Вас не обслужили українською: що робити?

Вас не обслужили українською: що робити?

На жаль, є ще непоодинокі випадки, коли в кафе, ресторані, на вокзалі, в аптеці, в банку і в подібних закладах працівники установ не бажають говорити державною мовою та спілкуються російською.

Коли звертаєшся із проханням, чи вимогою спілкуватися українською, у відповідь чуєш: “я не обязан...”.

Варто знати, що чинне законодавство України передбачає обов'язок чи то державних службовців, чи працівників у сфері обслуговування користуватися українською мовою та надавати вам інформацію про послуги чи роботи саме державною мовою!

Так, це передбачено в наступних актах чинного законодавства:

Відповідно до статті 10 Конституції України - державною мовою в Україні є українська мова.

Видео дня

Відповідно до статті 15 закону України "Про захист прав споживачів", інформація споживачеві повинна надаватися, згідно із законодавством про мови.А мовна сфера, як вже було згаданонайперше регулюється Конституцією України — та ж ст. 10.

Відповідно до ст. 6 ЗУ “Про засади державної мовної політики”: Українська мова як державна мова обов'язково застосовується на всій території України. Держава сприяє використанню державної мови в засобах масової інформації, науці, культурі, інших сферах суспільного життя .

Отже, ніхто не має права обмежувати функціонування української мови де б це не було б, і тим більше у сфері обслуговування.

Стаття ЗУ “Про захист прав споживачів” передбачає, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору.

І саме ви визначаєте, форму доступності інформації для вас. Якщо для вас будь-яка інша мова про інформацію, окрім української, є недоступною, працівник закладу чи установи зобов'язаний надати вам інформацію про товар чи послугу українською мовою!

Також, в цьому питання є цікаве рішення Конституційного Суду України від 14.12.1999 року, яким передбачено, що українська мова є державною і застосовується у всіх сферах життя на всій території України. Чи це ресторан, чи вулиця, чи вокзал, чи кафе, чи банк — українська мова, як державна, має застосовуватися у всіх сферах та на всій території країни.

Також, є дуже хороше роз'яснення профільного державного органу у сфері обслуговування, а саме: Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 16.12.2016 №603-154-7/26317 в якому зазначено: якщо споживач не надав своєї згоди працівникам суб'єкта господарювання, спілкуватися з ним російською мовою, то обслуговування недержавною мовою є неправомірним. Обов'язок суб'єкта господарювання здійснювати обслуговувати споживача державною, тобто українською мовою!

Та ба, для багатьох керівників, працівників установ, організацій це не є аксіомою, тому багато громадських лідерів йдуть до суду із позовами на цих горе громадян країни. І варто зазначити, що судова практика в таких питання достатньо одностайна: якщо споживач не надавав своєї згоди працівникам суб'єкта господарювання спілкуватися з ним російською мовою, то обслуговування недержавною мовою є неправомірним.

То ж, якщо ви зіткнeлися з подібним хамством та примітивністю особи, яка не хоче з вами спілкуватися українською мовою:

- найперше викличте керівника установи, підприємства та повідомте про відповідне хамство та порушення чинного законодавства;

- потім напишіть свою скаргу до Книги скарг та пропозицій;

- викличте наряд поліції для складання відповідного протоколу;

- напишіть скаргу до Держпродспоживслужби України;

- зверніться до громадських активістів та організації за захистом ваших прав, таких як: “Незалежні”, “Рух захисту української мови”, “Рух за мову!” та інших.

- зверніться до суду.

Всі ці заходи, дають свій позитивний ефект. Все більше і більше можна чути українську в різних сферах обслуговування, хоча є виключення, з якими варто боротися.

disclaimer_icon

Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...