newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Микола Хавронюк
Микола Хавронюк
Директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, доктор юридичних наук, професор

Блог | Життя - ціна хабаря в МРЕО

дтп

Роздуми після нашого круглого столу "ВОДІЙСЬКІ ПРАВА БЕЗ ХАБАРІВ - ВИКЛИК СИСТЕМІ".

Хабарі в МРЕО та автошколах - це гроші і майно, за які продається-купується життя і здоров'я українців.

Нещодавно виконуючий обов`язки голови Державного агентства автомобільних доріг України Славомир Новак надав такі дані: в 2016 році на всіх дорогах загинули понад 4 тис. осіб і постраждали більше 31 тисячі. Загальні втрати від ДТП в Україні за рік складають біля 2% ВВП. Відповідно до європейського методу розрахунків, втрати України від аварій на дорогах - 40 млрд. гривень на рік.

Видео дня

У цьому контексті хочу звернути увагу на статистичні дані Управління безпеки дорожнього руху Нацполіції, Генпрокуратури і ДСА України.

Так, в 2016 році:

- сталося 138 536 дорожно-транспортних пригод, із них 25 493 - з постраждалими, зокрема із 4003 загиблими. У кожній із них є конкретний винуватець. Інакше бути не може, бо досвід розвинутих країн показує: якщо ПДР дотримуються усіма, то ДТП не буває;

- до судів надійшло 247 914 (майже чверть мільйона) справ про дорожньо-транспорті адміністративні правопорушення, передбачені статтями 121, 122, 122-2, 122-4, 122-5, 123, 124, 124-1, 125, 126 і 130 КУпАП;

- судами накладено адміністративні стягнення на 183 694 цих порушників;

- стосовно 16 886 відповідних порушників справи було закрито через те, що закінчились строки накладення стягнення;

- стосовно ще 16 655 порушників справи було закрито через нібито малозначність або відсутність складу або події правопорушення. Тобто, виходить, працівники поліції виявили ці порушення, склали протоколи, а потім виявилось - даремно, підстав для цього не було.

А тепер УВАГА!

- лише 11 288 порушників (6,1%) позбавлені судом права керувати транспортним засобом.

У тому числі - 6 481 порушник (9,5%) із тих 68 221, які були засуджені за керування транспортним засобом у стані сп'яніння (за ст. 130 КУпАП це стягнення має застосовуватися як ОБОВ"ЯЗКОВЕ), і лише 5 порушників (0,1%) із тих 4371, які були засуджені за залишення місця ДТП (хоча ст. 30 КУпАП каже, що позбавлення цього права застосовується до 3 років за будь-яке грубе або повторне порушення порядку користування ним).

За статтею 286 Кримінального кодексу України ("Порушення правил дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами", якщо це спричинило каліцтво або смерть людей) в 2016 році:

- було оголошено про підозру - 3392 особам, зокрема 834 тим, чиї дії спричинили смерть іншої особи;

- складено 2719 обвинувальних актів;

- 14 247 таких проваджень закрито;

- засуджено 2153 такі особи.

І знову УВАГА!

- із них лише 878 осіб (40,7%) позбавлено права керування транспортними засобами. Це при тому, що позбавлення права керування транспортними засобами прямо передбачено в ч.ч. 1 і 2 статті 286 КК і є ОБОВ"ЯЗКОВИМ покаранням за ч. 3 статті 286 КК!

Іншими словами, аварійність, травматизм і смерть на дорогах - наслідок не стільки хабарництва і підроблення документів у сфері видачі водійських прав потенційним порушникам, скільки зловживань і того ж таки хабарництва, пов'язаних з непозбавленням права керування транспортним засобом вже реальних порушників, у т.ч. злісних.

Крім того, до сьогодні в КУпАП нормально не визначено положення щодо провадження по виконанню постанов про позбавлення права керування транспортним засобом. Наприклад, ніщо не заважає особі, в якої вилучено водійські права, отримати інші.

Що ж до решти, то згоден, треба:

- ввести відеофіксацію процесу здавання теоретичного та практичного іспиту;

- замінити формальну і в більшості випадків фальшиву медичну довідку ретельною перевіркою та внесенням даних про стан здоров'я до бази даних осіб, що отримали водійські права;

- запровадити європейський "Ідіот-тест" (щоб менше було на дорогах неврівноважених осіб);

- створити повну базу даних порушень ПДР та порушників;

- провести інвентаризацію ліцензій, що видаються автошколам;

- створити конкурентне середовище і підвищити рівень підготовки учнів в автошколах;

- активно виявляти підроблені документи (медичні довідки, свідоцтва автошкол) і подавати заяви про злочин.

Слід також розглянути питання щодо:

- видачі лише тимчасового посвідчення терміном на 1 чи 2 роки особі, яка здала іспити на право керування транспортом. Після спливу цього строку вирішувати, залежно від наявності порушень цією особою ПДР, видавати їй водійські права чи направляти (за її згодою) на повторне (за посиленою програмою) навчання в автошколі;

- встановлення обмеження швидкості руху (50 км/г в місті і 70 км/г за містом) для водіїв: а) які досягли 70-річного віку; б) мають проблеми із зором, слухом тощо; в) зі стажем водіння до 2 років - про що має бути позначка на автомобілі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...