Суарес, герої та халявщики: підсумки групового етапу ЧС-2018

20,0 т.

Англія з Бельгією, Тунісом та Панамою ввечері четверга завершили груповий турнір чемпіонату світу 2018. Довгий, насичений та складний відрізок вже позаду (три четверті матчів всього турніру), де можна було побачити масу цікавого.

Але головне для команд - результат, за який вони боролися від першої до останньої хвилини. Тому в першу чергу поглянемо, хто заслужено вийшов до плей-офф чи потрапив туди на крилах Фортуни, і хто здивував та розчарував своїм вильотом.

Читайте: "Час повій": у Росії спалахнув гучний скандал через жінок на ЧС-2018

Повні турнірні таблиці всіх груп ЧС-2018

Хто вийшов заслужено та без питань: Уругвай, Франція, Хорватія, Бельгія, Щвеція, Бразилія, Швейцарія

Ті, від кого очікували впевненого та "залізного" виходу в плей-офф, своє завдання виконали. Уругвай, Хорватія, Бельгія - 100-відсотковий результат, 3 перемоги в групі та ніяких сумнівів щодо першого місця. Уругвай за рахунок свого прагматичного футболу та генія Суареса (який на ЧС забив 50-й гол за збірну) вийшов з групи та розбив Росію, Хорватія ж була на голову сильніша всіх трьох суперників за рахунок потужного центра поля та загального високого рівня футболу. В решті-решт для Уругваю головним питання став не вихід з групи, а "Чи заб’є на груповій стадії Едінсон Кавані?" (і таки забив, Росії на останніх хвилинах).

Франція, Швеція та Бразилія теж втримали високу планку очікувань. Франція вирішила свої питання ще в перших двох турах, і завдяки талантам Мбапе та Грізмана, а також рішенню VAR (перший "відео-пенальті" на ЧМ був саме на користь Франції проти Австралії) достроково вийшла в плей-офф. По-іншому команда Дешама в цій групі не могла зіграти.

Те ж саме стосується Бразилії, у якої, правда, була легка заминка на старті у вигляді нічиєї зі Швейцарією (яка весь турнір провела доволі якісно та типово для себе в плані гри). Але то була лише заминка, не більше, латино-американці фактично розігрівалися. Важко було також і з Коста-Рикою, але там вже бразильці б не випустили перемогу. Ну а виграш у Сербії - демонстрація істинного бразильського футболу.

Тут по-своєму здивувала Швеція. Напередодні ЧС, коли Німеччина була ще фаворитом групи, успіх шведів був під питанням - Мексика явно виглядала цікавіше. Але Швеція врешті довела, що її якість гри та окремі козирі сильніші за мексиканські - в очній зустрічі скандинави переграли Мексику як в обороні, так і в атаці. В принципі, шведи мали брати очки ще в грі з Німеччиною, але просто не повірили, що можуть "покласти на лопатки" самого чемпіона світу. Та й геній Тоні Крооса невчасно для шведів дав знати про себе.

Цікаві факти

Уругвай - перша команда на ЧС з 1998-го, яка виграла всі три матча в групі без пропущених голів.

Хорватія вперше в своїй історії виступів на ЧС виграла всі 3 матчі групи.

Бразилія на останніх семи чемпіонатах світу має лише дві перемоги над європейськими командами - над Хорватією в 2014-му та зараз над Сербією.

Хто продерся з боєм та використав ситуацію: Іспанія, Португалія, Данія, Колумбія

Напередодні ЧС здавалося, що Іспанія з Португалію дуже легко вийдуть зі своєї групи. А насправді вийшло, що обидва гранди вирішували питання до останніх хвилин 3-го туру! Іспанцям перше місце в групі приніс лише гол Аспаса на 90-й хвилині - до того "Фурія роха" програвали 1:2 марокканцям. А Португалія в кінці випустила перемогу над Іраном та й взагалі могла програти - дещо пощастило команді Кріштіану Роналду, що іранці були не такі влучні наприкінці гри.

Взагалі ж групу В, з Іспанією та Іраном, ще спочатку недооцінили, і Марокко з Іраном вийшли не такими вже й аутсайдерами. Якби Марокко дістав ще більше везіння, щоб уникнути двох не зовсім логічних поразок по 0:1 (від Ірану та Португалії), інтрига була б ще більша. Але за рахунок класу гри та таких особистостей як Іско, Іньєста та Кріштіану Роналду Іспанія з Португалією все ж продерлися далі.

