Як би не було прикро, Орбан щодо України правий

Як би не було прикро, Орбан щодо України правий

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зробив кілька конфліктних заяв. Він вважає, що Україна ніколи не стане членом ЄС та НАТО, цьому заважає бажання росіян відновити старий світовий порядок. В свою чергу такі країни, як Угорщина, Словаччина, Чехія не відчувають з боку РФ небезпеки. А Європа проводить щодо Росії "примітивну" політику. До того ж в угорському уряді створили посаду "куратора Закарпаття". Чи посилиться конфлікт України і Угорщини фоні таких заяв?

Я почну з заяв щодо Росії. Як би це не було прикро, але якщо подивитися з точки зору політичного реалізму, то Віктор Орбан багато в чому правий. Бо за нинішніх умов Україна не має шансів вступити до ЄС, НАТО у найближчі мінімум 15 років. І тут питання не тільки в тому, що Росія буде цьому чинити опір, а й те, що багато європейських країн з різних міркувань не готові нас взяти до цих двох організацій.

Видео дня

Щодо критики Орбана, яка пов’язана з критикою ЄС щодо Росії. Така заява свідчить про те, що серед європейських країн немає єдності щодо російської політики. Це дійсно так, бо у тих країн, які розташовані ближче до російських кордонів, є підстави побоюватися щодо повторення українського сценарію на їхніх територіях.

Коли мова йде про Угорщину, Словаччину, Чехію, тим паче країни Західної Європи, то в силу географічних і інших обставин вони не перебувають під прицілом російських танків, гармат чи авіації. І вони як правило, за винятком періоду соціалізму ніколи не належали до сфери історичних російських інтересів. Тому цю заяву я би скоріше розглядав як особисту думку Віктора Орбана щодо пред’яви європейській безпеці.

Щодо уповноваженого угорського уряду з питань Закарпаття. Це свідчить про те, що Угорщина окремо розглядає Закарпаття, окремо розглядає відносини з Україною. На жаль, відносини з Україною Угорщина будує крізь призму угорської меншини на Закарпатті. І основна підтримка якраз спрямована на розвиток місцевих шкіл, місцевого бізнесу і т.д. І тому, враховуючи те, що захист нацменшин є одним з пріоритетів регіональної політики Угорщини, створення такої посади цілком виглядає логічним. Безумовно така посада грубо суперечить нормам міжнародного права. Про це казали українські дипломати, бо це суперечить принципу невтручання у внутрішні справи, які містяться в статуті ООН.

А щодо перспектив. Я гадаю, що за майже рік гострої фази українсько-угорських протиріч і в Києві, і в Будапешті вже вималювалися червоні лінії щодо можливих компромісів. Наприклад, суттєві поступки будь-якої з країн у питанні нацменшин чи у питанні якихось посад, які опікуються Закарпаттям, чи у питанні розміщення дещо збільшеної військової присутності України на Закарпатті - вони будуть ознакою слабкості. Тим паче, що керівництво України з урахуванням наближення виборчого сезону навряд чи погодиться на це навіть під тиском Угорщини, навіть якщо Угорщина зможе якимось чином залучитися підтримкою міжнародних організацій. Навряд чи Україна захоче зробити крок назад, бо це буде дискредитацією України в очах виборців, особливо тих виборців, які займають більш праві націоналістичні позиції.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.