Богдан Петренко
Богдан Петренко
Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму

Блог | Усе, що треба знати про теракти і нові методи

Усе, що треба знати про теракти і нові методи

Наразі відбувається спрощення терактів. Потенційним виконавцям не потрібно шукати якихось нелегітимних засобів – чи то вибухівку, чи то якусь зброю для масового ураження, чи то якихось хімікатів. На сьогоднішній день людина може підійти в якесь орендне агентство, взяти автомобіль, і на цьому автомобілі в’їхати у натовп. До цього додається застосування холодної зброї, яку в принципі достати в будь-якій країні не є проблемою.

Видео дня

Про що це говорить? Це не лише спрощення, це і масовість, а відповідно - наближення терористичних актів до кожного громадянина. Тому у зоні небезпеки за таких обставин фактично перебуває кожен - кожен може бути перебувати у натовпі і стати, на жаль, жертвою такого небезпечного злочину.

Друге, на що варто звернути увагу. Спрощення терактів призводить до ускладнення можливості правоохоронних органів протистояти таким діям, оскільки йдеться про одиночні випадки, які дуже складно проконтролювати, тому що терористи уже використовують звичні, доступні та законні засоби

Це є викликом для всіх правоохоронних структур світу. Вони мають більше перейматись не виконавцями самого теракту, а тими, хто цей теракт замовляє. Я думаю, що це було би ефективніше, ніж виловлювати кожного виконавця.

Але є одне величезне "але". По-перше, замовниками терористичних актів (і ми знаємо, як країна, яка потерпає від агресії) можуть виступати держави, до яких складно дістатись, оскільки вони можуть бути і в Раді Безпеки ООН, вони можуть накладати вето, вони можуть протистояти тому, щоб їх визнали виконавцями. Я говорю зараз про Росію, але ми маємо розуміти, що не лише Росія спонсорує терористичні організації.

І по-друге, замовників таких терактів проблематично відслідкувати, тому що часто фінансування та сам факт замовлення відбувається такими латентними (скритними) шляхами, у тому числі й через підставних осіб та організації, що довести вину тієї чи іншої сторони майже неможливо. Ми можемо вийти на якогось посередника, особу, яка дає вказівки виконавцям. Але вийти на прямих замовників досить складно. Оскільки, як правило, усіх посередників, усіх виконавців або фізично знищують, або знищують можливість їм видати всю інформацію про світ.

Що стосується України, то теракти, які мають масовий кривавий характер на мирній території України, малоймовірні. Неможливі тому, що, по-перше, замовником терактів є Росія. І в інтересах Кремля не єднати населення (а кривавий теракт мобілізує зусилля – протистояти ворогові), а ділити. Тому Україну будуть виключно залякувати терористичними актами. Я не виключаю терористичних актів без жертв – вибухи біля якихось установ чи організацій.

І основний об’єкт, щодо якого можливі теракти – це російськомовне населення, це особи, що публічно висловлюють свою підтримку Росії. Тому що це в традиціях ФСБ – убивати своїх задля поглиблення конфлікту в Україні. Для нав’язування нашій державі антилюдського іміджу.

Це пов’язано з тим, що у вересні мають відбутися слухання про відродження неофашизму в Україні в Європарламенті. І саме до цих слухань я думаю, що Росія ретельно підготується. У тому числі – через здійснення кривавих злочинів на національному ґрунті в Україні (я не виключаю і терактів), у яких звинуватять українських націоналістів.

Також, крім паніки, можливі терористичні акти в Україні, які носять технічний характер. Це те, що у нас відбулося напередодні Дня конституції - кібератаки.

Тому які б події не відбувались в Україні, яке б затишшя не створювалось на Донбасі – ми маємо пам’ятати, що війна продовжується. Іншими методами і на мирній території.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...