Що стосується Данії та Колумбії, то тут шляхи були діаметрально протилежні. Данія за принципом "тихіше їдеш - далі заїдеш" спокійно набрала 5 очок, ні разу не програвши та не випустивши свого. Хоча в матчі з Перу данці явно відскочили, більшу частину матчу просидівши в обороні. Але, тим не менш, організація гри та немотивованість Франції дозволила їм посісти друге місце.

Колумбія ж "промчала з шашкою" по групі - вже на 4-й хвилині першого матчу турніру заробила пенальті та видалення, класно грала в атаці та показала видовищний футбол, який не міг не принести плодів. І як би хто не пручався, а Колумбія зі своїм добротним набором атакуючих гравців своє забила.

Іспанія вперше з 2006 року закінчила груповий турнір непереможною - одна перемога та дві нічиї.

З чотирьох виходів в плей-офф ЧС Португалія тричі досягала такого успіху вже в 21-му сторіччі.

Колумбія стала єдиною командою ЧС-2018, яка пройшла до плей-офф після поразки в першому матчі турніру.

Кому пощастило та впало з небес: Росія, Аргентина, Англія, Мексика, Японія

У кожного була своя халява: Росії та Англії - занадто слабка група, щоб мати конкурентів за друге місце в групі та не вийти, у Аргентини - рятівний гол Рохо на останніх хвилинах.

Матч з Уругваєм показав, що Росія не зовсім готова до серйозних баталій рівня чемпіонату світу, і вийшла здебільшого завдяки напів-аматорському рівню Єгипту та Саудівської Аравії. Вигравати у аутсайдерів - одне, у міцних команд типу Уругваю - зовсім інше. Те саме можна сказати і про Англію - для неї Панама та Туніс не стали гідними суперниками, і лише матч з Бельгією показав певні проблеми британців. Будь Росія та Англія в інших квартетах (наприклад, де перебували Бразилія чи Німеччина), ще хто знає, чи вийшли б вони в плей-офф.

Аргентина ж вирішила погратися в героїв - спочатку "наламали дров", а потім врятувалися. Звісно, на останній матч з Нігерією аргентинці таки зібралися, підібрали нормальний склад та обіграли суперника. Але всього цього могло б і не бути, якби Рохо не забив на останніх хвилина (або якби арбітр в другому таймі дав пенальті за гру рукою того ж Рохо).

Ну а випадок з Мексикою - це просто щось неймовірне! Повністю "згорівши" Швеції 0:3, мексиканці на трибунах... раділи більше самих шведів. Вся справа була в паралельному матчі Німеччини - у випадку виграшу німців Мексика б не вийшла в плей-офф. Але "Бундестаг" програв, і в результаті у мексиканців сльози від поразки розчинилися в сльозах радості. Хоча загалом і не скажеш, що путівка в плей-офф дісталася їм взагалі дарма - в матчах Мексика справедливо обіграла Німеччину та Південну Корею, демонструючи одну з кращих атак на початку чемпіонату.

Читайте: ЧС-2018: матч Японія - Польща завершився ганьбою

Але найбільшим халявщиком стала Японія. Програючи в останній зустрічі Польщі (якій вже нічого не було потрібно), японців не зовсім влаштовувала навіть поразка Сенегалу. В такому випадку у Японії та Сенегалу були ідентичні ігрові показники, і лише одна жовта картка відділяла їх від сліпого жеребу за володіння другим місцем. Те, що робила Японія з Польщею в кінці свого матчу, викликає нудоту та сонливість у вболівальників - японці боягузливо катали м’яч на свої половині, боючись просто заробити жовту картку! Явно не ради такого вболівальники дивляться чемпіонат світу.

Аргентина четвертий раз поспіль на ЧС вийшла до плей-офф.

Програш Швеції (0:3) став лише третім для Мексики за останні 20 матчів ЧС.

Англія вперше за 15 матчів групової стадії чемпіонатів світу не змогла бодай раз відіграти на нуль.

Хто вилетів заслужено та прогнозовано: Саудівська Аравія, Єгипет, Австралія, Ісландія, Туніс, Панама, Південна Корея, Коста-Ріка

За дужки в цьому ряду можна винести лише Австралію, Ісландію та Коста-Ріку. Перша грала гідно проти Франції, змогла зачепитися за очки в матчі з Данією, у австралійців виділялися декілька гравців та компонентів гри. Ісландці ж видали гарний матч с Аргентиною, "обламали" Мессі, але на цьому їх ресурс вичерпався. Що стосується Коста-Ріки, то це збірна явно не з ряду аутсайдерів - міцна та бойовита, з вмінням чудово оборонятися. Але костариканцям з самого початку було нічого ловити в цій групі - всі три суперники в дечому переважали їх, і обіграти бодай когось було б величезним успіхом для Коста-Ріки.

