Всі за 95-ту хвилину: коли в УПЛ били найпізніші пенальті і до чого тут "Динамо"

5 хвилин
6,6 т.
Всі за 95-ту хвилину: коли в УПЛ били найпізніші пенальті і до чого тут 'Динамо'

Одинадцятиметрові удари - окраса будь-якої ліги і УПЛ не виключення. Лише цього сезону їх було вже 56. Але трапляються такі удари, коли на останніх секундах доданого часу вирішується доля матчу. І в нашому чемпіонаті цього сезону сталося оновлення історичного рекорду - найпізніший пенальті в історії всіх розіграшів топової ліги. OBOZ.UA розповідає, як так сталося, коли і які ще історичні рекорди є щодо пенальті в українському елітному футболі.

Відео дня

"Верес" оновив історичний рекорд

Почнемо, звісно, із рекорду. Для нього зійшлося одразу кілька факторів - не одразу помічене порушення, бійка, картки, затягнутий перегляд VAR. Хоча спочатку слід поглянути на таймер: на момент зіткнення гравців "Динамо" та "Вереса" там вже було 93:33 за трьох доданих хвилин. Підкат Мрвальєвича з ударом по ногах від Беніто рефері спочатку розсудив як порушення з боку саме червоних. Потім почалися сутички між гравцями обох команд, суперечки із суддею, 4 жовті та навіть видалення асистента Шандрука. Але головне те, що перевірка відеоасистентів затягла час призначення пенальті аж до 97:04. Підготовка тривала ще хвилину і вирішальний удар відбувся на 98-й хвилині та 16-й секунді - так він став найпізнішим результативним моментом із позначки в історії Вищої Ліги та Прем’єр-ліги України.

Автор рекорду - Марко Мрвальєвич, футболіст із Чорногорії. Це зимовий новачок "Вереса", який перейшов до команди в січні. 23-річний гравець встиг пограти у чемпіонатах власної країни: "Молодість", "Тітоград", "Підгориця" та "Будучність", був визнаний найкращим молодим нападником чемпіонату Чорногорії. Та й за рівнян він стартував досить активно - має 7 ігор та 3 голи: окрім пенальті, результативні удари були у ворота "Ворскли" та "Чорноморця". Певно, що у нападника за кілька тренувань побачили ті якості та ментальну силу, які дозволяють бити вирішальний пенальті на останній секунді гри.

2020-й став найурожайнішим на запізнілі пенальті

Ковід тоді вже прийшов до України і посунув завершення сезону 19/20. Фаворов майже влітку отримав можливість відіграти хоча б один гол за "Десну" і своєю можливістю у ворота "Зорі" скористався. Чернігівська команда вкотре програла, але сам футболіст потрапив у історію, пробивши на 98-й хвилині - тоді найпізніший пенальті в історії УПЛ. Ковідний чемпіонат 20/21 не тільки вперше показав нам, що таке футбол без глядачів, а й приніс триразове оновлення рейтингу пенальті в додатковий час. До Фаворова доєдналися ще три футболісти, але для них це досягнення не таке знакове.

Усі вони вистрілили у листопаді 20-го року. Захеді повторив долю гравця "Десни": на 95-й забив за "Олімпік", та лише розмочив рахунок. Коркішко у листопаді 20-го вийшов на заміну і забив за "Дніпро-1" - та клуб також програв "Минаю" 2:3. А от Кане за "Ворсклу" мав найбільше відповідальності - команда грала проти "Львова" поганезно і лише через фол Міубі змогла заробити пенальті на останніх хвилинах. Пробивати довірили малійцю - але той влучив у стійку. Лише за місяць тричі оновити рейтинг рекордів щодо пенальті - це тоді мало ефект інформаційної бомби та привернуло увагу фанатів до вивчення статистики нашої ліги.

