Один із 10 вирішує долю. Чому "Шахтар" втретє провалився в Лізі чемпіонів: тактичний огляд матчу

4 хвилини
2,8 т.
Один із 10 вирішує долю. Чому 'Шахтар' втретє провалився в Лізі чемпіонів: тактичний огляд матчу

Донецький "Шахтар" провів вже третій матч у Лізі Чемпіонів - і знову поступився. Лондонський "Арсенал" у домашньому матчі забив лише один гол, та й те - автогол Різника. Чому ж "Шахтар" не зміг використати кілька своїх вбивчих моментів? І що завадило канонірам громити чемпіона України? Розповідає OBOZ.UA.

Відео дня

Стартові склади

"Шахтар": Різник, Конопля, Бондар, Матвієнко, Педро Енріке, Криськів, Бондаренко, Судаков, Зубков, Егіналду, Сікан.

"Арсенал": Райя, Вайт, Саліба, Гавбіел, Калафьорі, Райс, Парті, Жезус, Троссар, Мартінеллі, Хаверц

Перший тайм. "Шахтар" привозить сам собі й активно атакує

Кажучи чесно, ніхто не чекав від "Шахтаря" надгри. Потужний тиск, штурми понад 10 стартових хвилин, підбір усіх виносів - "Арсенал" із перших секунд активував увесь цей набір дій. Калафьорі вибачив нас вже на 6-й хвилині - м’яч не ліг на ногу і полетів вище. Статус суперника на його полі, із заповненими під край трибунами теж був страшним. Але те, що ми побачили в першому таймі, надихало на хоч якийсь результат.

Розіграш від воріт підопічні Пушича виконували з Різником: той виходив із штрафного та виносив уперед. Так, це відбувалося занадто часто (25 дотиків, 5-й показник у команді за 45 хвилин), але довгими передачами можна було спробувати зачепитися за володіння десь на чужій половині. Сподобалося, що кожен момент, де "Шахтар" виходив в атаку, ставав дійсно загрозливим. Будував ці атаки Егіналду: він отримував м’яч, а далі шукав партнера або "тікі-такою" залишав його собі під просування до воріт Райя. Один із найкращих епізодів бразилець створив із Сіканом - Габріел заблокував постріл у кут.

Лондонці прагнули через пас у дотик прорвати захист "Шахтаря" і певний час українці контролювали ситуацію. За 15 хвилин було 5 спроб від Мартінеллі чи Парті закинути за спину на Жезуса та Хаверца, але наші футболісти або блокували передачу, або обмежували простір під забігання. Коли це не вдалося, Артета перебудував команду на 2-3-5 в атаці, Райс і Троссар робили розкішні розрізні паси, шукаючи когось попереду. Гол прийшов дуже очікувано саме від Мартінеллі. Він шукав удар і вдарив: Різнику завадив рикошет і запізніла реакція. Другий підступний рикошет від стійки - м’яч заходить у ворота з автоголом воротаря.

Допрацьовувати кожен момент - стиль канонірів, який у цьому матчі проявився на повну. Наприклад, Егіналду сміливо пішов у відбір та обікрав Жезуса - але той допрацював, заблокувавши просування вінгера до захисних редутів. А ще чимало моментів виникало в особистих дуелях, де гірники програвали позицію. На різних флангах цього не вдавалося уникнути саме через відчайдушну роботу центральної лінії "Арсенала".

Перший тайм вийшов набагато кращим, аніж ми очікували: "Шахтар" витримав стартовий тиск, непогано захищався і навіть мав кілька своїх моментів. Ламали нашу гру зміщення канонірів - вони залишали безсилими чи не всіх гірників. Лондонців можна було підкорити, зв’язка Егіналду та Судакова кілька разів залишила поза грою Райса. От тільки цих атак від українців через вищезгадані моменти було мало. Перший тайм - в актив із кількома критичними зауваженнями.

Другий тайм. Жахлива атака знищує всі атакувальні намагання "Шахтаря"

Після голу Мартінеллі, "Арсенал" подвоїв свої атакувальні зусилля лівим флангом. Хто тільки не намагався там вдарити - Мартінеллі та Троссар найбільше намагалися загрожувати володінням Різника. Очевидна перевага господарів конвертувалася у довше та чіткіше володіння м’ячем і тиск на зону Криськіва.

Залишалася спільна проблема для всіх єврокубкових матчів: "Шахтар" був абсолютно беззубим в атаці. Гірники відмінно пасувалися на своїй половині, по перерві вже краще контролювали м’яч всередині поля і навіть доходили до останньої третини. От тільки далі починалася паніка, яка призводила тільки до невлучних ударів повз ствір або втрат через надмірний пошук ідеальної позиції. Навіть обрізку Калафьорі та надзвичайний простір перед воротами Райя не вдалося перетворити на бодай удар! А ще в нашій атаці із загального малюнку випадали Сікан і Зубков: неточні передачі вперед, слабка гра по м’ячу, кілька катастрофічних обрізок і пасів внікуди. Обох зняли на 64-й хвилині.

У цьому матчу хоча б зрозуміло, чому "Шахтар" знову йде з поля без забитих м’ячів - друга лінія просто не встигала туди, де найвищі за позицією гравці вже втікали під пресингом на ворота Райя. Як наслідок, не було кому віддати, а якщо й було - то на цей момент уже поверталися захисники "Арсенала", а Габріел підчищав провали. Наш захист теж під кінець почав провалюватися в більшості епізодів - дуже пощастило з Різником, який круто парирував пенальті.

Другий тайм не був безнадійним, хоча вся гра вийшла слабкою. Команди ніби обмінялися ролями на останні 15 хвилин, от тільки з цього не вийшло нічого корисного. Безадресні простріли "Шахтаря" дарували м’яч Парті, зайві закидання нівелювали Саліба з Габріелом - все це стало просто тактичними діями українців, від чого не було жодного задоволення. Кілька разів лондонці могли закривати гру розгромом і не зробили цього. Кілька разів гірники могли перевертати матч - під самісінький свисток цьому феноменально завадив Райя.

1:0 - "Шахтар" програє третій матч поспіль у новій ЛЧ. "Арсенал" не витис максимум із безлічі своїх моментів, а українці постійно перебували за крок від того самого гола-еквалайзера. На табло зафіксовано мінімальну перевагу саме лондонців. Суто математично гірники зберігають шанси на євровесну через стики, але з такою грою навіть "Янг Бойз" можуть стати проблемою для хоча б одного бала нової таблиці.