Все, інші - явні пасажири ЧС, для яких мундіаль в першу чергу - можливість показати себе та набратися досвіду, а також спосіб досягнення багатьох індивідуальних цілей.

Туніс та Панама взагалі не вплинули на боротьбу за плей-офф в своїй групі

З усієї цієї когорти можна виділити лише Салаха, який забив свій 50-й гол в сезоні 2017/2018 загалом за клуб та збірну. Але на цьому Салах-гравець закінчився - інші його активності були в Грозному поза стадіоном разом з лідером Чечні Рамзаном Кадировим.

Ще гарний слід на ЧС залишив опорник Австралії Міле Єдинак, показавши, що таке "бути лідером". Єдинак виступив одним з найкращих опорних півзахисників турніру, забивав, але загалом цього було мало для Австралії. Вистачить потішитися хіба самому Міле.

Саудівська Аравія провела на чемпіонатах світу 12 матчів без перемог - більше, чим будь-то з учасників нинішнього мундіалю.

З останніх п’яти матчів ЧС Коста-Ріка чотири провела без голів, і лише в поєдинку зі Швейцарією (2:2) перервала серію

Коста-Ріка найпізніше забила свій перший гол на ЧС-2018

Хто заслуговував вийти, але не дібрав ледь-ледь: Іран, Нігерія, Сенегал

Загалом як Іран, так і Нігерія приїхали на ЧС без особливих сподівань на путівку в плей-офф. І якщо нігерійці ще могли скористатися ситуацією та слабкістю Аргентини, акуратно зігравши внічию з ними, то Іран взагалі був близький до статусу аутсайдера. Проте везіння в матчі з Марокко (мінімальна перемога завдяки автоголу марокканців на останніх хвилинах) дозволяли азійцям до останнього сподіватися на успіх, тягаючись з Португалією. І якби Іран забив в останній своїй атаці (мав гарний момент, але гравець вже не зміг влучно пробити через брак сил), зараз в 1/8-й проти Уругваю грав саме б він.

Проте це ще "квіточки" в плані самого образливого вильоту з ЧС. Хто дійсно постраждав, так це Сенегал - африканці вилетіли лише через те, що мали на одну (!) жовту картку більше Японії. Сенегальці стали жертвами того безладу японців, про який розповідалось вище, хоча й грали по ходу групи краще за азійців. Але правила виявились дуже жорсткими саме до Сенегалу.

Нігерія на останніх семи ЧС п’ять раз зустрічалася з Аргентиною.

Кому просто не пощастило: Марокко, Перу

Дві збірні, які приїхали на ЧС з доволі непоганим футболом та своїми плюсами, але в перших двох матчах групи програли по 0:1 та досадно втратили всі шанси. Марокко перший матч програв Ірану взагалі завдяки автоголу на останніх хвилинах, але потім як проти Португалії, так і проти Іспанії (особливо) довів своє вміння грати в сучасний футбол.

Перу ж особливо шкода як одну з самих атакуючих команд турніру. Але в першому матчі перуанцям так і не пощастило зламати оборону Данії (до того ж, Перу не забив пенальті), а далі шансів вже не залишила Франція.

Марокко заробив відразу чотири жовті картки в першому таймі проти Іспанії - такого на ЧС не було з 1996-го, коли в першій половині гри було зароблено відразу 5 "гірчичників". І також Марокко (проти Голландії).

Перемога над Австралією стала першою для Перу на ЧС за 40 років.

Читайте: 5 конфліктів, які вибили Німеччину з ЧС-2018

Хто вилетів неочікувано: Німеччина, Польша

Вже доволі багато сказано про достроковий (як для великої збірної) виліт Німеччини з ЧС - тут і слабка підготовка до турніру в плані гри, і невідповідна готовність гравців до матчу ЧС, і атмосфера в колективі після різних конфліктів. Але, як не крути, а все ж виліт чемпіона світу, та ще й останнє місце в групі лише з одним забитим голом - це не аби яка сенсація.

Вильоту Польщі здивування менші, але все ж - до ЧС поляки були бойовою, злагодженою та здібною до атаки командою. В кваліфікації до мундіалю Польща виглядала дуже пристойно, вселяючи гарні надії щодо виступів на ЧС. Але в Росії команду Адама Навалки наче хтось підмінив - слабкість атаки, невпевнена гра в центрі поля та помилки в обороні. Що сталося з Польщею, можуть сказати хіба лише одиниці.

Третій ЧС підряд чемпіон світу не виходить з групи. До Німеччини цим "відзначились" Іспанія в 2014-му та Італія в 2010-му.

Німеччина лише вдруге за всю історію своїх виступів на ЧС не змогла пройти перший етап змагань.