УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Игорь Семиволос
Игорь Семиволос
Директор Центра ближневосточных исследований

Блог | Європі надіслали сигнал

Європі надіслали сигнал

Те, що ІДІЛ бере на себе відповідальність це означає тільки те, що місяць і сонце світить на небі. Такі речі, відверто кажучи, не говорять нам нічого. У кожному випадку треба чіткіше розбиратися в мотивації цих людей, чому вони це робили, наскільки вони були мотивовані ІДІЛом, чи іншими своїми переконаннями, чи то релігійними, чи то якимись іншими. Факт залишається фактом: будь-який терористичний акт спрямований на залякування людей. Ті методи, які ми бачимо останнім часом – зокрема, коли на автівці в’їжджають в натовп людей – стає дуже "популярним" серед терористів. Він не передбачає довгої підготовки, в умовах доволі серйозного контррозвідувального режиму і контролю за мережами агентурних позицій серед ісламістів, такий спосіб видається найбільш ефективним з точки зору його реалізації.

Читайте: Терористи "здешевили" атаки

Водночас уявити собі, що подібним терактам можна якимось чином однозначно запобігти, дуже важко, - пише Ігор Семиволос для НВ. - Звісно, один із варіантів, про який вже йшлося відтоді як почалися подібні теракти – перекривати вулиці, де є скупчення людей у такий спосіб, щоб машини, зокрема вантажівка, не могла проїхати. Але ми бачимо, наприклад, в Америці той самий випадок – коли машиною таранять людей. Це така пошесть: одна людина зробила, а інші – повторюють.

Те, що зараз іспанська влада кваліфікувала це як теракт – вже певний сигнал, який вона подає суспільству. Власне вона це робить зокрема і тому, що протилежна сторона, ІДІЛ, вочевидь готова себе капіталізувати, хоча сьогодні ми бачимо як цей політичний проект вже закінчив своє існування. Тим не менш проблема тероризму залишається актуальною: змінюються методи, зникають організації, виникають нові, але завжди будуть групи, які використовуватимуть їх для досягнення власних політичних цілей.

Читайте:

Президент Трамп, вас это тоже касается

Не варто забувати, що існує інша версія: що все це свого роду "розкачка" до референдуму, адже про проблеми відносин між Барселоною та Мадридом давно відомо. Ця версія теж абсолютно легітимна. А інтерпретацій теракту може бути дуже багато, тому що тут може бути багато версій. Адже у Іспанії є власний внутрішній порядок денний, пов’язаний з ісламістами. Я би не виключав внутрішньої проблеми іспансько-мусульманських взаємин, хоча вона скоріш за все була підживлена пропагандою ІДІЛ.

І звісно це, до певної міри, прокол спецслужб, але звинувачувати їх в усьому я б не став, тому що дуже легко говорити збоку.

В будь-якому випадку, це не просто трагічний епізод для Іспанії, а й дуже поганий сигнал для Європи. А для Іспанії напередодні референдуму це підливає олії у вогонь і створює додаткові проблеми, попри все інше. І зрозуміло, що цей метод, найбільш імовірно, буде використовуватися далі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...