Горбачев как зеркало русского либерализма. Он хотел империю сохранить

1 минута
12,2 т.
Горбачев как зеркало русского либерализма. Он хотел империю сохранить

"Про мертвих або добре, або нічого..." Традиційно висловлювання обривають на цьому місці. Мабуть, тому, що це зручно. Але повністю фраза давньогрецького політика, законодавця та поета Хілона звучить інакше: "Про мертвих або добре, або нічого, крім правди". Відчуваєте різницю?     

Видео дня

Тож на прохання відомого американського журналіста Оскара Аси висловив свою оцінку останнього генерального секретаря КПСС, першого і останнього президента СССР Міхаїла Горбачова.     

На Заході побутує хибна думка, нібито Горбачов сприяв розпаду СССР. Зовсім ні, Горбачов намагався його втримати. СССР сконав природною смертю, як сконали до нього усі імперії і як зрештою сконає Російська імперія в її нинішньому вигляді.     

Німці вдячні Горбачову за повалення Берлінського муру. Але СССР через два роки після адресованого Горбачову заклику Рейгана пішов на цей крок не від доброго життя. СССР, знов-таки, не міг уже той мур втримати, та й сенсу не було після того, як уряд Угорщини у вересні 1989 року заявив про відкриття кордонів, і туди одразу ринули тисячі східних німців.    

Демонтаж Берлінського муру з боку СССР був таким же "жестом доброї волі", як і затоплення крейсеру "Москва". Як і мантри про "перебудову" та "гласність". Вони потрібні були "лібералу" Горбачову, щоб з допомогою Заходу утримати СССР на плаву. Це все було, сказати б, для зовнішнього вжитку і навіть принесло Горбачову Нобелівську премію миру.     Але того самого 1989 року, коли впав Берлінський мур, відбувся кривавий розгін радянськими військами мирної демонстрації в Тбілісі. А наступного, 1990, коли Горбачов одержав Нобелівську премію миру - були Карабах, введення радянських військ і оголошення надзвичайного стану в Баку, а згодом введення радянських танків до Вільнюса й економічна блокада Литви, сутички радянських військових з протестантами в Єревані.     

А ще раніше проти імперії та очолюваної Горбачовим партії масово виступили українці. "Хай живе КПСС на Чорнобильській АЕС!" Пригадуєте це гасло? З нього постав Народний рух України.   

 "Ліберал" Горбачов хотів імперію зберегти. Покращити, лібералізувати, але зберегти. Цього ж хочуть і сьогоднішні російські ліберали.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...