"Динамо" випадало бити під кінець найчастіше

Варто відзначити, що найбільше від пенальті у доданий час і виграють, і страждають кияни - у топ-10 таких ударів, за 95-ту хвилину, вони фігурують чотири рази. Було коли пропускали - у вже згаданому матчі з "Вересом". А от самі пробивали аж тричі. Циганков перед остаточним потраплянням на радари європейських клубів, у 2021-му році подарував "Динамо" перемогу саме на 95-й хвилині, пробивши із позначки Білика з "Олександрії".

Та якщо ви думали, що в одному сезоні за місяць побачити 3 пенальті на вирішальних секундах - це круто, то ось вам такі ж моменти виключно щодо "Динамо" за один період! 2019-го штатний пенальтист Вербич запалював як тільки міг і двічі потрапив зі своїми ударами у цю статистику. У жовтні він переграв Волинця, забивши 4-й гол "Колосу", а в грудні влучив у стійку воріт "Десни".

Варто зазначити ситуацію цього сезону щодо суддів - певні ну дуже полюбляють ставити пенальті. Рекордсмен у нас Панчишин: старожил українського футболу відпрацював 8 ігор і при цьому напризначав аж 5 пенальті за цей час! Два таких удари випали на гру "ЛНЗ" проти "Динамо". Ще люблять вказати на позначку Копієвський, Шурман і Козик - кожен другий матч за їх головування із одинадцятиметровим. Не завжди таке рішення можна піддавати якійсь логіці, але вже як є. Сподіваємось, комітет суддів та сама УАФ нарешті зможуть налаштувати нормальну роботу польових рефері та VAR задля подолання проблем у цій площині.

Цього сезону статистика така, що перед Класичним у "Динамо" вже 7 одинадцятиметрових ударів і всі реалізовані, це найбільший і найкращий показник серед клубів УПЛ. Для порівняння, в "Шахтаря" лише 4 пенальті, один із них незабитий. Останніми роками удар із позначки - ексклюзив для головного матчу УПЛ, востаннє забивав де Пена у 2021-му (гірники пізніше мали шанс на ударі Траоре, але той не впорався). Тому статистика каже, що пенальті у матчі суботи менш вірогідне, аніж вилучення після бійки. Тим паче, коли на кону золото чемпіонату.

Найбільша кількість пенальті - не гарант рекордів

За всю історію футбольної першості України, було аж 3 матчі, де пробивали чотири пенальті за 90 хвилин! І в жодному з них, за такої кількості фолів у карному, не вдалося вдарити з позначки у доданий час. Найсвіжіше шоу пенальті сталося не так давно: рік тому "Ворскла" допомогла "Металісту" вилетіти, коли переграла його в Полтаві. Цього разу також не минулося без відбитих пенальті - впорався голкіпер харків’ян Єрмолов. Хоча інші два удари він не відбив, що й принесло перемогу супернику. Ще один гол із позначки подарував стартову перевагу саме підопічним Огнєновіча, але втримати її вони не змогли. Минулого туру вже цього року був ще один матч, де "Ворскла" також забила пенальті на 94-й, але через інший одинадцятиметровий удар програла "Металісту 1925". Так харків’яни повернулися в битву за життя в УПЛ.

Перший же такий перфоманс був у 2008-му, коли грали "Іллічівець" та "Таврія". За нічиї 3:3, маріупольці пробивали тричі. Перший удар на другій хвилині тоді відбив Дикань, інші - в сітку. Ще пенальті випав таврійцям, але Ковпак схибив. Повторили 4 удари за 7 років. Тоді "Волинь" познущалася над запорізьким "Металургом". Свій останній сезон гості грали без особливої ініціативи, тому на луцькому "Авангарді" вони влетіли аж 9:1. Якщо ви не пам’ятаєте ту гру, то там були голи Козбана й Герасимьюка, дубль Матея і Кобахідзе, а також хет-трик Шарпара. Власне румун Матей свої два забив саме із пенальті, ще один записав у актив Шарпар. А от Герасимьюк свій момент не реалізував, хоча на добиванні був спритнішим за голкіпера.