансово-інвестиційних ринках. А також створювати освітні кластери, які будуть розвивати таких спеціалістів із залучення та управління інвестицій.

Є і інша проблема, яку обов’язково треба вирішити: вилікувати імунну систему країни — судові та правоохоронні органи. Без гарантії захисту інвестори не хочуть ризикувати приходити зі своїми грошима. Але це вже тема для окремої та глибшої дискусії.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...