Безпрецедентний випадок: президента "виводять за дужки"

27,3 т.
Безпрецедентний випадок: президента 'виводять за дужки'

Президента Молдови відсторонили від посади через повторну відмову підписати указ про призначення нових міністрів і віце-прем'єрів в уряді.

Видео дня

Переваг тут немає і не може бути для Молдови і для політичного керівництва держави, бо це ознака кризового стану вищого керівництва чи схеми державного управління на вищому рівні Молдови.

Це рішення суду про відсторонення президента – безпрецедентний випадок, наскільки мені відомо, такого не бувало ще. Там криза тривала вже кілька років, але це якраз формальне свідчення загострення кризи. Досвіду роботи державних органів в такому режимі Молдова не має. Відповідно все це робиться в перший раз, навпомацьки, всі ці процедури не відпрацьовані. Як вони працюватимуть, сказати важко, але зрозуміло, що це прямий наслідок боротьби різних груп впливу всередині країни, боротьби за владу, а з іншого боку пасивна або активна участь тих зовнішніх сил, які за цими групами стоять.

Чому в Росії це викликало занепокоєння? Мені здається насамперед тому, що Додон орієнтувався на Москву і не приховував це, і зробив після свого обрання кілька демонстративних кроків щодо того, що він буде відновлювати зв’язки Молдови з Росією, які були останнім часом або занедбані, або припинені через проєвропейську лінію державного розвитку Молдови. Це по-перше.

По-друге, тут є об’єктивний підхід. Крок по відношенню до президента Молдови – це крок до можливої дестабілізації країни. А оскільки Молдова знаходиться у тому регіоні, на який Росія за традицією дивиться, як на зону, де має інтереси, то це відповідно викликає занепокоєння.

Це мало би у нашої країни викликати занепокоєння, це ж теж наші сусіди, якимось боком і нас це загострення кризи може зачепити. Але ми в даному випадку зайняті своїми справами, а Росія тут сформулювала свою позицію. І це мені здається об’єктивно, бо дійсно події, що відбуваються в Молдові, не можуть не викликати занепокоєння. Бо уже йде дестабілізація і це крок можливо до ще більшої дестабілізації, і тепер виникає питання, як виходити з цієї ситуації. Чи дострокові президентські вибори розв’яжуть цей вузол, чи не розв’яжуть. Бо Додон, як би до нього не ставились, переміг на демократичних виборах. Відповідно не зважати на це не можна.

Якби ці групи, учасники цього конфлікту, були налаштовані на компроміс, то могла би йти мова про досягнення, вироблення певних умов, за яких Додон повертається. Але з обмеженням його у "сваволі", наскільки я розумію ситуацію, там не йдеться про це. Там йдеться про те, щоб і надалі Додона виводити "за дужки" або через якийсь новий формат для президентської посади, або якісь інші кроки.

Зараз тільки розробляють ці кроки. Але все одно все йде до того, що один з інститутів державної влади, президентська гілка, зараз існує не формально, а фактично перебуває у такому напівпідвищеному стані. Тепер молдованам треба у якийсь спосіб цю ситуацію врегульовувати і разом з тим зберігати її працездатність. Бо зараз можуть бути сумніви щодо того, наскільки працездатною виявиться ця нова система, з якої витягнули один важливий елемент.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...