Як далеко нам до четвертої революції?

Як далеко нам до четвертої революції?

Прочитав книжку видатного швейцарського економіста, засновника Всесвітнього економічного форуму Клауса Шваба "Четверта промислова революція" і замислився над тим, на етапі якої "революції" ми застрягли і як швидко зможемо наздогнати провідні країни Європи.

Видео дня

Погодьтеся: ми живемо в епоху змін, і сьогодні розмов про роботів, штучний інтелект, 3D-друк, мандрівки на Марс тощо – значно більше, ніж про наше повсякденне буття. Людство досі до кінця не розгадало загадки зародження життя, створення нашої планети, не взяло під контроль онкохвороби, не підкорило віруси, не змогло навчитися запобігати епідеміям… Водночас семимильними кроками у розвинутих країнах рухається технологічний прогрес, інновації стають реальністю, кардинально змінюючи наше життя.

У новинах вже читаєш про роботів, які проводять найскладніші хірургічні операції, про надрукований на 3D-принтері асфальт чи нідерландський міст, що здатен витримати вагу 40 вантажівок, про ізраїльський 3D-принтер, який друкує їжу, про данські будинки, теж роздруковані на 3D-принтері, про австралійські реактивні двигуни, американські ракети та іншу зброю, які теж можуть вже виготовлятися без людської праці…

Це, друзі, і є четверта промислова революція, яка відбувається вже сьогодні: безпілотні транспортні засоби, 3D-друк, робототехніка, біотехнології, нові матеріали, Інтернет речей і послуг, блокчейн, штучний інтелект та багато іншого – словом, злиття автоматизованого виробництва, систем бази даних і технологій в єдину саморегульовану систему з якнайменшим або взагалі ВІДСУТНІМ ВТРУЧАННЯМ ЛЮДИНИ у виробничий процес!

А що ж Україна? Судячи з характеристик автора, ми поки що – десь на стадії між другою і третьою промисловими революціями…

Колись, під час "аграрних революцій", пов'язаних з підвищенням ефективності сільгоспвиробництва, Київська Русь була прогресивною державою, що доволі успішно розвивалася. Ми з усім світом пройшли першу промислову революцію (18-19 ст.), що була пов'язана з будівництвом залізних доріг і винаходом парового двигуна і призвела до переходу від ручного до механізованого виробництва. І використали здобутки другої промислової революції (19-20 ст.), яка обумовила появу масового виробництва, завдяки розповсюдженню електрики та винаходом конвеєра. До речі, недарма колись наша держава була світовим лідером у цукроварінні…

Початок третьої революції автор виводить з 1960-х років; вона призвела до переходу на автоматизоване виробництво, розвиток напівпровідників, персональних комп'ютерів, мережі Інтернет у 90-х роках минулого століття. Із зрозумілих усім причин, на жаль, у ті часи ця революція пройшла повз Україну. По суті, вона відбувається у нас зараз. А у розвинених країнах – повним ходом іде четверта…

Зауважу: автор відмічає, що в очікуванні другої промислової революції досі знаходиться 17% населення планети, оскільки 1,3 млрд людей все ще не мають електрифікації. А приблизно половина населення планети – біля 3,5 млрд людей - очікують на третю промислову революцію, бо досі не мають доступу до Інтернету. Тож, у нас не зовсім все погано!

Цікаво також те, що, на думку опитаних автором експертів-науковців, до 2025 року відбудеться щонайменше 21 переламний момент для людства. Серед них називають такі:

  • виготовлення автомобілів за допомогою 3D-друку (84% опитаних експертів);

  • виготовлення за допомогою 3D-друку принаймні 5% споживчих товарів (81% опитаних експертів);

  • безпілотні автомобілі складуть 10% від загальної кількості авто на дорогах США (78% опитаних експертів).

Перші дві тези я ставлю під сумнів. На мою думку, друкувати споживчі товари на 3D-принтерах - це проти законів фізики! Не розумію також, як досягти однакової якості для кожного виробу, швидкості і найголовніше – адекватної собівартості? Адже важко уявити, як деталь, зроблена на 3D-принтері, може бути дешевшою за ту, що зроблена на пресі чи фрезерному станку?

Проте я вірю у промислове виробництво, в інноваційні технології й у те, що вони докорінно змінюють життя суспільства. І наше завдання - бути готовими до цих змін. Тому ми з партнерами інвестуємо і далі будемо інвестувати у промисловість, у виробництво, у технології... Адже Україна має завершити третю і опинитися на порозі четвертої промислової революції!

Але книжка Клауса Шваба змусила замислитись: а якщо все піде так, як там написано, і скоро людської праці взагалі не буде потрібно?!

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...