УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Николай Воробьев
Николай Воробьев
Center for Eastern European perspectives in Washington D.C., директор

Блог | Таких, як Маккейн, чекати ще кілька поколінь

Таких, як Маккейн, чекати ще кілька поколінь

Пішов з життя видатний сенатор США Джон Маккейн. Про внесок американського політика в Україну, про заборону Трампа публікувати Білому Дому некролог з приводу смерті сенатора, про конфлікт з президентом США і чи залишились в Америці такі ж принципові політики розповів OBOZREVATEL Микола Воробйов.

Насправді я думаю, що Маккейн був великою людиною, великим українцем, як його називають, тому що він одним із перших почав публічно реагувати на ті події, які були в Криму, він закликав адміністрацію Обами більш радикально реагувати на "зелених чоловічків", він приїжджав на Майдан і він тоді був напевно найбільш обізнаною людиною серед американського істеблішменту щодо подій в Україні.

По-друге, він був послідовним лобістом України щодо надання військової підтримки, зброї для України, а також посилення санкцій проти Кремля і проти агресивних дій Росії в Україні і в усьому регіоні. Ми пам’ятаємо його радикальні заяви ще під час російсько-грузинського конфлікту. Тому, звичайно, це велика втрата для України, це велика втрата для всього вільного світу.

Про конфлікт із Трампом

Я думаю, що конфлікт сягає ще допрезидентської кампанії, коли Маккейн і Трамп обмінювалися такими особистими атаками. Наприклад, Маккейн називав Трампа некомпетентною людиною, критикував його щодо м’якої позиції до Путіна, до Росії. В інтерв’ю каналу CBS він сказав: "Мені соромно за свою країну, мені соромно за свого президента, і мені соромно за самого себе, що Трамп себе так поводить". Тому у нього були дуже різкі заяви на адресу Трампа.

Зі свого боку Трамп казав: "Маккейн не герой, тому що його взяли в полон, я більш поважаю ветеранів, які у полон не потрапляли", що звичайно теж викликало хвилю обурення як у республіканському середовищі, так і взагалі в американському суспільстві. Хоча, як відомо, Трамп навчався у військовому коледжі і фактично уникнув призову до збройних сил під час кампанії у В’єтнамі.

Читайте: Ідеальний політик Джон Маккейн

Тому це дві різні, протилежні, полярні людини, не дивлячись на те, що вони з однієї республіканської партії. Те, що Трамп висловився негативно щодо публікації некрологу, цілком прогнозовано. Це пов’язано з їхнім давнім конфліктом, в першу чергу світоглядним.

Про протидію російській агресії

По-перше, ми пам’ятаємо, що сенатор Маккейн був головою комітету сенату з озброєння. Цей комітет, можна сказати, - незалежна держава, тому що його оборонний бюджет складає 700 млрд доларів. Це був дуже потужний комітет і він дійсно був голосом України у світі. Він дійсно був послідовним адвокатом надання Україні військової підтримки, зброї.

Я особисто знаю Маккейна з вересня 2014-го року. Майже на всіх заходах, де виступав Маккейн, він починав будь-який свій виступ з питань України. Тому особисто для мене це велика втрата, тому що вважаю його хорошим товаришем, він не цурався спілкування з усіма. І якщо він зустрічав когось із України, у нього завжди була добра посмішка, він завжди казав: "Я особисто підтримую ваш народ і я буду робити все можливе, щоб Україна змогла зберегти свою незалежність і територіальну цілісність". Це те, що я особисто від нього чув.

Яструби американської політики

Маккейн - це політик тієї ще генерації американців, політик старого гарту, це справжній консерватор, справжній республіканець. Це людина, яка постійно продовжувала курс на те, що Америка повинна бути superpower, що Америка має домінувати і таким чином захищати демократичні країни і протидіяти недемократичним, авторитарним, диктаторським країнам. Тому я вважаю, що політики такої величини є, але таких особистостей важко буде відшукати в Америці ще декілька наступних поколінь.

Я можу підкреслити, що нова генерація яструбів в США є. Це сенатор Тед Круз, сенатор Марк Рубіо, губернатор штату Огайо Джон Кейсік, це і колишній спікер палати представників Пол Райан. Це дуже близький друг Джона Маккейна - сенатор від Теннесі Ліндсі Грем. Але ясно, що точно таких особистостей, як Маккейн немає і навряд чи такі люди з’являться в наступні багато поколінь.

Нагадаю, що є ще відома організація - McCain Institute, президентом якої є теж близький друг України Курт Волкер, і я думаю, що вони обов’язково продовжать справу сенатора.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...