УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Ирина Пинчук
Ирина Пинчук
Доктор медицинских наук

Блог | Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…

Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…

Якось влітку до мене зателефонував президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман і розповів про ідею провести перші Донецькі психіатричні зустрічі в м. Краматорську, про які він вже говорив з проректором Донецького національного медичного університету.

8-річний досвід проведення подібних психіатричних зустрічей у Львові на базі Українського католицького університету довів ефективність спільного обговорення нагальних питань професіоналами. Коли не має примусу участі, коли відсутня фінансова підтримка фаркампаній, коли чиновників не запрошують, а сповіщають про проведення заходу, і при бажанні і наявності часу вони приймають участь у обговоренні актуальних питань охорони психічного здоров’я, і коли відомі європейські психіатри приїжджають за особистий рахунок.

Львівські зустрічі протягом 8 років відвідують фахівці з усіх регіонів України, з різних Міністерств та відомств, зацікавлені в покращені ситуації в нашій країні. На перші Львівські зустрічі завітала багаточисельна група спеціалістів з Донецької області. Це і головні лікарі психіатричних закладів, і психологи, і медичні сестри. З початком військових дій в країні виникли певні вагомі проблеми щодо прийняття участі у Львівських зустрічах колег з Донецької та Луганської областей, тому і народилася ідея розширення географії, спочатку в Одесі, а потім в Краматорську.

Читайте: Система психічного здоров'я, або Невивчені Україною уроки

Два дні дивовижної атмосфери! Атмосфери професійного свята. Студенти, які на шляху вибору спеціалізації напрямку медицини, співробітники кафедри психіатрії Донецького національного медичного університету, лікарі – психіатри, психологи, соціальні працівники, юристи, головні лікарі психіатричних лікарень, адміністрація університету, громадські організації родичів, інші зацікавлені питанням охорони психічного здоров’я. Всього 140 учасників.

На перших Донецьких психіатричних зустрічах представлені питання психіатрії очами українського екс-омбудсмена та думка родичів про стан дитячої психіатрії в Україні; ситуація в українських психіатричних інтернатних установах та ескізи реформування психіатрії та наркології в системі Державної кримінально – виконавчої служби України; наркоситуація в Україні та результати першого українсько-американського дослідження лікування залежностей; проблема розладів харчової поведінки в Україні та проблеми соціальної підтримки людей з вадами психічного здоров’я.

Читайте: Розвиток психіатрії в Україні чи заплановане марнотратство?

Неймовірно цікавими були доповіді співробітників кафедри психіатрії Донецького національного медичного університету: про особливості психічного здоров’я підлітків в Україні в умовах збройного конфлікту на Донбасі; про систему реабілітації та профілактики психічних розладів у підлітків Донбасу, які мешкають на території проведення операції об’єднаних сил; про психофізіологічні механізми формування особистості жертви та агресора і шляхи подолання насильства серед дітей та підлітків; про особливості проведення судово-психіатричної експертизи у військовослужбовців з посттравматичним стресовим розладом.

Раніше про такі теми ми могли почути тільки від педагогів при навчанні або прочитати в книжці. Сьогодні – це наша реальність, жорстока та страшна. Нажаль, на перших Донецьких психіатричних зустрічах не були присутні колеги з інших регіонів України. Не приїхали експерти Міністерства охорони здоров’я з напрямку “психічне здоров’я”, які сьогодні в зачинених кабінетах, на відстані від сумних реалій Донбасу, розробляють план заходів з реформування системи охорони психічного здоров’я в України.

Читайте: Реабілітація залежних від психоактивних речовин

Тему свого виступу я вирішила присвятити майбутнім перспективам регіону з урахуванням реалій сьогодення та минулого досвіду роботи в регіоні. Дуже хотілося довести, що не треба лякатися бути першими і впроваджувати в державну систему позитивні результати пілотних проектів, зокрема, безцінний для України сьогодні досвід спільнотної мобільної бригади охорони психічного здоров’я, яка вже третій рік існує в регіоні, як перша ластівка спільнотної служби охорони психічного здоров’я, непомічена експертами Міністерства охорони здоров’я України.

Зустріч вийшла емоційною. Не можливо було стримати сльози під час виступу головного лікаря Обласної психіатричної лікарні м. Слов’янськ, який з хвилюванням, тремтючим голосом, вперше в житті “прилюдно”, розповідав про бої, що точилися коло лікарні, про допомогу пораненим, про загибель одного співробітника закладу, про організацію роботи лікарні в той тяжкий час, страхи пацієнтів і персоналу, перевезення пацієнтів до безпечних місць, з подальшим поверненням, пошук нового приміщення для розташування хворих, приведення цього приміщення хоча б до мінімальних людських умов перебування… Зал наче не дихав, слухаючи цю відверту промову. Всі учасники стали єдиним живим організмом, який мов прийняв участь у подіях 2014 року… В квітні 2018 року головний лікар Обласної психіатричної лікарні м.Слов’янськ Юрій Смаль отримав найвищу психіатричну премію нашої країни – премію імені Танцюри – доктора, який рятував психіатричних хворих під час нацистської окупації.

Не можливо передати емоції та почуття кожного, хто після зустрічей поїхав на територію психіатричної лікарні, яка була зруйнована. Думаю, коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…

Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…
Коментарі тут зайві. Фото психіатричної лікарні говорить набагато більше…

Це наша історія. Історія людських доль пацієнтів і персоналу. Історія мужності і професіоналізму. Історія нашої країни. Історія України. Наш біль і наш сум. Історія, яка має стати ключовою при прийнятті рішень стосовно реформи і зміни системи охорони психічного здоров’я в Україні.

Впевнена, що бути другим і третім Донецьким психіатричним зустрічам. Можливо в Маріуполі наступним разом. І обов’язково в Донецьку, по завершенню військових дій і об’єднанні фахівців для відновлення психологічного благополуччя населення єдиної незалежної України.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...