Долю вирішили фантастичні голкіпери. Тактичний огляд фіналу Кубка України "Ворскла" – "Шахтар"

4 хвилини
3,3 т.
Долю вирішили фантастичні голкіпери. Тактичний огляд фіналу Кубка України 'Ворскла' – 'Шахтар'

Перший розіграш Кубка України з футболу за часів повномасштабної війни не вийшов настільки однобоким, як це передбачали аналітики. "Шахтар" упевнено, але не без проблем переграв "Ворсклу" в Рівному. Проти голу Ковталюка стали голи Сікана та Коноплі. OBOZ.UA розповідає, які тактичні рішення допомогли гірникам здобути рекордний трофей в історії.

Відео дня

Перед стартом

У "Ворскли" сталася єдина заміна, порівняно з попереднім матчем проти гірників: замість Челядіна вийшов Скляр. Також битву за ім’я грали Степанюк, Кане, Павлюк, Пердута й Сіссоко. "Шахтар" мав доповнювати вигране чемпіонство золотим дублем, для цього виходили Сікан, Бондаренко, Конопля, Матвієнко та Кевін. Тут теж лише одна заміна проти очної гри - Степаненко замість Судакова.

Перший тайм. Феєрична гра голкіперів, зламана класичним Сіканом

Очікувано саме "Шахтар" почав гру з контролю та пошуку простору. Більше навантажували лівий фланг із потенційним виходом м’яча в центр. У перші хвилини гірники спробували грати на Бондаренка - він мав три нагоди пробити здалеку, але захисники встигали закривати. "Ворскла" ж одразу стала у 5-4-1, блоком вдавалося нівелювати загрозу. Низьке розташування останньої лінії і лише Степанюк попереду - така схема дозволяла впевнено грати без м’яча.

Перші 20 хвилин пройшли передбачувано: обережний футбол без ризику з ініціативою від "Шахтаря". У відповідь - кілька спроб контратак від "Ворскли". Особливу увагу привернув до себе Кевін - найактивніший у гостей, він на повну використовував свою швидкість. Поки гірники не могли видати якісний пас на його лівий фланг, доводилося закривати темпові забігання Крупського. Тією ж стороною будували атаки й полтавчани, однак швидко повернувшись назад, гості відбирали м’яч кількістю та починали нову навалу.

Сплячий футбол завершився із закиданням Пердути, який зловив Матвієнка на провалі зони. Кане летів один на один, але там вивірений вихід Різника підстрахував центрбеків від імовірного голу. Одразу своїм гострим моментом відповіли гірники: не менш крута подача шведою від Кевіна на Коноплю - захиснику забракло влучності. І за хвилину "Ворскла" могла знову відкривати рахунок, але Різник зіграв ніби праймовий Нойер, зафіксувавши потужний удар. Стадіон засяяв емоціями, а в обох команд побільшало спортивної злості.

І коли здавалося, що в роздягальні гравці підуть за рахунку 0:0, "Шахтар" видав найкласичніше рішення часів Пушича: Азаров вирізав м’якенький навіс на Сікана, а нападник легко забив головою. Захисники полтавчан намагалися закрити подачу, але від самого Сікана розійшлися і Якубу, і Павлюк. Простору було вдосталь - і 0:1 прийшли з абсолютного хаосу.

Весь перший тайм гірникам не вистачало родзинки і вони знайшли її звичним рішенням, яке використовують весь сезон. Полтавчани запаркували автобус перед воротами та вдало керували ним, але на 45 хвилин цієї ідеї не вистачило. Та навіть за такого розкладу слід відзначити воротарів. Ісенко перервав зо п’ять дійсно загрозливих передач гірників. Різник двома моментами залишив свою команду в грі, коли здавалося, що все втрачено.

Другий тайм. Клас чемпіона переграв мотивацію

За такої гри та мінімальної кількості моментів, один гол не визначав перевагу для обох клубів. Тому "Шахтар" змінив схему й почав тиснути правим флангом, а "Ворскла" полишила гру в одного нападника та підключила індивідуальність - М’якушко нескладним ударом перевірив реакцію Різника. Полтавчани дійсно пішли ва-банк, додавши роботи для Бондаренка і Криськіва. Але такі високі швидкості попереду оголили простір позаду, чим одразу намагалися скористатися помаранчево-чорні. Удар Сікана підготував нову атаку, потім виник і перший кутовий, із якого Конопля головою пробив Ісенка. 0:2, на що Долганський одразу реагує двома замінами та знімає найслабших - Якубу і М’якушка.

Донеччани ходили поруч із третім голом, ворскляни сподівалися на контрвипади. Але позначилася стара як світ проблема полтавських футболістів - втрата мотивації. Лише Ковтолюк намагався раз за разом знайти якийсь момент. "Шахтар" тривалий час грав без замін, тоді як біло-зелені освіжили вже пів команди. Допомогла перебудова на 4-3-1-2. Гірникам знадобився час, аби адаптуватися, а під кінець гри донецький клуб все більше замикався біля власних воріт. І знову відзначимо голкіперів - впевненої гри від них було поменше, однак непоодинокі моменти Ісенко та Різник приборкували.

Коли все було майже втрачено, двоє найкращих гравців "Ворскли" використали свій шанс. Крупський увімкнувся на перехоплення, обікравши захисників, та поміж ніг Бондара викотив на Ковталюка. Нападник елегантно, п’ятою, переправив м’яч повз воротаря. Однак часу забракло й ще голів команди не забивали.

1:2 - "Шахтар" виграє чотирнадцятий Кубок України. Гірники змогли пристосуватися до оборонного стилю "Ворскли" та методично руйнували її редути. Полтавчани видали кілька гарних відрізків, але всі сили поклали занадто пізно. Донецький клуб вкотре оформлює золотий дубль і стає рекордсменом України за кількістю виграних Кубків.